2.HC

Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2006  |  Stage 1. Linz - Schrems   

58th edition

139 km, 13 May 2006

Rider Team Time
1.
Baden COOKE
Unibet.com 3h29'04"
2.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
3.
Danilo HONDO
Team Lamonta
4.
Andrus AUG
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
5.
Giosue BONOMI
Barloworld
6.
Simone CADAMURO
Team Milram
7.
Andre SCHULZE
Team Lamonta
8.
Steffen RADOCHLA
Team Wiesenhof Akud
9.
Marcin LEWANDOWSKI
Intel - Action
10.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon
11.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis
12.
Alexander GUT
Team Lamonta
13.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia
14.
Alberto TIBERIO
Health Net p/b Maxxis
15.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Lamonta
16.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg
17.
Krzysztof MIARA
Intel - Action
18.
Martin COMPLOI
Elk Haus - Simplon
19.
Matthias FRIEDEMANN
Team Lamonta
20.
Vasileios ANASTOPOULOS
Team Vorarlberg
21.
Milan KADLEC
ASC Dukla Praha
22.
Andrea TONTI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
23.
Mauro GEROSA
Miche
24.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare
25.
Michael JONES
Health Net p/b Maxxis
26.
Petr LAZAR
ASC Dukla Praha
27.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg
28.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
29.
Björn GLASNER
Team Lamonta
30.
Pasquale MUTO
Miche
31.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
32.
Kanstantsin SIUTSOU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
33.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
34.
Antonio D'ANIELLO
Miche
35.
Martin BLÁHA
ASC Dukla Praha
36.
Leonardo GIORDANI
Naturino - Sapore Di Mare
37.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
38.
Carlos GARCÍA QUESADA
Unibet.com
39.
Arkadiusz WOJTAS
Miche
40.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia
41.
Timo SCHOLZ
Team Notebooksbilliger.de
42.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action
43.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud
44.
Ivan DEGASPERI
Ceramica Flaminia
45.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia
46.
Dennis POHL
Heinz von Heiden Team Hannover
47.
Sławomir KOHUT
Miche
48.
Josef BENETSEDER
Team Vorarlberg
49.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof Akud
50.
Jeffry LOUDER
Health Net p/b Maxxis
51.
Matthé PRONK
Unibet.com
52.
Jan FALTÝNEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
53.
Erwin THIJS
Unibet.com
54.
Bo HAMBURGER
Miche
55.
Zdeněk MLYNÁŘ
AC Sparta Praha
56.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare
57.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
58.
Michael PICHLER
Elk Haus - Simplon
59.
Stefano BOGGIA
Ceramica Flaminia
60.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare
61.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud
62.
Paul CRAKE
Naturino - Sapore Di Mare
63.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
64.
Paul VOSS
Heinz von Heiden Team Hannover
65.
Erik HOFFMANN
Team Lamonta
66.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare
67.
René ANDRLE
PSK Whirlpool Hradec Kralove
68.
Ryan COX
Barloworld
69.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
70.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
71.
Michael MOUREČEK
ASC Dukla Praha
72.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg
73.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud
74.
Christian LEBEN
Team Wiesenhof Akud
75.
Daniel MUSIOL
Team Milram
76.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com
77.
Karsten BOMBACH
Team Notebooksbilliger.de
78.
Christoph DARGATZ
Team Notebooksbilliger.de
79.
Mike SAYERS
Health Net p/b Maxxis
80.
Massimo GIUNTI
Naturino - Sapore Di Mare
81.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
82.
Przemysław NIEMIEC
Miche
83.
Pavel ŠUBRT
ASC Dukla Praha
84.
Sebastian SKIBA
Intel - Action
85.
Maurizio VARINI
Ceramica Flaminia
86.
Philipp WALSLEBEN
Team Notebooksbilliger.de
87.
Matej JURČO
Team Milram
88.
Christian LENER
Team Vorarlberg
89.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
90.
Cezary ZAMANA
Intel - Action
91.
Martin HEBÍK
AC Sparta Praha
92.
Łukasz BODNAR
Intel - Action
93.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Team Hannover
94.
Mads CHRISTENSEN
Barloworld
95.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld
96.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia
97.
Tim KLINGER
Team Wiesenhof Akud
98.
Gregor GUT
Team Vorarlberg
99.
Martin RIŠKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
100.
Volodymyr DIUDIA
Team Milram
101.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
102.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
103.
Martin MÜLLER
Team Milram
104.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
105.
Radek BLAHUT
PSK Whirlpool Hradec Kralove
106.
Jeremy MAARTENS
Barloworld
107.
Ondřej SOSENKA
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
108.
Jan KUNTA
ASC Dukla Praha
109.
Jan BÁRTA
Elk Haus - Simplon
110.
Radek BEČKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
111.
Marco SERPELLINI
Unibet.com
112.
Petr PUČELÍK
AC Sparta Praha
113.
Kurt VAN DE WOUWER
Unibet.com
114.
Jan FIALA
AC Sparta Praha
115.
Udo MÜLLER
Team Notebooksbilliger.de
116.
Fraser MACMASTER
Team Vorarlberg
117.
Garrett PELTONEN
Health Net p/b Maxxis
118.
Tomas BENDA
AC Sparta Praha
119.
Artjom GRÄFENSTEIN
Heinz von Heiden Team Hannover
120.
Enrico ZINN
Team Notebooksbilliger.de
121.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Team Hannover
122.
Marek MIXA
ASC Dukla Praha
123.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de
124.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus - Simplon
125.
Roman JÖRDENS
Heinz von Heiden Team Hannover
126.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche 00'33"
127.
Dominic KLEMME
Heinz von Heiden Team Hannover
128.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 00'54"
129.
Andrew WYPER
Heinz von Heiden Team Hannover 01'10"
130.
Uwe HARDTER
Team Lamonta
131.
Dennis HAUEISEN
Team Milram 01'34"
132.
Kirk O'BEE
Health Net p/b Maxxis 02'36"
133.
Matthew WILSON
Unibet.com 07'24"
134.
Zdenek KRIZEK
AC Sparta Praha 10'10"
135.
Kay KERMER
Team Notebooksbilliger.de
136.
Martin PECENKA
AC Sparta Praha
137.
Tomas HRUBY
AC Sparta Praha 11'51"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Linz - Schrems

Distance: 139 km

Date: 13 May 2006