2.HC

Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2006  |  Stage 7. Delitzsch - Thale   

58th edition

192 km, 19 May 2006

Rider Team Time
1.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud 5h02'49"
2.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis 00'02"
3.
Simone CADAMURO
Team Milram 00'17"
4.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg
5.
Matthé PRONK
Unibet.com 00'25"
6.
Stefano BOGGIA
Ceramica Flaminia 00'44"
7.
Matthias FRIEDEMANN
Team Lamonta 03'28"
8.
Gregor GUT
Team Vorarlberg 03'48"
9.
Pasquale MUTO
Miche 06'27"
10.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
11.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
12.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare
13.
Daniel MUSIOL
Team Milram
14.
Andrea TONTI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
15.
Marco SERPELLINI
Unibet.com
16.
Paul VOSS
Heinz von Heiden Team Hannover 06'29"
17.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove 06'31"
18.
Sławomir KOHUT
Miche
19.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
20.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
21.
Björn GLASNER
Team Lamonta
22.
Carlos GARCÍA QUESADA
Unibet.com
23.
Ivan DEGASPERI
Ceramica Flaminia
24.
Christian LEBEN
Team Wiesenhof Akud
25.
Massimo GIUNTI
Naturino - Sapore Di Mare
26.
Jan BÁRTA
Elk Haus - Simplon
27.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com
28.
René ANDRLE
PSK Whirlpool Hradec Kralove
29.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia
30.
Kanstantsin SIUTSOU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
31.
Tim KLINGER
Team Wiesenhof Akud
32.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
33.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche
34.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare
35.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
36.
Arkadiusz WOJTAS
Miche
37.
Paul CRAKE
Naturino - Sapore Di Mare
38.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare
39.
Przemysław NIEMIEC
Miche
40.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
41.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia
42.
Ryan COX
Barloworld 07'02"
43.
Danilo HONDO
Team Lamonta 08'13"
44.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia
45.
Kurt VAN DE WOUWER
Unibet.com
46.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud
47.
Matej JURČO
Team Milram
48.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare
49.
Jan KUNTA
ASC Dukla Praha
50.
Krzysztof MIARA
Intel - Action
51.
Tomas HRUBY
AC Sparta Praha
52.
Dominic KLEMME
Heinz von Heiden Team Hannover
53.
Steffen RADOCHLA
Team Wiesenhof Akud
54.
Jeffry LOUDER
Health Net p/b Maxxis
55.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
56.
Bo HAMBURGER
Miche
57.
Mauro GEROSA
Miche
58.
Milan KADLEC
ASC Dukla Praha
59.
Radek BLAHUT
PSK Whirlpool Hradec Kralove
60.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus - Simplon
61.
Karsten BOMBACH
Team Notebooksbilliger.de 12'27"
62.
Kirk O'BEE
Health Net p/b Maxxis 15'44"
63.
Jeremy MAARTENS
Barloworld 16'48"
64.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
65.
Erik HOFFMANN
Team Lamonta
66.
Uwe HARDTER
Team Lamonta
67.
Christoph DARGATZ
Team Notebooksbilliger.de 20'53"
68.
Zdenek KRIZEK
AC Sparta Praha
69.
Kay KERMER
Team Notebooksbilliger.de
70.
Radek BEČKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
71.
Martin RIŠKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove
72.
Jan FALTÝNEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
73.
Baden COOKE
Unibet.com
74.
Erwin THIJS
Unibet.com
75.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof Akud
76.
Enrico ZINN
Team Notebooksbilliger.de
77.
Petr PUČELÍK
AC Sparta Praha
78.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
79.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
80.
Martin PECENKA
AC Sparta Praha
81.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld 20'59"
82.
Alexander GUT
Team Lamonta
83.
Roman JÖRDENS
Heinz von Heiden Team Hannover
84.
Martin COMPLOI
Elk Haus - Simplon
85.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg
86.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg
87.
Christian LENER
Team Vorarlberg
88.
Josef BENETSEDER
Team Vorarlberg
89.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
90.
Vasileios ANASTOPOULOS
Team Vorarlberg
91.
Antonio D'ANIELLO
Miche
92.
Michael JONES
Health Net p/b Maxxis
93.
Łukasz BODNAR
Intel - Action 21'03"
94.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action
95.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
96.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Lamonta
97.
Andre SCHULZE
Team Lamonta
98.
Ondřej SOSENKA
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
99.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de
100.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Team Hannover
101.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Team Hannover
102.
Cezary ZAMANA
Intel - Action
103.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud
104.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia
105.
Giosue BONOMI
Barloworld
106.
Andrus AUG
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
107.
Dennis POHL
Heinz von Heiden Team Hannover
108.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
109.
Maurizio VARINI
Ceramica Flaminia
110.
Fraser MACMASTER
Team Vorarlberg
111.
Marek MIXA
ASC Dukla Praha
112.
Mads CHRISTENSEN
Barloworld
113.
Pavel ŠUBRT
ASC Dukla Praha

Stage information

Start, finish: Stage 7. Delitzsch - Thale

Distance: 192 km

Date: 19 May 2006