2.HC

Tour de Langkawi 2008  |  Stage 1. Alor Setar - Kepala Batas   

10th edition

183 km, 9 February 2008

Rider Team Time
1.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
2.
Mitchell DOCKER
Drapac Porsche Development Program
3.
Matthew WILSON
Team Type 1
4.
Diego NOSOTTI
NGC Medical - OTC Industria Porte
5.
Bernard SULZBERGER
Letua Cycling Team
6.
Shinichi FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
7.
Jeremy YATES
Elite without contract
8.
Zakkari DEMPSTER
SouthAustralia.com - AIS
9.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
10.
Ruslan IVANOV
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
11.
Sung Baek PARK
Seoul Cycling
12.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
13.
Hidenori NODERA
Skil - Shimano
14.
Ian MCLEOD
Team MTN
15.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
16.
Yauheni SOBAL
Tinkoff Credit Systems
17.
Tomoya KANOU
Skil - Shimano
18.
Alex COUTTS
Giant Asia Racing Team
19.
Glen Alan CHADWICK
Team Type 1
20.
Mohd Rauf Nur NISBAH
Elite without contract
21.
Alberto LODDO
Tinkoff Credit Systems
22.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
23.
Danilo HONDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
24.
Francesco TOMEI
CSF Group Navigare
25.
Takashi MIYAZAWA
Meitan Hompo - GDR
26.
Yusuke HATANAKA
Skil - Shimano
27.
Denis BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
28.
Mond Sayuti MOHD ZAHIT
Letua Cycling Team
29.
Stuart SHAW
Drapac Porsche Development Program
30.
Seon Ho PARK
Seoul Cycling
31.
Anuar MANAN
Letua Cycling Team
32.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Elite without contract
33.
Mohd Fauzan AHMAD LUTFI
Elite without contract
34.
Faris ABDUL RAZAK MD
Elite without contract
35.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff Credit Systems
36.
Chun Hing CHAN
Elite without contract
37.
Rony MARTIAS
Bouygues Telecom
38.
Wang Yip TANG
Elite without contract
39.
Mohd Zamani MUSTARUDDIN
MNCF Cycling Team
40.
Kuei Hsiang PENG
Giant Asia Racing Team
41.
Fabio CALABRIA
Team Type 1
42.
Christoph MESCHENMOSER
Team Ista
43.
Reza PAHLEVY
Polygon Sweet Nice Team
44.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems
45.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
46.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
47.
Miyataka SHIMIZU
Meitan Hompo - GDR
48.
Mohd Firdaus Bin DAUD
MNCF Cycling Team
49.
Stefan TRAFELET
NGC Medical - OTC Industria Porte
50.
Suhardi HASSAN
Elite without contract
51.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
Letua Cycling Team
52.
Won Jae LEE
Seoul Cycling
53.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
54.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
55.
Rolf HOFBAUER
Team Ista
56.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Polygon Sweet Nice Team
57.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
58.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
59.
Benjamin BROOKS
Team Type 1
60.
Robert WIJAYA
Polygon Sweet Nice Team
61.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
62.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems
63.
Kin San WU
Elite without contract
64.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Xacobeo Galicia
65.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
66.
Matteo PRIAMO
CSF Group Navigare
67.
Ying Hon YEUNG
Elite without contract
68.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
69.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group Navigare
70.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
71.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
CSF Group Navigare
72.
Jasmin RUSLAN
MNCF Cycling Team
73.
Nico KEINATH
Team Ista
74.
Nikolai SCHWARZ
Team Ista
75.
Yong Li NG
Meitan Hompo - GDR
76.
Dennis VAN NIEKERK
Team Konica Minolta - Bizhub
77.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
78.
Jörg LEHMANN
Team Ista
79.
Moisés ALDAPE CHÁVEZ
Team Type 1
80.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
81.
David GEORGE
Team MTN
82.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole
83.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
84.
Serguei KLIMOV
Tinkoff Credit Systems
85.
Erik HOFFMANN
Giant Asia Racing Team
86.
Budi SANTOSO
Polygon Sweet Nice Team
87.
Maxime MÉDEREL
Crédit Agricole
88.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
89.
Marco CORSINI
NGC Medical - OTC Industria Porte
90.
Massimiliano MAISTO
NGC Medical - OTC Industria Porte
91.
Jacobus VENTER
Team Neotel
92.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
93.
Waylon WOOLCOCK
Team MTN
94.
Li FUYU
Elite without contract
95.
Ken ONODERA
Trek - Marco Polo Cycling Team
96.
Scott LYTTLE
Elite without contract
97.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
98.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
99.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
100.
Gene BATES
Drapac Porsche Development Program
101.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale
102.
Yoshimasa HIROSE
Skil - Shimano
103.
Robbie WILLIAMS
Drapac Porsche Development Program
104.
Vyacheslav DYADICHKIN
Polygon Sweet Nice Team
105.
Mark O'BRIEN
Drapac Porsche Development Program
106.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
107.
Kuan Hua LAI
Giant Asia Racing Team
108.
Yoshinori IINO
Skil - Shimano
109.
Yan Dong XING
Trek - Marco Polo Cycling Team
110.
Johnnie WALKER
SouthAustralia.com - AIS
111.
Siu Wai KO
Elite without contract
112.
Ashley WHITEHEAD
Elite without contract
113.
Abbas SAEIDI TANHA
Islamic Azad University Cycling Team
114.
Farshad SALEHIAN
Islamic Azad University Cycling Team
115.
Filippo SAVINI
CSF Group Navigare
116.
Benjamin KING
SouthAustralia.com - AIS
117.
Ramin MALEKI MIZAN
Elite without contract
118.
Cédric PINEAU
Ag2r La Mondiale
119.
Justin Leigh KERR
Elite without contract
120.
Amir ZARGARI
Islamic Azad University Cycling Team
121.
Simon CLARKE
SouthAustralia.com - AIS
122.
William FORD
SouthAustralia.com - AIS
123.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Development Program
124.
Ryan Hillmant ARIEHAN
Letua Cycling Team
125.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
126.
Sergey KUDENTSOV
Trek - Marco Polo Cycling Team
127.
Ian MACGREGOR
Team Type 1
128.
Mehdi SOHRABI
Islamic Azad University Cycling Team
129.
Medhi FAHRIDI KOVIJ
Islamic Azad University Cycling Team
130.
Paul ODLIN
Elite without contract
131.
Hari FITRIANTO
Polygon Sweet Nice Team
132.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
133.
Aziz MOHD SAIFUL ANUAR
MNCF Cycling Team
134.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
CSF Group Navigare
135.
Yoshiyuki ABE
Skil - Shimano
136.
David Jai CRAWFORD
Trek - Marco Polo Cycling Team
137.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
138.
Stefan LOFFLER
Giant Asia Racing Team
139.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
140.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
141.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Letua Cycling Team
142.
Koji FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
143.
Enrico ROSSI
NGC Medical - OTC Industria Porte
144.
Joseph CHAPMAN
Elite without contract
145.
Yukiya ARASHIRO
Meitan Hompo - GDR

Stage information

Start, finish: Stage 1. Alor Setar - Kepala Batas

Distance: 183 km

Date: 9 February 2008