2.HC

Tour de Langkawi 2008  |  General Classification    

10th edition

General Classification

9 February 2008 - 17 February 2008

Rider Team Time
1.
Ruslan IVANOV
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
2.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
3.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
4.
Jeremy YATES
Elite without contract
5.
Yauheni SOBAL
Tinkoff Credit Systems
6.
Mitchell DOCKER
Drapac Porsche Development Program
7.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
8.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
9.
Ian MCLEOD
Team MTN
10.
Matthew WILSON
Team Type 1
11.
Shinichi FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
12.
Tomoya KANOU
Skil - Shimano
13.
Bernard SULZBERGER
Letua Cycling Team
14.
Zakkari DEMPSTER
SouthAustralia.com - AIS
15.
Hidenori NODERA
Skil - Shimano
16.
Diego NOSOTTI
NGC Medical - OTC Industria Porte
17.
Alex COUTTS
Giant Asia Racing Team
18.
Sung Baek PARK
Seoul Cycling
19.
Glen Alan CHADWICK
Team Type 1
20.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
21.
David GEORGE
Team MTN
22.
Dennis VAN NIEKERK
Team Konica Minolta - Bizhub
23.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems
24.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
25.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
26.
Johnnie WALKER
SouthAustralia.com - AIS
27.
Christoph MESCHENMOSER
Team Ista
28.
Enrico ROSSI
NGC Medical - OTC Industria Porte
29.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems
30.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
31.
Medhi FAHRIDI KOVIJ
Islamic Azad University Cycling Team
32.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
33.
Cédric PINEAU
Ag2r La Mondiale
34.
David Jai CRAWFORD
Trek - Marco Polo Cycling Team
35.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
36.
Yong Li NG
Meitan Hompo - GDR
37.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Xacobeo Galicia
38.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
39.
Serguei KLIMOV
Tinkoff Credit Systems
40.
Waylon WOOLCOCK
Team MTN
41.
Matteo PRIAMO
CSF Group Navigare
42.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Development Program
43.
Moisés ALDAPE CHÁVEZ
Team Type 1
44.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
45.
Amir ZARGARI
Islamic Azad University Cycling Team
46.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
47.
Yukiya ARASHIRO
Meitan Hompo - GDR
48.
Abbas SAEIDI TANHA
Islamic Azad University Cycling Team
49.
Jörg LEHMANN
Team Ista
50.
Chun Hing CHAN
Elite without contract
51.
Mohd Rauf Nur NISBAH
Elite without contract
52.
Farshad SALEHIAN
Islamic Azad University Cycling Team
53.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
54.
Scott LYTTLE
Elite without contract
55.
Yoshiyuki ABE
Skil - Shimano
56.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
57.
Hari FITRIANTO
Polygon Sweet Nice Team
58.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
59.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
60.
Mehdi SOHRABI
Islamic Azad University Cycling Team
61.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale
62.
Suhardi HASSAN
Elite without contract
63.
Filippo SAVINI
CSF Group Navigare
64.
Kuan Hua LAI
Giant Asia Racing Team
65.
Kin San WU
Elite without contract
66.
Robert WIJAYA
Polygon Sweet Nice Team
67.
Ashley WHITEHEAD
Elite without contract
68.
Ryan Hillmant ARIEHAN
Letua Cycling Team
69.
Paul ODLIN
Elite without contract
70.
Reza PAHLEVY
Polygon Sweet Nice Team
71.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Polygon Sweet Nice Team
72.
Mohd Fauzan AHMAD LUTFI
Elite without contract
73.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
74.
Erik HOFFMANN
Giant Asia Racing Team
75.
Jacobus VENTER
Team Neotel
76.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
77.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
78.
Rony MARTIAS
Bouygues Telecom
79.
Fabio CALABRIA
Team Type 1
80.
Faris ABDUL RAZAK MD
Elite without contract
81.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
82.
Benjamin KING
SouthAustralia.com - AIS
83.
Danilo HONDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
84.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
85.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
86.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
87.
Marco CORSINI
NGC Medical - OTC Industria Porte
88.
Francesco TOMEI
CSF Group Navigare
89.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Letua Cycling Team
90.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff Credit Systems
91.
Benjamin BROOKS
Team Type 1
92.
Yoshimasa HIROSE
Skil - Shimano
93.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
94.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
95.
William FORD
SouthAustralia.com - AIS
96.
Mohd Firdaus Bin DAUD
MNCF Cycling Team
97.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole
98.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
99.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
100.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
Letua Cycling Team
101.
Won Jae LEE
Seoul Cycling
102.
Mond Sayuti MOHD ZAHIT
Letua Cycling Team
103.
Takashi MIYAZAWA
Meitan Hompo - GDR
104.
Gene BATES
Drapac Porsche Development Program
105.
Seon Ho PARK
Seoul Cycling
106.
Wang Yip TANG
Elite without contract
107.
Kuei Hsiang PENG
Giant Asia Racing Team
108.
Yusuke HATANAKA
Skil - Shimano
109.
Rolf HOFBAUER
Team Ista
110.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
111.
Joseph CHAPMAN
Elite without contract
112.
Vyacheslav DYADICHKIN
Polygon Sweet Nice Team
113.
Aziz MOHD SAIFUL ANUAR
MNCF Cycling Team
114.
Stuart SHAW
Drapac Porsche Development Program
115.
Denis BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
116.
Stefan TRAFELET
NGC Medical - OTC Industria Porte
117.
Justin Leigh KERR
Elite without contract
118.
Ken ONODERA
Trek - Marco Polo Cycling Team
119.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
CSF Group Navigare
120.
Mark O'BRIEN
Drapac Porsche Development Program
121.
Li FUYU
Elite without contract
122.
Anuar MANAN
Letua Cycling Team
123.
Koji FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
124.
Ramin MALEKI MIZAN
Elite without contract
125.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Elite without contract
126.
Mohd Zamani MUSTARUDDIN
MNCF Cycling Team
127.
Yan Dong XING
Trek - Marco Polo Cycling Team
128.
Sergey KUDENTSOV
Trek - Marco Polo Cycling Team
129.
Jasmin RUSLAN
MNCF Cycling Team
130.
Siu Wai KO
Elite without contract
131.
Nico KEINATH
Team Ista