2.HC

Tour de Langkawi 2011  |  Stage 10. Shah Alam - Kuala Lumpur   

13th edition

104.6 km, 1 February 2011

Rider Team Time
1.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Neri Sottoli 2h24'30"
2.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Pro Cycling
3.
Anuar MANAN
Terengganu Cycling Team
4.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Qhubeka
5.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
6.
Boris SHPILEVSKY
Tabriz Petrochemical Team
7.
Joeri STALLAERT
Landbouwkrediet
8.
Andre SCHULZE
CCC Polsat Polkowice
9.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team
10.
Omar LOMBARDI
Colnago - CSF Inox
11.
Boy VAN POPPEL
UnitedHealthcare Pro Cycling
12.
Alireza HAGHI
Azad University
13.
Hamid SHIRISISAN
Suren Cycling Team
14.
Shimpei FUKUDA
Aisan Racing Team
15.
Stuart SHAW
Drapac Cycling
16.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team
17.
Adi PUTERA YUSOF
18.
Chan jae JANG
Terengganu Cycling Team
19.
Phuchong SAIUDOMSIN
Terengganu Cycling Team
20.
Luca BARLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
21.
Manuele CADDEO
Colnago - CSF Inox
22.
Ameli MEYSAM
Suren Cycling Team
23.
Ji Wen LOW
24.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
25.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
26.
Markus EIBEGGER
Tabriz Petrochemical Team
27.
Abolfazl NAZARI DAGHALIAN
Suren Cycling Team
28.
Amir ZARGARI
Azad University
29.
Mohd Rauf Nur NISBAH
30.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar
31.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
32.
Dennis VAN NIEKERK
MTN Qhubeka
33.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
34.
Kirk CARLSEN
Chipotle Development Team
35.
Hilton CLARKE
UnitedHealthcare Pro Cycling
36.
Taiji NISHITANI
Aisan Racing Team
37.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
38.
Tobias ERLER
Tabriz Petrochemical Team
39.
Libardo NIÑO CORREDOR
Letua Cycling Team
40.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Drapac Cycling
41.
Kyung Gu JANG
42.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Petrochemical Team
43.
Darren LOW
44.
Hossein ASKARI
Tabriz Petrochemical Team
45.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
46.
Ramin MEHRABANI AZAR
Suren Cycling Team
47.
Alex COUTTS
Giant Kenda Cycling Team
48.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet
49.
Hyo suk GONG
Geumsan Ginseng Asia
50.
Max JENKINS
UnitedHealthcare Pro Cycling
51.
Rahim EMAMI
Azad University
52.
Mirsamad POURSEYEDI GOLAKHOUR
Azad University
53.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
54.
Guillaume BOURGEOIS
Champion System
55.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Petrochemical Team
56.
Arran BROWN
MTN Qhubeka
57.
Pengda JIAO
Max Success Sports
58.
David VEILLEUX
Team Europcar
59.
Alex HOWES
Chipotle Development Team
60.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
61.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
62.
Rhys POLLOCK
Drapac Cycling
63.
Lachlan MORTON
Chipotle Development Team
64.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
65.
Kin San WU
Champion System
66.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
67.
Amir Mustafa RUSLI
Drapac Cycling
68.
Baptiste PLANCKAERT
Landbouwkrediet
69.
Takashi MIYAZAWA
Farnese Vini - Neri Sottoli
70.
Deon LOCKE
Champion System
71.
David PELL
Drapac Cycling
72.
Matthias FRIEDEMANN
Champion System
73.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
74.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Pro Cycling
75.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
76.
Floris GOESINNEN
Drapac Cycling
77.
Gang XU
Max Success Sports
78.
Farshad SALEHIAN
Azad University
79.
Thomas PALMER
Drapac Cycling
80.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
81.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
82.
Jacob RATHE
Chipotle Development Team
83.
Wei Kei CHANG
Giant Kenda Cycling Team
84.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Terengganu Cycling Team
85.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
86.
Choon Huat GOH
87.
Ebrahim JAVANI
Suren Cycling Team
88.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
89.
Rafal RATAJCZYK
CCC Polsat Polkowice
90.
Roberto DE PATRE
Farnese Vini - Neri Sottoli
91.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox
92.
Abbas SAEIDI TANHA
Azad University
93.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
94.
David MCCANN
Giant Kenda Cycling Team 00'46"
95.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
96.
Andrei KRASILNIKAU
Chipotle Development Team
97.
Junrong HO
01'16"
98.
Hui ZHANG
Max Success Sports 01'23"
99.
Adrian Why Kit CHUAH
Letua Cycling Team
100.
James TENNENT
MTN Qhubeka 01'26"
101.
Suhardi HASSAN
102.
Damien GAUDIN
Team Europcar 01'45"
103.
Rico ROGERS
Giant Kenda Cycling Team
104.
Bradley POTGIETER
MTN Qhubeka 02'09"
105.
Karl MENZIES
UnitedHealthcare Pro Cycling 02'15"
106.
Hao LIU
Max Success Sports
107.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
108.
Sea Keong LOH
Marco Polo Cycling Team 02'36"
109.
Guillaume LE FLOCH
Team Europcar 03'00"
110.
Gianluca MIRENDA
Farnese Vini - Neri Sottoli 03'13"
111.
Otavio Didier BULGARELLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
112.
Antonio SANTORO
Androni Giocattoli - C.I.P.I
113.
Shinichi FUKUSHIMA
Terengganu Cycling Team 03'31"
114.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice 03'57"
115.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet 06'09"
116.
Ahmad Fahrullah ALIAS
117.
Ki Hong YOO
Geumsan Ginseng Asia 12'00"

Stage information

Start, finish: Stage 10. Shah Alam - Kuala Lumpur

Distance: 104.6 km

Date: 1 February 2011