Giro d'Italia 1996  |  General Classification    

79th edition

General Classification

18 May 1996 - 9 June 1996

Rider Team Time
1.
Pavel TONKOV
Panaria - Vinavil 105h20'23"
2.
Enrico ZAINA
Carrera - Longoni Sport 02'43"
3.
Abraham OLANO MANZANO
Mapei - GB 02'57"
4.
Piotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
5.
Ivan GOTTI
Gewiss - Playbus 03'36"
6.
Davide REBELLIN
Team Polti 09'15"
7.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi 10'38"
8.
Alexandr SHEFER
Scrigno - Blue Storm 11'22"
9.
Jean-Cyril ROBIN
Festina - Lotus 13'04"
10.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus 14'41"
11.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Kelme - Artiach 18'02"
12.
Beat ZBERG
Carrera - Longoni Sport 20'13"
13.
Andrei TETERYUK
Aki - Gipiemme - Safi 25'08"
14.
Joona LAUKKA
Festina - Lotus 26'44"
15.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB 26'56"
16.
Vladimir PULNIKOV
TVM - Farm Frites 27'11"
17.
Félix GARCÍA CASAS
Festina - Lotus 29'17"
18.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
19.
Gianni FARESIN
Panaria - Vinavil 34'01"
20.
Zenon JASKUŁA
Brescialat - Verynet 37'15"
21.
Manuel FERNÁNDEZ GINÉS
Mapei - GB 37'55"
22.
Giuseppe GUERINI
Team Polti 39'13"
23.
Oscar PELLICIOLI
Carrera - Longoni Sport 42'10"
24.
Nelson RODRÍGUEZ SERNA
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex 42'22"
25.
Carlo FINCO
MG Boys Maglificio - Technogym 49'06"
26.
Giuseppe DI GRANDE
Mapei - GB 59'49"
27.
Nicolay Bo LARSEN
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron 1h01'02"
28.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - GB 1h03'22"
29.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym 1h05'00"
30.
Alexandre GONTCHENKOV
Roslotto - ZG Mobili 1h05'24"
31.
Francesco CASAGRANDE
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 1h07'56"
32.
Fausto DOTTI
Brescialat - Verynet 1h08'15"
33.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili 1h16'58"
34.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Verynet 1h24'09"
35.
Rodolfo MASSI
Refin - Mobilvetta
36.
Wladimir BELLI
Panaria - Vinavil 1h24'20"
37.
Andrea NOÈ
Mapei - GB 1h24'41"
38.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta 1h25'04"
39.
Amilcare TRONCA
Scrigno - Blue Storm 1h27'46"
40.
Marco VERGNANI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron 1h35'31"
41.
Stefano CHECCHIN
Carrera - Longoni Sport 1h42'44"
42.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites 1h42'56"
43.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi 1h44'13"
44.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym 1h52'11"
45.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
46.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet 1h52'44"
47.
Zbigniew SPRUCH
Panaria - Vinavil 1h54'33"
48.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 1h56'14"
49.
Filippo SIMEONI
Carrera - Longoni Sport 1h57'26"
50.
Heinz IMBODEN
Refin - Mobilvetta 1h58'59"
52.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Verynet 2h12'54"
53.
Andrea PATUELLI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron 2h13'28"
54.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi 2h15'43"
55.
Stéphane PÉTILLEAU
TVM - Farm Frites 2h17'52"
56.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym 2h18'10"
57.
Gabriele MISSAGLIA
Panaria - Vinavil 2h18'28"
58.
Sergio BARBERO
Carrera - Longoni Sport 2h20'21"
59.
Dirk BALDINGER
Team Polti 2h21'40"
60.
Cristian GASPERONI
Scrigno - Blue Storm
62.
Fabrizio GUIDI
Scrigno - Blue Storm 2h26'01"
63.
Roberto PETITO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 2h26'12"
64.
Mauro BETTIN
Refin - Mobilvetta 2h26'43"
65.
Davide CASAROTTO
Scrigno - Blue Storm 2h27'54"
66.
Roberto CARUSO
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex 2h28'29"
67.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus 2h29'11"
68.
Marco SERPELLINI
Panaria - Vinavil 2h32'48"
69.
Viatcheslav DJAVANIAN
Roslotto - ZG Mobili 2h33'22"
70.
Alexei SIVAKOV
Roslotto - ZG Mobili 2h33'38"
71.
Davide BRAMATI
Panaria - Vinavil
72.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach 2h34'59"
73.
Alessio GALLETTI
Panaria - Vinavil 2h35'22"
74.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Mx Onda 2h35'47"
75.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus 2h38'27"
76.
Stephen HODGE
Festina - Lotus 2h40'35"
77.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti 2h41'25"
78.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Kelme - Artiach 2h43'22"
79.
Adriano BAFFI
Mapei - GB 2h47'14"
80.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus 2h49'00"
81.
Marco VELO
Brescialat - Verynet 2h49'45"
83.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta 2h53'12"
84.
Dario FRIGO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 2h53'18"
86.
Mario MANZONI
Roslotto - ZG Mobili 2h57'12"
87.
Filippo CASAGRANDE
Scrigno - Blue Storm
88.
Marco MILESI
Brescialat - Verynet 3h00'36"
89.
Marco ARTUNGHI
Carrera - Longoni Sport 3h03'37"
90.
Roberto PELLICONI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron 3h05'08"
91.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 3h13'11"
92.
Giovanni LOMBARDI
Team Polti 3h16'06"
93.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus 3h16'49"
94.
Riccardo FORCONI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron 3h17'34"
95.
Mario SCIREA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 3h19'46"
97.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda 3h37'59"
98.
Francisco Javier CEREZO
Mx Onda 3h43'20"