2.HC

Tour de Langkawi 2008  |  Stage 2. Butterworth - Sitiawan   

10th edition

160 km, 10 February 2008

Rider Team Time
1.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
2.
Matteo PRIAMO
CSF Group Navigare
3.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
4.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
5.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Development Program
6.
Moisés ALDAPE CHÁVEZ
Team Type 1
7.
Farshad SALEHIAN
Islamic Azad University Cycling Team
8.
Koji FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
9.
Abbas SAEIDI TANHA
Islamic Azad University Cycling Team
10.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
11.
Alberto LODDO
Tinkoff Credit Systems
12.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
13.
Stefan LOFFLER
Giant Asia Racing Team
14.
Enrico ROSSI
NGC Medical - OTC Industria Porte
15.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
16.
Danilo HONDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
17.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
CSF Group Navigare
18.
Anuar MANAN
Letua Cycling Team
19.
Marco CORSINI
NGC Medical - OTC Industria Porte
20.
Mitchell DOCKER
Drapac Porsche Development Program
21.
Sung Baek PARK
Seoul Cycling
22.
Faris ABDUL RAZAK MD
Elite without contract
23.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale
24.
Mohd Fauzan AHMAD LUTFI
Elite without contract
25.
Mehdi SOHRABI
Islamic Azad University Cycling Team
26.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
Letua Cycling Team
27.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Elite without contract
28.
Bernard SULZBERGER
Letua Cycling Team
29.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole
30.
Chun Hing CHAN
Elite without contract
31.
Francesco TOMEI
CSF Group Navigare
32.
Sergey KUDENTSOV
Trek - Marco Polo Cycling Team
33.
Diego NOSOTTI
NGC Medical - OTC Industria Porte
34.
Mohd Zamani MUSTARUDDIN
MNCF Cycling Team
35.
Ramin MALEKI MIZAN
Elite without contract
36.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
37.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
38.
Zakkari DEMPSTER
SouthAustralia.com - AIS
39.
Fabio CALABRIA
Team Type 1
40.
Matthew WILSON
Team Type 1
41.
Miyataka SHIMIZU
Meitan Hompo - GDR
42.
Jacobus VENTER
Team Neotel
43.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Polygon Sweet Nice Team
44.
Kin San WU
Elite without contract
45.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
46.
Mohd Firdaus Bin DAUD
MNCF Cycling Team
47.
Jeremy YATES
Elite without contract
48.
Hidenori NODERA
Skil - Shimano
49.
Kuei Hsiang PENG
Giant Asia Racing Team
50.
Ruslan IVANOV
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
51.
Stefan TRAFELET
NGC Medical - OTC Industria Porte
52.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
53.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
54.
Shinichi FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
55.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems
56.
Stuart SHAW
Drapac Porsche Development Program
57.
Budi SANTOSO
Polygon Sweet Nice Team
58.
Mond Sayuti MOHD ZAHIT
Letua Cycling Team
59.
Siu Wai KO
Elite without contract
60.
Johnnie WALKER
SouthAustralia.com - AIS
61.
Nico KEINATH
Team Ista
62.
Joseph CHAPMAN
Elite without contract
63.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
64.
Christoph MESCHENMOSER
Team Ista
65.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
66.
Paul ODLIN
Elite without contract
67.
Robert WIJAYA
Polygon Sweet Nice Team
68.
Mohd Rauf Nur NISBAH
Elite without contract
69.
Alex COUTTS
Giant Asia Racing Team
70.
Rony MARTIAS
Bouygues Telecom
71.
Suhardi HASSAN
Elite without contract
72.
Massimiliano MAISTO
NGC Medical - OTC Industria Porte
73.
Ian MACGREGOR
Team Type 1
74.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Xacobeo Galicia
75.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
76.
Denis BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
77.
Takashi MIYAZAWA
Meitan Hompo - GDR
78.
Yauheni SOBAL
Tinkoff Credit Systems
79.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
80.
Scott LYTTLE
Elite without contract
81.
Yusuke HATANAKA
Skil - Shimano
82.
Benjamin BROOKS
Team Type 1
83.
Yan Dong XING
Trek - Marco Polo Cycling Team
84.
Ian MCLEOD
Team MTN
85.
Wang Yip TANG
Elite without contract
86.
Dennis VAN NIEKERK
Team Konica Minolta - Bizhub
87.
Simon CLARKE
SouthAustralia.com - AIS
88.
Justin Leigh KERR
Elite without contract
89.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
90.
Medhi FAHRIDI KOVIJ
Islamic Azad University Cycling Team
91.
Cédric PINEAU
Ag2r La Mondiale
92.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
93.
Erik HOFFMANN
Giant Asia Racing Team
94.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
95.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff Credit Systems
96.
Waylon WOOLCOCK
Team MTN
97.
Yong Li NG
Meitan Hompo - GDR
98.
Benjamin KING
SouthAustralia.com - AIS
99.
Maxime MÉDEREL
Crédit Agricole
100.
Amir ZARGARI
Islamic Azad University Cycling Team
101.
Glen Alan CHADWICK
Team Type 1
102.
Aziz MOHD SAIFUL ANUAR
MNCF Cycling Team
103.
Rolf HOFBAUER
Team Ista
104.
Vyacheslav DYADICHKIN
Polygon Sweet Nice Team
105.
Won Jae LEE
Seoul Cycling
106.
Tomoya KANOU
Skil - Shimano
107.
Nikolai SCHWARZ
Team Ista
108.
Robbie WILLIAMS
Drapac Porsche Development Program
109.
Yoshinori IINO
Skil - Shimano
110.
Serguei KLIMOV
Tinkoff Credit Systems
111.
Ken ONODERA
Trek - Marco Polo Cycling Team
112.
Kuan Hua LAI
Giant Asia Racing Team
113.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
114.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems
115.
Yoshiyuki ABE
Skil - Shimano
116.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
117.
David GEORGE
Team MTN
118.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
119.
Ashley WHITEHEAD
Elite without contract
120.
Jasmin RUSLAN
MNCF Cycling Team
121.
David Jai CRAWFORD
Trek - Marco Polo Cycling Team
122.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
123.
Li FUYU
Elite without contract
124.
Mark O'BRIEN
Drapac Porsche Development Program
125.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
126.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
127.
Ryan Hillmant ARIEHAN
Letua Cycling Team
128.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Letua Cycling Team
129.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
130.
Hari FITRIANTO
Polygon Sweet Nice Team
131.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
132.
Jörg LEHMANN
Team Ista
133.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
134.
Ying Hon YEUNG
Elite without contract
135.
Seon Ho PARK
Seoul Cycling
136.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
137.
Yukiya ARASHIRO
Meitan Hompo - GDR
138.
Yoshimasa HIROSE
Skil - Shimano
139.
Reza PAHLEVY
Polygon Sweet Nice Team
140.
William FORD
SouthAustralia.com - AIS
141.
Gene BATES
Drapac Porsche Development Program
142.
Filippo SAVINI
CSF Group Navigare
143.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group Navigare
144.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
CSF Group Navigare
145.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom

Stage information

Start, finish: Stage 2. Butterworth - Sitiawan

Distance: 160 km

Date: 10 February 2008