2.HC

Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2006  |  Stage 3. Beroun - Karlovy Vary   

58th edition

167.1 km, 15 May 2006

Rider Team Time
1.
Danilo HONDO
Team Lamonta 3h52'27"
2.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
3.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
4.
Baden COOKE
Unibet.com
5.
Andrea TONTI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
6.
Steffen RADOCHLA
Team Wiesenhof Akud
7.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
8.
Giosue BONOMI
Barloworld
9.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare
10.
Volodymyr DIUDIA
Team Milram 00'04"
11.
Milan KADLEC
ASC Dukla Praha
12.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis
13.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
14.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg
15.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare
16.
Krzysztof MIARA
Intel - Action
17.
Antonio D'ANIELLO
Miche
18.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare
19.
Daniel MUSIOL
Team Milram
20.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
21.
Andre SCHULZE
Team Lamonta
22.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
23.
Mauro GEROSA
Miche
24.
Przemysław NIEMIEC
Miche
25.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare
26.
Martin COMPLOI
Elk Haus - Simplon
27.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
28.
Bo HAMBURGER
Miche
29.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof Akud
30.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia
31.
Carlos GARCÍA QUESADA
Unibet.com
32.
Michael JONES
Health Net p/b Maxxis
33.
Massimo GIUNTI
Naturino - Sapore Di Mare
34.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
35.
Cezary ZAMANA
Intel - Action
36.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Team Hannover 00'13"
37.
Andrus AUG
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
38.
Björn GLASNER
Team Lamonta
39.
Stefano BOGGIA
Ceramica Flaminia
40.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg
41.
Kanstantsin SIUTSOU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
42.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
43.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
44.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia
45.
Christian LEBEN
Team Wiesenhof Akud
46.
Timo SCHOLZ
Team Notebooksbilliger.de
47.
Arkadiusz WOJTAS
Miche
48.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
49.
Leonardo GIORDANI
Naturino - Sapore Di Mare
50.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud
51.
Sebastian SKIBA
Intel - Action
52.
Paul VOSS
Heinz von Heiden Team Hannover
53.
Ryan COX
Barloworld
54.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
55.
René ANDRLE
PSK Whirlpool Hradec Kralove
56.
Michael PICHLER
Elk Haus - Simplon
57.
Marco SERPELLINI
Unibet.com
58.
Ivan DEGASPERI
Ceramica Flaminia
59.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
60.
Matej JURČO
Team Milram
61.
Mads CHRISTENSEN
Barloworld
62.
Sławomir KOHUT
Miche
63.
Josef BENETSEDER
Team Vorarlberg
64.
Jeremy MAARTENS
Barloworld
65.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
66.
Paul CRAKE
Naturino - Sapore Di Mare
67.
Martin MÜLLER
Team Milram
68.
Martin RIŠKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
69.
Tim KLINGER
Team Wiesenhof Akud
70.
Maurizio VARINI
Ceramica Flaminia
71.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia
72.
Jan KUNTA
ASC Dukla Praha
73.
Pasquale MUTO
Miche
74.
Jeffry LOUDER
Health Net p/b Maxxis
75.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg
76.
Radek BLAHUT
PSK Whirlpool Hradec Kralove
77.
Ondřej SOSENKA
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
78.
Radek BEČKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
79.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
80.
Łukasz BODNAR
Intel - Action
81.
Martin BLÁHA
ASC Dukla Praha
82.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon
83.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com
84.
Marek MIXA
ASC Dukla Praha
85.
Kurt VAN DE WOUWER
Unibet.com
86.
Jan BÁRTA
Elk Haus - Simplon
87.
Matthé PRONK
Unibet.com
88.
Fraser MACMASTER
Team Vorarlberg
89.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche
90.
Vasileios ANASTOPOULOS
Team Vorarlberg
91.
Zdenek KRIZEK
AC Sparta Praha
92.
Udo MÜLLER
Team Notebooksbilliger.de
93.
Dominic KLEMME
Heinz von Heiden Team Hannover
94.
Erwin THIJS
Unibet.com
95.
Martin HEBÍK
AC Sparta Praha
96.
Simone CADAMURO
Team Milram
97.
Marcin LEWANDOWSKI
Intel - Action
98.
Garrett PELTONEN
Health Net p/b Maxxis
99.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de
100.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Team Hannover
101.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus - Simplon
102.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld
103.
Erik HOFFMANN
Team Lamonta 00'28"
104.
Gregor GUT
Team Vorarlberg 00'40"
105.
Michael MOUREČEK
ASC Dukla Praha 00'51"
106.
Petr LAZAR
ASC Dukla Praha 00'57"
107.
Dennis POHL
Heinz von Heiden Team Hannover 01'05"
108.
Pavel ŠUBRT
ASC Dukla Praha 01'11"
109.
Tomas HRUBY
AC Sparta Praha 01'22"
110.
Kirk O'BEE
Health Net p/b Maxxis 01'44"
111.
Christoph DARGATZ
Team Notebooksbilliger.de 01'45"
112.
Enrico ZINN
Team Notebooksbilliger.de 01'46"
113.
Artjom GRÄFENSTEIN
Heinz von Heiden Team Hannover
114.
Karsten BOMBACH
Team Notebooksbilliger.de
115.
Mike SAYERS
Health Net p/b Maxxis
116.
Philipp WALSLEBEN
Team Notebooksbilliger.de
117.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action
118.
Roman JÖRDENS
Heinz von Heiden Team Hannover
119.
Christian LENER
Team Vorarlberg
120.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud
121.
Martin PECENKA
AC Sparta Praha
122.
Jan FIALA
AC Sparta Praha
123.
Alexander GUT
Team Lamonta
124.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Lamonta
125.
Zdeněk MLYNÁŘ
AC Sparta Praha
126.
Uwe HARDTER
Team Lamonta 02'54"
127.
Matthias FRIEDEMANN
Team Lamonta
128.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia 03'16"
129.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
130.
Kay KERMER
Team Notebooksbilliger.de
131.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud
132.
Tomas BENDA
AC Sparta Praha
133.
Jan FALTÝNEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
134.
Petr PUČELÍK
AC Sparta Praha

Stage information

Start, finish: Stage 3. Beroun - Karlovy Vary

Distance: 167.1 km

Date: 15 May 2006