Volta Ciclista a Catalunya 1996  |  General Classification    

76th edition

General Classification

13 June 1996 - 20 June 1996

Rider Team Time
1.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 24h45'29"
2.
Patrick JONKER
O.N.C.E. 1'08"
3.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili 4'23"
4.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Co. Bo. 7'05"
5.
Laudelino CUBINO
Kelme - Artiach 7'40"
6.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites 7'46"
7.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. 8'27"
8.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym 8'55"
9.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym 9'55"
10.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili 10'17"
11.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach 11'22"
12.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 12'43"
13.
Vicente APARICIO
Banesto 13'58"
14.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 14'37"
15.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili 14'50"
16.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili 15'08"
17.
Fabrizio ARZILLI
Cantina Tollo - Co. Bo. 15'43"
18.
Omar PUMAR
Brescialat - Verynet 17'56"
19.
Orlando RODRIGUES
Banesto 18'49"
20.
Roberto PETITO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 18'52"
21.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites 19'37"
22.
François LEMARCHAND
GAN 21'59"
23.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. 22'05"
24.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites 24'02"
25.
Youri SOURKOV
Roslotto - ZG Mobili 24'43"
26.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Artiach 25'39"
27.
Ibon AJURIA GORDON
Euskadi 26'21"
28.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Kelme - Artiach 26'24"
29.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet 26'31"
30.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Artiach 26'35"
31.
Marino ALONSO
Banesto 26'31"
32.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda 27'03"
33.
José Ramón URIARTE
Banesto 27'20"
34.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 27'55"
35.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda 28'16"
36.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 29'28"
37.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Euskadi 29'39"
38.
Luca GELFI
Brescialat - Verynet 29'58"
39.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach 30'41"
40.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 30'56"
41.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach 31'36"
42.
Pascal LINO
Roslotto - ZG Mobili 32'11"
43.
Roberto SIERRA
O.N.C.E. 32'42"
44.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym 33'39"
45.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym 33'41"
46.
Roberto LAISEKA
Euskadi 33'42"
47.
Dimitri SEDUN
Roslotto - ZG Mobili 32'57"
48.
Eddy SEIGNEUR
GAN 34'00"
49.
César SOLAUN
Euskadi 34'09"
50.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo. 35'49"
50.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo.
51.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Kelme - Artiach 37'50"
52.
Jose Manuel URIA
Mx Onda 37'54"
53.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi 38'08"
54.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites 40'00"
55.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto 40'43"
56.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites 43'05"
57.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 43'57"
58.
Mauro RADAELLI
Brescialat - Verynet 44'30"
59.
Claudio CAMIN
Brescialat - Verynet 45'08"
60.
Francis MOREAU
GAN 48'40"
61.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 49'26"
62.
Jose VILADOMS
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 49'27"
63.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo. 50'42"
64.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 51'09"
65.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo. 55'20"
66.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Mx Onda 55'23"
67.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 56'42"
68.
Gines SALMERON
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 58'41"
69.
Vitor Manuel GAMITO
Mx Onda 1h00'14"
70.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi 1h00'24"
71.
José Antonio ESPINOSA
Mx Onda 1h00'36"
72.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo. 1h00'55"
73.
Marcel WÜST
Mx Onda 1h01'16"
74.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 1h01'38"
75.
Jonathan VAUGHTERS
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 1h02'29"
76.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 1h03'05"
77.
Raymond THEBES
TVM - Farm Frites 1h03'11"
78.
Tom CORDES
Mx Onda 1h08'37"
79.
Federico DE BENI
Brescialat - Verynet 1h19'28"