Giro d'Italia 1997  |  General Classification    

80th edition

General Classification

17 May 1997 - 8 June 1997

Rider Team Time
1.
Ivan GOTTI
Saeco - Estro 102h53'58"
2.
Pavel TONKOV
Mapei - GB 01'27"
3.
Giuseppe GUERINI
Team Polti 07'40"
4.
Nicola MICELI
Aki - Safi 12'20"
5.
Serhiy GONCHAR
Aki - Safi 12'44"
6.
Wladimir BELLI
Brescialat - Oyster
7.
Giuseppe DI GRANDE
Mapei - GB 12'54"
8.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
Kelme - Costa Blanca 16'07"
9.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Wega 18'08"
10.
José Luis RUBIERA VIGIL
Kelme - Costa Blanca 18'56"
11.
Andrea NOÈ
Asics - CGA 20'51"
12.
Félix GARCÍA CASAS
Festina - Lotus 21'50"
13.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili 24'20"
14.
Dario FRIGO
Saeco - Estro 31'35"
15.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Kelme - Costa Blanca 37'34"
16.
Alberto VOLPI
Batik - Del Monte 41'32"
17.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Wega 43'28"
18.
Roberto CONTI
Mercatone Uno - Wega 47'22"
19.
Axel MERCKX
Team Polti 47'44"
20.
Evgueni BERZIN
Batik - Del Monte 49'02"
21.
Riccardo FORCONI
Amore & Vita - Forzarcore 51'47"
22.
José Javier GÓMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 53'47"
23.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 54'16"
24.
Roberto PETITO
Saeco - Estro 1h02'58"
25.
Paolo BETTINI
MG Boys Maglificio - Technogym 1h04'55"
26.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Wega 1h05'06"
27.
Felice PUTTINI
Refin - Mobilvetta 1h13'14"
28.
Gianni FARESIN
Mapei - GB 1h14'37"
29.
Daniële DE PAOLI
Ros Mary - Minotti Italia - Ideal 1h15'11"
30.
Marco VELO
Brescialat - Oyster 1h16'10"
31.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 1h16'18"
32.
Roberto SGAMBELLURI
Brescialat - Oyster 1h29'16"
33.
Michele COPPOLILLO
MG Boys Maglificio - Technogym 1h30'01"
34.
Gianluca BORTOLAMI
Festina - Lotus 1h30'32"
35.
Leonardo CALZAVARA
Aki - Safi 1h33'24"
36.
Germano PIERDOMENICO
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 1h34'22"
37.
Dmitri KONYCHEV
Roslotto - ZG Mobili 1h36'55"
38.
Massimo DONATI
Saeco - Estro 1h37'32"
39.
Oscar PELLICIOLI
Mercatone Uno - Wega 1h39'50"
40.
Bruno CENGHIALTA
Batik - Del Monte 1h42'29"
41.
Luca MAZZANTI
Refin - Mobilvetta 1h43'22"
42.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 1h43'56"
43.
Sergio BARBERO
Mercatone Uno - Wega 1h45'13"
44.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym 1h46'24"
45.
Pavel PADRNOS
Roslotto - ZG Mobili
46.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili 1h47'56"
47.
Alexei SIVAKOV
Roslotto - ZG Mobili 1h49'21"
48.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Oyster 1h53'17"
49.
Andrea PATUELLI
Amore & Vita - Forzarcore 1h59'59"
50.
Alvaro LOZANO MONCADA
Kross - Montanari - Selle Italia 2h00'22"
51.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta 2h03'27"
52.
Arsenio GONZÁLEZ GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 2h06'29"
53.
Gabriele MISSAGLIA
Mapei - GB 2h06'34"
54.
Fausto DOTTI
Ros Mary - Minotti Italia - Ideal 2h09'16"
55.
Marco VERGNANI
Amore & Vita - Forzarcore 2h11'54"
56.
Angelo LECCHI
MG Boys Maglificio - Technogym 2h14'40"
57.
Maurizio MOLINARI
Asics - CGA 2h14'46"
58.
Stefano FINESSO
Ros Mary - Minotti Italia - Ideal 2h16'15"
59.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 2h19'17"
60.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Oyster 2h21'16"
61.
Michele POSER
Ros Mary - Minotti Italia - Ideal 2h25'53"
62.
Mirko GUALDI
Team Polti 2h26'21"
63.
Fabio ROSCIOLI
Asics - CGA 2h29'07"
64.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 2h29'50"
65.
Michele LADDOMADA
Amore & Vita - Forzarcore 2h31'36"
66.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus 2h33'52"
67.
Gianpaolo MONDINI
Amore & Vita - Forzarcore 2h39'18"
68.
Lylian LEBRETON
Festina - Lotus 2h40'53"
69.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus 2h43'17"
70.
Alessandro BARONTI
Asics - CGA 2h44'16"
71.
Francesco FRATTINI
Batik - Del Monte 2h44'35"
72.
Alexandre MOOS
Saeco - Estro 2h48'05"
73.
Omar PUMAR
Brescialat - Oyster 2h48'42"
74.
Alessandro POZZI
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 2h49'38"
75.
Gianni BUGNO
Mapei - GB 2h50'07"
76.
Roberto CARUSO
Ros Mary - Minotti Italia - Ideal 2h53'59"
77.
Denis ZANETTE
Aki - Safi 2h54'29"
78.
José Ángel VIDAL MARTÍNEZ
Kelme - Costa Blanca 2h54'41"
79.
Mirko CREPALDI
Team Polti 2h55'14"
80.
Viatcheslav DJAVANIAN
Roslotto - ZG Mobili 2h55'26"
81.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca
82.
Mario CHIESA
Asics - CGA 2h55'58"
83.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Gaerne 2h59'24"
84.
David TANI
Ros Mary - Minotti Italia - Ideal
85.
Glenn MAGNUSSON
Amore & Vita - Forzarcore 2h59'36"
86.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Oyster 3h01'13"
87.
Torsten SCHMIDT
Roslotto - ZG Mobili 3h01'30"
88.
Mauro BETTIN
Refin - Mobilvetta 3h03'39"
89.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Estro 3h05'38"
90.
Oscar DALLA COSTA
Aki - Safi 3h09'47"
91.
Rossano BRASI
Team Polti 3h13'54"
92.
Fabiano FONTANELLI
MG Boys Maglificio - Technogym 3h14'24"
93.
Paolo ALBERATI
Scrigno - Gaerne 3h15'34"
94.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti 3h16'16"
95.
Stefano GIRALDI
Kross - Montanari - Selle Italia 3h17'14"
96.
Davide BRAMATI
Mapei - GB 3h17'59"
97.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Gaerne 3h21'07"
98.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro 3h24'44"
99.
Dario BOTTARO
Mercatone Uno - Wega 3h25'06"
100.
Zbigniew SPRUCH
Mapei - GB 3h26'09"
101.
Gianluca PIANEGONDA
Mapei - GB 3h26'43"
102.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Oyster 3h34'24"
103.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Estro 3h34'49"
104.
Uwe PESCHEL
Schauff - Öschelbronn - RSV 3h36'24"
105.
Marcel WÜST
Festina - Lotus 3h37'48"
106.
Enrico CASSANI
Team Polti 3h40'47"
107.
Mauro Antonio SANTAROMITA
MG Boys Maglificio - Technogym 3h51'36"
108.
Sandro GIACOMELLI
Amore & Vita - Forzarcore 4h04'38"
109.
Michelangelo CAUZ
Aki - Safi 4h05'44"
110.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 4h22'23"