2.HC

Tour de Langkawi 2009  |  General Classification    

11th edition

General Classification

9 February 2009 - 15 February 2009

Rider Team Time
1.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 24h22'12"
2.
David Jai CRAWFORD
Savings & Loans Cycling Team 00'27"
3.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 00'47"
4.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto 00'54"
5.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom 01'22"
6.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Trek - Marco Polo Cycling Team 02'29"
7.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team 02'44"
8.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream 03'16"
9.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team 03'37"
10.
Richie PORTE
Praties 03'44"
11.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team 03'45"
12.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto 04'13"
13.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare 04'16"
14.
Hossein ASKARI
Petrochemical Tabriz Cycling Team 04'57"
15.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
16.
Cameron WURF
Fuji - Servetto 05'42"
17.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling 05'56"
18.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Petrochemical Tabriz Cycling Team 06'21"
19.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec 06'30"
20.
Timothy ROE
Savings & Loans Cycling Team 06'39"
21.
Ji JIANHUA
06'42"
22.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team 06'48"
23.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream 06'56"
24.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha 06'57"
25.
Fortunato BALIANI
CSF Group - Navigare 07'21"
26.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream 07'30"
27.
Johann RABIE
Team Neotel 08'29"
28.
Arkaitz DURÁN AROCA
Fuji - Servetto 08'52"
29.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling 09'01"
30.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha 09'04"
31.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale 09'05"
32.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 09'14"
33.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
34.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri 09'34"
35.
Shinichi FUKUSHIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 09'47"
36.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri 09'59"
37.
Roman ZHIYENTAYEV
10'19"
38.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team 10'22"
39.
Amir ZARGARI
Azad University Iran 10'26"
40.
Gene BATES
Drapac Porsche Cycling 10'48"
41.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 10'56"
42.
Jeremy YATES
Letua Cycling Team 11'04"
43.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha 11'10"
44.
Yong Li NG
Letua Cycling Team 11'12"
45.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec 11'19"
46.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale 11'38"
47.
Ian MCLEOD
MTN Cycling
48.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto 11'49"
49.
Gregor GAZVODA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 12'30"
50.
Nariyuki MASUDA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 13'03"
51.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 13'45"
52.
Mehdi SOHRABI
Petrochemical Tabriz Cycling Team 13'48"
53.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec 14'10"
54.
Faris ABDUL RAZAK MD
MNCF Cycling Team
55.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team 15'44"
56.
Mohd Rauf Nur NISBAH
MNCF Cycling Team 15'56"
57.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto 16'15"
58.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri 16'22"
59.
Rafaâ CHTIOUI
Doha Team 16'30"
60.
Long JIN
Skil - Shimano 16'41"
61.
Guo HUI
Max Success Sports 17'56"
62.
Nikolay SLONOV
18'34"
63.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha 18'35"
64.
Suhardi HASSAN
MNCF Cycling Team 18'38"
65.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream 18'51"
66.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream 19'20"
67.
Adam SEMPLE
Team Jayco - AIS 19'36"
68.
Miyataka SHIMIZU
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 19'53"
69.
Ali AHMAD FALLANIE
20'12"
70.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri 20'59"
71.
Mattia GAVAZZI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 21'18"
72.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale 21'33"
73.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom 21'37"
74.
Sergey MATVEYEV
ISD - Neri 21'44"
75.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec 21'47"
76.
Hossein Mahdi NATEGHI
Azad University Iran
77.
Wenlong ZHANG
78.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
79.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team 22'09"
80.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Cycling 22'10"
81.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream 22'13"
82.
Manuel BELLETTI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 22'57"
83.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare 23'08"
84.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec 23'11"
85.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel 23'19"
86.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec 23'29"
87.
Samai AMARI
Letua Cycling Team 23'43"
88.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom 25'02"
89.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team 25'09"
90.
Mohamed Zamri SALEH
MNCF Cycling Team 25'15"
91.
Sung Baek PARK
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 25'59"
92.
Seok Kyu SUH
Seoul Cycling 26'49"
93.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 28'36"
94.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Trek - Marco Polo Cycling Team 31'46"
95.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 31'57"
96.
Aymen BEN HASSINE
Doha Team 35'08"
97.
Yasuharu NAKAJIMA
EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 36'22"
98.
Luca CELLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 41'45"
99.
Anuar MANAN
Azad University Iran 41'56"
100.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group - Navigare 42'45"
101.
Wan Mohammed Najmee Wan MOHAMMED
46'13"
102.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team 47'35"