2.HC

Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2006  |  Stage 2. Schrems - České Budějovice   

58th edition

177.3 km, 14 May 2006

Rider Team Time
1.
Danilo HONDO
Team Lamonta 4h02'37"
2.
Steffen RADOCHLA
Team Wiesenhof Akud
3.
Andre SCHULZE
Team Lamonta
4.
Giosue BONOMI
Barloworld
5.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
6.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
7.
Baden COOKE
Unibet.com
8.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon
9.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Team Hannover
10.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare
11.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia 00'04"
12.
Milan KADLEC
ASC Dukla Praha 00'06"
13.
Martin HEBÍK
AC Sparta Praha
14.
Paul VOSS
Heinz von Heiden Team Hannover
15.
Massimo GIUNTI
Naturino - Sapore Di Mare
16.
Krzysztof MIARA
Intel - Action
17.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg
18.
Andrea TONTI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
19.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare
20.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia
21.
Dennis POHL
Heinz von Heiden Team Hannover
22.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action
23.
Pavel ŠUBRT
ASC Dukla Praha
24.
Kanstantsin SIUTSOU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
25.
Marcin LEWANDOWSKI
Intel - Action
26.
Roman JÖRDENS
Heinz von Heiden Team Hannover
27.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof Akud
28.
Sławomir KOHUT
Miche
29.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Lamonta
30.
Martin PECENKA
AC Sparta Praha
31.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud
32.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
33.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia
34.
Christoph DARGATZ
Team Notebooksbilliger.de
35.
Carlos GARCÍA QUESADA
Unibet.com
36.
Zdenek KRIZEK
AC Sparta Praha
37.
René ANDRLE
PSK Whirlpool Hradec Kralove
38.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
39.
Michael PICHLER
Elk Haus - Simplon
40.
Leonardo GIORDANI
Naturino - Sapore Di Mare
41.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
42.
Radek BEČKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
43.
Ivan DEGASPERI
Ceramica Flaminia
44.
Marco SERPELLINI
Unibet.com
45.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare
46.
Vasileios ANASTOPOULOS
Team Vorarlberg
47.
Martin COMPLOI
Elk Haus - Simplon
48.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
49.
Daniel MUSIOL
Team Milram
50.
Matthias FRIEDEMANN
Team Lamonta
51.
Björn GLASNER
Team Lamonta
52.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud
53.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare
54.
Bo HAMBURGER
Miche
55.
Matthé PRONK
Unibet.com
56.
Marek MIXA
ASC Dukla Praha
57.
Mauro GEROSA
Miche
58.
Przemysław NIEMIEC
Miche
59.
Arkadiusz WOJTAS
Miche
60.
Paul CRAKE
Naturino - Sapore Di Mare
61.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
62.
Ryan COX
Barloworld
63.
Uwe HARDTER
Team Lamonta
64.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
65.
Timo SCHOLZ
Team Notebooksbilliger.de
66.
Erik HOFFMANN
Team Lamonta
67.
Stefano BOGGIA
Ceramica Flaminia
68.
Tim KLINGER
Team Wiesenhof Akud
69.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche
70.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg
71.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de
72.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud
73.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia
74.
Matej JURČO
Team Milram
75.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
76.
Alexander GUT
Team Lamonta
77.
Cezary ZAMANA
Intel - Action
78.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
79.
Tomas BENDA
AC Sparta Praha
80.
Pasquale MUTO
Miche
81.
Mads CHRISTENSEN
Barloworld
82.
Łukasz BODNAR
Intel - Action
83.
Enrico ZINN
Team Notebooksbilliger.de
84.
Maurizio VARINI
Ceramica Flaminia
85.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com
86.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
87.
Antonio D'ANIELLO
Miche
88.
Jan BÁRTA
Elk Haus - Simplon
89.
Ondřej SOSENKA
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
90.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
91.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
92.
Jeffry LOUDER
Health Net p/b Maxxis
93.
Martin RIŠKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
94.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Team Hannover
95.
Radek BLAHUT
PSK Whirlpool Hradec Kralove
96.
Erwin THIJS
Unibet.com
97.
Kurt VAN DE WOUWER
Unibet.com
98.
Philipp WALSLEBEN
Team Notebooksbilliger.de
99.
Martin BLÁHA
ASC Dukla Praha
100.
Karsten BOMBACH
Team Notebooksbilliger.de
101.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
102.
Volodymyr DIUDIA
Team Milram
103.
Simone CADAMURO
Team Milram
104.
Fraser MACMASTER
Team Vorarlberg 00'36"
105.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis
106.
Michael MOUREČEK
ASC Dukla Praha
107.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
108.
Jan KUNTA
ASC Dukla Praha
109.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
110.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld 00'45"
111.
Christian LEBEN
Team Wiesenhof Akud
112.
Petr LAZAR
ASC Dukla Praha 00'49"
113.
Tomas HRUBY
AC Sparta Praha
114.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg
115.
Jeremy MAARTENS
Barloworld
116.
Jan FALTÝNEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
117.
Petr PUČELÍK
AC Sparta Praha 01'01"
118.
Sebastian SKIBA
Intel - Action
119.
Udo MÜLLER
Team Notebooksbilliger.de 01'05"
120.
Josef BENETSEDER
Team Vorarlberg 01'13"
121.
Garrett PELTONEN
Health Net p/b Maxxis 01'16"
122.
Gregor GUT
Team Vorarlberg 01'33"
123.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus - Simplon 01'35"
124.
Andrus AUG
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
125.
Dominic KLEMME
Heinz von Heiden Team Hannover
126.
Alberto TIBERIO
Health Net p/b Maxxis
127.
Jan FIALA
AC Sparta Praha 04'39"
128.
Artjom GRÄFENSTEIN
Heinz von Heiden Team Hannover
129.
Christian LENER
Team Vorarlberg
130.
Martin MÜLLER
Team Milram
131.
Andrew WYPER
Heinz von Heiden Team Hannover 07'03"
132.
Zdeněk MLYNÁŘ
AC Sparta Praha 10'54"
133.
Mike SAYERS
Health Net p/b Maxxis 11'39"
134.
Michael JONES
Health Net p/b Maxxis 13'36"
135.
Kirk O'BEE
Health Net p/b Maxxis
136.
Kay KERMER
Team Notebooksbilliger.de 13'51"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Schrems - České Budějovice

Distance: 177.3 km

Date: 14 May 2006