2.HC

Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2006  |  Stage 5. Bilina - Altenberg   

58th edition

140.8 km, 17 May 2006

Rider Team Time
1.
Kanstantsin SIUTSOU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 3h39'51"
2.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 00'03"
3.
Pasquale MUTO
Miche 00'08"
4.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com 00'11"
5.
Carlos GARCÍA QUESADA
Unibet.com 00'18"
6.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare
7.
Andrea TONTI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
8.
Marco SERPELLINI
Unibet.com 00'26"
9.
Björn GLASNER
Team Lamonta
10.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
11.
Daniel MUSIOL
Team Milram 00'30"
12.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
13.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
14.
Massimo GIUNTI
Naturino - Sapore Di Mare
15.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
16.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
17.
Tim KLINGER
Team Wiesenhof Akud
18.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia
19.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 00'34"
20.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia
21.
Jan BÁRTA
Elk Haus - Simplon 00'37"
22.
Cezary ZAMANA
Intel - Action
23.
Ryan COX
Barloworld 00'39"
24.
Sławomir KOHUT
Miche 00'42"
25.
Arkadiusz WOJTAS
Miche
26.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg 00'45"
27.
Kirk O'BEE
Health Net p/b Maxxis
28.
Baden COOKE
Unibet.com
29.
Christian LEBEN
Team Wiesenhof Akud
30.
René ANDRLE
PSK Whirlpool Hradec Kralove
31.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof Akud 00'48"
32.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg 01'02"
33.
Paul VOSS
Heinz von Heiden Team Hannover 01'04"
34.
Mads CHRISTENSEN
Barloworld 01'06"
35.
Maurizio VARINI
Ceramica Flaminia
36.
Timo SCHOLZ
Team Notebooksbilliger.de 01'12"
37.
Jeffry LOUDER
Health Net p/b Maxxis 01'17"
38.
Matej JURČO
Team Milram 01'23"
39.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare
40.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche
41.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove 01'47"
42.
Dennis POHL
Heinz von Heiden Team Hannover 02'12"
43.
Przemysław NIEMIEC
Miche 02'22"
44.
Fraser MACMASTER
Team Vorarlberg 02'25"
45.
Bo HAMBURGER
Miche 02'37"
46.
Mauro GEROSA
Miche 02'45"
47.
Martin RIŠKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
48.
Kurt VAN DE WOUWER
Unibet.com 03'08"
49.
Milan KADLEC
ASC Dukla Praha 03'35"
50.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon 04'55"
51.
Danilo HONDO
Team Lamonta
52.
Erik HOFFMANN
Team Lamonta
53.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
54.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Lamonta
55.
Krzysztof MIARA
Intel - Action 06'24"
56.
Paul CRAKE
Naturino - Sapore Di Mare 06'58"
57.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia
58.
Uwe HARDTER
Team Lamonta
59.
Udo MÜLLER
Team Notebooksbilliger.de
60.
Jeremy MAARTENS
Barloworld
61.
Stefano BOGGIA
Ceramica Flaminia
62.
Sebastian SKIBA
Intel - Action 10'49"
63.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon 11'19"
64.
Martin COMPLOI
Elk Haus - Simplon
65.
Radek BLAHUT
PSK Whirlpool Hradec Kralove
66.
Erwin THIJS
Unibet.com
67.
Matthé PRONK
Unibet.com
68.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 12'10"
69.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 12'16"
70.
Antonio D'ANIELLO
Miche
71.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud 15'30"
72.
Martin HEBÍK
AC Sparta Praha
73.
Zdenek KRIZEK
AC Sparta Praha
74.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud
75.
Christian LENER
Team Vorarlberg
76.
Steffen RADOCHLA
Team Wiesenhof Akud
77.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis
78.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action
79.
Ivan DEGASPERI
Ceramica Flaminia 15'32"
80.
Enrico ZINN
Team Notebooksbilliger.de 18'42"
81.
Karsten BOMBACH
Team Notebooksbilliger.de
82.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus - Simplon
83.
Michael JONES
Health Net p/b Maxxis
84.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare
85.
Gregor GUT
Team Vorarlberg
86.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld
87.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Team Hannover
88.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare
89.
Michael PICHLER
Elk Haus - Simplon
90.
Jan FALTÝNEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
91.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
92.
Łukasz BODNAR
Intel - Action
93.
Martin MÜLLER
Team Milram
94.
Tomas HRUBY
AC Sparta Praha
95.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud
96.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon
97.
Garrett PELTONEN
Health Net p/b Maxxis
98.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia
99.
Giosue BONOMI
Barloworld
100.
Radek BEČKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
101.
Jan KUNTA
ASC Dukla Praha
102.
Marek MIXA
ASC Dukla Praha
103.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
104.
Simone CADAMURO
Team Milram
105.
Josef BENETSEDER
Team Vorarlberg
106.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg
107.
Andrus AUG
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
108.
Ondřej SOSENKA
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
109.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
110.
Pavel ŠUBRT
ASC Dukla Praha
111.
Matthias FRIEDEMANN
Team Lamonta
112.
Andre SCHULZE
Team Lamonta 19'18"
113.
Artjom GRÄFENSTEIN
Heinz von Heiden Team Hannover 25'07"
114.
Roman JÖRDENS
Heinz von Heiden Team Hannover 28'40"
115.
Martin PECENKA
AC Sparta Praha
116.
Alexander GUT
Team Lamonta
117.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Team Hannover
118.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de
119.
Vasileios ANASTOPOULOS
Team Vorarlberg
120.
Petr PUČELÍK
AC Sparta Praha
121.
Dominic KLEMME
Heinz von Heiden Team Hannover
122.
Christoph DARGATZ
Team Notebooksbilliger.de 29'26"
123.
Kay KERMER
Team Notebooksbilliger.de

Stage information

Start, finish: Stage 5. Bilina - Altenberg

Distance: 140.8 km

Date: 17 May 2006