2.HC

Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2006  |  Stage 4. Karlovy Vary - Teplice   

58th edition

176.5 km, 16 May 2006

Rider Team Time
1.
Marco SERPELLINI
Unibet.com 4h10'49"
2.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare
3.
Massimo GIUNTI
Naturino - Sapore Di Mare
4.
Andrea TONTI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
5.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
6.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
7.
Carlos GARCÍA QUESADA
Unibet.com
8.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare 00'03"
9.
Kanstantsin SIUTSOU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 00'07"
10.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare 00'11"
11.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 00'12"
12.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool Hradec Kralove 02'35"
13.
Björn GLASNER
Team Lamonta
14.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia
15.
Tim KLINGER
Team Wiesenhof Akud
16.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com
17.
Mads CHRISTENSEN
Barloworld 02'38"
18.
Ryan COX
Barloworld 02'39"
19.
Cezary ZAMANA
Intel - Action 02'35"
20.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia 02'41"
21.
Danilo HONDO
Team Lamonta 03'33"
22.
Jeffry LOUDER
Health Net p/b Maxxis
23.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
24.
Timo SCHOLZ
Team Notebooksbilliger.de
25.
Daniel MUSIOL
Team Milram
26.
Pasquale MUTO
Miche
27.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
28.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 03'35"
29.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg
30.
Kurt VAN DE WOUWER
Unibet.com
31.
Paul VOSS
Heinz von Heiden Team Hannover
32.
Christian LEBEN
Team Wiesenhof Akud
33.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche
34.
Sebastian SKIBA
Intel - Action
35.
René ANDRLE
PSK Whirlpool Hradec Kralove
36.
Jan BÁRTA
Elk Haus - Simplon
37.
Michael PICHLER
Elk Haus - Simplon
38.
Przemysław NIEMIEC
Miche
39.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
40.
Maurizio VARINI
Ceramica Flaminia
41.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
42.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia
43.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare
44.
Milan KADLEC
ASC Dukla Praha
45.
Leonardo GIORDANI
Naturino - Sapore Di Mare
46.
Ivan DEGASPERI
Ceramica Flaminia 13'12"
47.
Stefano BOGGIA
Ceramica Flaminia
48.
Fraser MACMASTER
Team Vorarlberg 13'16"
49.
Sławomir KOHUT
Miche 17'31"
50.
Uwe HARDTER
Team Lamonta
51.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg
52.
Martin RIŠKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
53.
Philipp WALSLEBEN
Team Notebooksbilliger.de
54.
Bo HAMBURGER
Miche
55.
Radek BLAHUT
PSK Whirlpool Hradec Kralove
56.
Martin HEBÍK
AC Sparta Praha
57.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Team Hannover
58.
Krzysztof MIARA
Intel - Action
59.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
60.
Radek BEČKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove 20'05"
61.
Zdenek KRIZEK
AC Sparta Praha
62.
Erwin THIJS
Unibet.com
63.
Udo MÜLLER
Team Notebooksbilliger.de
64.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de
65.
Baden COOKE
Unibet.com
66.
Matej JURČO
Team Milram
67.
Simone CADAMURO
Team Milram
68.
Martin COMPLOI
Elk Haus - Simplon
69.
Mauro GEROSA
Miche
70.
Tomas HRUBY
AC Sparta Praha
71.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Lamonta
72.
Antonio D'ANIELLO
Miche
73.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus - Simplon
74.
Martin MÜLLER
Team Milram
75.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
76.
Erik HOFFMANN
Team Lamonta 20'09"
77.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
78.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg
79.
Garrett PELTONEN
Health Net p/b Maxxis
80.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud
81.
Steffen RADOCHLA
Team Wiesenhof Akud
82.
Jeremy MAARTENS
Barloworld
83.
Giosue BONOMI
Barloworld
84.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud
85.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud
86.
Arkadiusz WOJTAS
Miche
87.
Michael JONES
Health Net p/b Maxxis
88.
Andrus AUG
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
89.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
90.
Matthé PRONK
Unibet.com
91.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon
92.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof Akud
93.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis
94.
Ondřej SOSENKA
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
95.
Matthias FRIEDEMANN
Team Lamonta
96.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
97.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove 20'45"
98.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld
99.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia
100.
Artjom GRÄFENSTEIN
Heinz von Heiden Team Hannover 28'39"
101.
Dennis POHL
Heinz von Heiden Team Hannover
102.
Christian LENER
Team Vorarlberg
103.
Enrico ZINN
Team Notebooksbilliger.de
104.
Gregor GUT
Team Vorarlberg 28'49"
105.
Mike SAYERS
Health Net p/b Maxxis
106.
Roman JÖRDENS
Heinz von Heiden Team Hannover
107.
Karsten BOMBACH
Team Notebooksbilliger.de
108.
Martin PECENKA
AC Sparta Praha
109.
Kay KERMER
Team Notebooksbilliger.de
110.
Marcin LEWANDOWSKI
Intel - Action
111.
Łukasz BODNAR
Intel - Action
112.
Alexander GUT
Team Lamonta
113.
Petr PUČELÍK
AC Sparta Praha
114.
Vasileios ANASTOPOULOS
Team Vorarlberg
115.
Petr LAZAR
ASC Dukla Praha
116.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
117.
Volodymyr DIUDIA
Team Milram
118.
Josef BENETSEDER
Team Vorarlberg
119.
Christoph DARGATZ
Team Notebooksbilliger.de
120.
Marek MIXA
ASC Dukla Praha
121.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action
122.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Team Hannover
123.
Jan KUNTA
ASC Dukla Praha
124.
Dominic KLEMME
Heinz von Heiden Team Hannover
125.
Andre SCHULZE
Team Lamonta 28'55"
126.
Kirk O'BEE
Health Net p/b Maxxis 28'49"
127.
Pavel ŠUBRT
ASC Dukla Praha 29'27"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Karlovy Vary - Teplice

Distance: 176.5 km

Date: 16 May 2006