2.HC

Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2006  |  Stage 6. Dippoldiswalde - Meerane   

58th edition

172 km, 18 May 2006

Rider Team Time
1.
Erwin THIJS
Unibet.com 4h21'36"
2.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 00'29"
3.
Kirk O'BEE
Health Net p/b Maxxis 00'36"
4.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof Akud 00'42"
5.
Fraser MACMASTER
Team Vorarlberg 00'52"
6.
Andrea TONTI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 05'26"
7.
Steffen RADOCHLA
Team Wiesenhof Akud
8.
Marco SERPELLINI
Unibet.com
9.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare
10.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
11.
Tim KLINGER
Team Wiesenhof Akud 05'30"
12.
Mauro GEROSA
Miche 05'33"
13.
Jan FALTÝNEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
14.
Massimo GIUNTI
Naturino - Sapore Di Mare 05'35"
15.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
16.
Antonio D'ANIELLO
Miche
17.
Andre SCHULZE
Team Lamonta
18.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus - Simplon
19.
Björn GLASNER
Team Lamonta
20.
Kanstantsin SIUTSOU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
21.
Carlos GARCÍA QUESADA
Unibet.com 05'39"
22.
Paul VOSS
Heinz von Heiden Team Hannover
23.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool Hradec Kralove 05'40"
24.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
25.
Krzysztof MIARA
Intel - Action
26.
Daniel MUSIOL
Team Milram 05'43"
27.
Jeffry LOUDER
Health Net p/b Maxxis 05'44"
28.
Arkadiusz WOJTAS
Miche
29.
Matej JURČO
Team Milram
30.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis
31.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
32.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
33.
Bo HAMBURGER
Miche
34.
Przemysław NIEMIEC
Miche
35.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare
36.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
37.
René ANDRLE
PSK Whirlpool Hradec Kralove
38.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com
39.
Dominic KLEMME
Heinz von Heiden Team Hannover
40.
Sławomir KOHUT
Miche
41.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia
42.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud 05'51"
43.
Danilo HONDO
Team Lamonta
44.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg
45.
Pasquale MUTO
Miche
46.
Christian LEBEN
Team Wiesenhof Akud
47.
Baden COOKE
Unibet.com 05'53"
48.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg
49.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud 05'57"
50.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
51.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia
52.
Jan BÁRTA
Elk Haus - Simplon
53.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud 06'03"
54.
Simone CADAMURO
Team Milram 06'12"
55.
Michael JONES
Health Net p/b Maxxis 06'52"
56.
Cezary ZAMANA
Intel - Action 06'59"
57.
Gregor GUT
Team Vorarlberg 07'02"
58.
Mads CHRISTENSEN
Barloworld 07'05"
59.
Matthé PRONK
Unibet.com 07'12"
60.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche 07'13"
61.
Roman JÖRDENS
Heinz von Heiden Team Hannover 09'18"
62.
Christoph DARGATZ
Team Notebooksbilliger.de
63.
Martin COMPLOI
Elk Haus - Simplon
64.
Dennis POHL
Heinz von Heiden Team Hannover
65.
Timo SCHOLZ
Team Notebooksbilliger.de
66.
Uwe HARDTER
Team Lamonta
67.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Lamonta
68.
Kurt VAN DE WOUWER
Unibet.com
69.
Radek BEČKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
70.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
71.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg
72.
Ryan COX
Barloworld
73.
Enrico ZINN
Team Notebooksbilliger.de
74.
Radek BLAHUT
PSK Whirlpool Hradec Kralove
75.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
76.
Garrett PELTONEN
Health Net p/b Maxxis
77.
Jeremy MAARTENS
Barloworld 09'26"
78.
Milan KADLEC
ASC Dukla Praha
79.
Alexander GUT
Team Lamonta
80.
Erik HOFFMANN
Team Lamonta
81.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare
82.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
83.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Team Hannover
84.
Giosue BONOMI
Barloworld
85.
Paul CRAKE
Naturino - Sapore Di Mare 09'29"
86.
Matthias FRIEDEMANN
Team Lamonta
87.
Martin RIŠKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
88.
Dennis HAUEISEN
Team Milram 09'32"
89.
Ondřej SOSENKA
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 09'33"
90.
Andrus AUG
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
91.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia 10'24"
92.
Ivan DEGASPERI
Ceramica Flaminia
93.
Maurizio VARINI
Ceramica Flaminia
94.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare 10'28"
95.
Christian LENER
Team Vorarlberg
96.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Team Hannover
97.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 10'30"
98.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia 16'14"
99.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action
100.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 16'17"
101.
Zdenek KRIZEK
AC Sparta Praha 16'19"
102.
Łukasz BODNAR
Intel - Action 16'25"
103.
Jan KUNTA
ASC Dukla Praha
104.
Sebastian SKIBA
Intel - Action
105.
Karsten BOMBACH
Team Notebooksbilliger.de
106.
Tomas HRUBY
AC Sparta Praha 16'27"
107.
Josef BENETSEDER
Team Vorarlberg 16'29"
108.
Petr PUČELÍK
AC Sparta Praha 16'32"
109.
Stefano BOGGIA
Ceramica Flaminia
110.
Kay KERMER
Team Notebooksbilliger.de 16'35"
111.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de
112.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld 16'37"
113.
Marek MIXA
ASC Dukla Praha
114.
Vasileios ANASTOPOULOS
Team Vorarlberg 16'39"
115.
Martin PECENKA
AC Sparta Praha
116.
Pavel ŠUBRT
ASC Dukla Praha 16'47"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Dippoldiswalde - Meerane

Distance: 172 km

Date: 18 May 2006