2.HC

Vuelta a Burgos 2009  |  Stage 4. Ribera del Duero - Ribera del Duero   

17th edition

15 km, 8 August 2009

Rider Team Time
1.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream 17'09"
2.
Danny PATE
Garmin - Slipstream 10"
3.
Alexei MARKOV
Team Katusha 16"
4.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 18"
5.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team 22"
6.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne 23"
7.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur 24"
8.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team 29"
9.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 32"
10.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 33"
11.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto 34"
12.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
13.
Evgeni PETROV
Team Katusha
14.
Arkaitz DURÁN AROCA
Fuji - Servetto 35"
15.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne 36"
16.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Orbea 37"
17.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 38"
18.
Christopher FROOME
Barloworld
19.
Geraint THOMAS
Barloworld 40"
20.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 41"
21.
Ivan ROVNY
Team Katusha
22.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
23.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
24.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos Monumental - Castilla y Leon
25.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto
26.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream
27.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
28.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
29.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator
30.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
31.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Barloworld
32.
Enrique MATA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
33.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
34.
Jason DONALD
Garmin - Slipstream
35.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
36.
Didac ORTEGA
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
37.
Romain SICARD
Orbea
38.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
39.
Ben HERMANS
Topsport Vlaanderen - Mercator
40.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto
41.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
42.
Jan BAKELANTS
Topsport Vlaanderen - Mercator
43.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
44.
Rafael SERRANO FERNANDEZ
Contentpolis - Ampo
45.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
46.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia
47.
Edward KING
Cervelo Test Team
48.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur
49.
Nikolas MAES
Topsport Vlaanderen - Mercator
50.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
51.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
52.
Rafael VALLS FERRI
Burgos Monumental - Castilla y Leon
53.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
54.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
55.
Ben SWIFT
Team Katusha
56.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
57.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea
58.
Paolo BAILETTI
Fuji - Servetto
59.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
Andalucia Cajasur
60.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo
61.
Iván MELERO COCO
Burgos Monumental - Castilla y Leon
62.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
63.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream
64.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
65.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
66.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
67.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
68.
Wout POELS
Vacansoleil Pro Cycling Team
69.
Patrick CALCAGNI
Barloworld
70.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
71.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
72.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
73.
Gerben LÖWIK
Vacansoleil Pro Cycling Team
74.
Miguel MINGUEZ AYALA
Orbea
75.
Daniel SESMA
Orbea
76.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
77.
Raul SANTAMARTA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
78.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
79.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
80.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
81.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
82.
Eriz RUIZ DE ERENTXUN ANTETARA
Orbea
83.
Denis GALIMZYANOV
Team Katusha
84.
Sep VANMARCKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
85.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
86.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
87.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
88.
Pedro MERINO CRIADO
AC Sparta Praha
89.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia Cajasur
90.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
91.
Mikel ILUNDAIN TIRAPU
Orbea
92.
Kristof GODDAERT
Topsport Vlaanderen - Mercator
93.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
94.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
95.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
96.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea
97.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia Cajasur
98.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Contentpolis - Ampo
99.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
100.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
101.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
102.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
103.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
104.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur
105.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
106.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
107.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
108.
Fabrice PIEMONTESI
Fuji - Servetto
109.
Michele MERLO
Barloworld
110.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team
111.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
112.
Luca PIERFELICI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
113.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
114.
Reinier HONIG
Vacansoleil Pro Cycling Team
115.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto

Stage information

Start, finish: Stage 4. Ribera del Duero - Ribera del Duero

Race Type: Time Trial

Distance: 15 km

Date: 8 August 2009