2.HC

Tour de Langkawi 2011  |  Stage 7. Banting. - Tampin   

13th edition

149.5 km, 29 January 2011

Rider Team Time
1.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Neri Sottoli 3h24'57"
2.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Pro Cycling
3.
Rico ROGERS
Giant Kenda Cycling Team
4.
Boris SHPILEVSKY
Tabriz Petrochemical Team
5.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano
6.
Takashi MIYAZAWA
Farnese Vini - Neri Sottoli
7.
Andre SCHULZE
CCC Polsat Polkowice
8.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
9.
Joeri STALLAERT
Landbouwkrediet
10.
Chan jae JANG
Terengganu Cycling Team
11.
Omar LOMBARDI
Colnago - CSF Inox
12.
Taiji NISHITANI
Aisan Racing Team
13.
Matthias FRIEDEMANN
Champion System
14.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
15.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
16.
Luca BARLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
17.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
18.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
19.
Arran BROWN
MTN Qhubeka
20.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet
21.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team
22.
Adi PUTERA YUSOF
23.
Libardo NIÑO CORREDOR
Letua Cycling Team 00'20"
24.
Anuar MANAN
Terengganu Cycling Team
25.
Hamid SHIRISISAN
Suren Cycling Team
26.
Manuele CADDEO
Colnago - CSF Inox
27.
Jacob RATHE
Chipotle Development Team
28.
Hilton CLARKE
UnitedHealthcare Pro Cycling
29.
Rhys POLLOCK
Drapac Cycling
30.
Shimpei FUKUDA
Aisan Racing Team
31.
Thomas PALMER
Drapac Cycling
32.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
33.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team
34.
Guillaume LE FLOCH
Team Europcar
35.
Amir Mustafa RUSLI
Drapac Cycling
36.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
37.
Alex HOWES
Chipotle Development Team
38.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Qhubeka
39.
Ahmad Fahrullah ALIAS
40.
Boy VAN POPPEL
UnitedHealthcare Pro Cycling
41.
Abolfazl NAZARI DAGHALIAN
Suren Cycling Team
42.
Kyung Gu JANG
43.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
44.
Ameli MEYSAM
Suren Cycling Team
45.
Ebrahim JAVANI
Suren Cycling Team
46.
Phuchong SAIUDOMSIN
Terengganu Cycling Team
47.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
48.
Darren LOW
49.
Tobias ERLER
Tabriz Petrochemical Team
50.
Amir ZARGARI
Azad University
51.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
52.
Kirk CARLSEN
Chipotle Development Team
53.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Pro Cycling
54.
Suhardi HASSAN
55.
Andrei KRASILNIKAU
Chipotle Development Team
56.
Guillaume BOURGEOIS
Champion System
57.
Mirsamad POURSEYEDI GOLAKHOUR
Azad University
58.
Ji Wen LOW
59.
David PELL
Drapac Cycling
60.
Markus EIBEGGER
Tabriz Petrochemical Team
61.
Dennis VAN NIEKERK
MTN Qhubeka
62.
Hossein ASKARI
Tabriz Petrochemical Team
63.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
64.
Abbas SAEIDI TANHA
Azad University
65.
Farshad SALEHIAN
Azad University
66.
Hyo suk GONG
Geumsan Ginseng Asia
67.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
68.
Kin San WU
Champion System
69.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar
70.
Deon LOCKE
Champion System
71.
Shinichi FUKUSHIMA
Terengganu Cycling Team
72.
Hui ZHANG
Max Success Sports
73.
Vahid GHAFFARI
Suren Cycling Team
74.
Max JENKINS
UnitedHealthcare Pro Cycling
75.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
76.
Mohd Rauf Nur NISBAH
77.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Petrochemical Team
78.
Alireza HAGHI
Azad University
79.
David MCCANN
Giant Kenda Cycling Team
80.
Choon Huat GOH
81.
Rafal RATAJCZYK
CCC Polsat Polkowice
82.
Ramin MEHRABANI AZAR
Suren Cycling Team
83.
Pengda JIAO
Max Success Sports
84.
Antonio SANTORO
Androni Giocattoli - C.I.P.I
85.
Lachlan MORTON
Chipotle Development Team
86.
Gang XU
Max Success Sports
87.
Otavio Didier BULGARELLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
88.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Petrochemical Team
89.
Stuart SHAW
Drapac Cycling
90.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Drapac Cycling
91.
Floris GOESINNEN
Drapac Cycling
92.
Alex COUTTS
Giant Kenda Cycling Team
93.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
94.
Gianluca MIRENDA
Farnese Vini - Neri Sottoli
95.
Rahim EMAMI
Azad University
96.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
97.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Terengganu Cycling Team
98.
Junrong HO
99.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
100.
David VEILLEUX
Team Europcar
101.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
102.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
103.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox
104.
Baptiste PLANCKAERT
Landbouwkrediet
105.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox 00'19"
106.
James TENNENT
MTN Qhubeka
107.
Kazuhiro MORI
Aisan Racing Team
108.
Kenichi SUZUKI
Aisan Racing Team
109.
Karl MENZIES
UnitedHealthcare Pro Cycling
110.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano 00'22"
111.
Damien GAUDIN
Team Europcar 00'30"
112.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet 00'31"
113.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
114.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice 00'48"
115.
Sam WITMITZ
Letua Cycling Team 01'41"
116.
Adrian Why Kit CHUAH
Letua Cycling Team
117.
Roberto DE PATRE
Farnese Vini - Neri Sottoli
118.
Bradley POTGIETER
MTN Qhubeka
119.
Wei Kei CHANG
Giant Kenda Cycling Team 01'47"
120.
Thomas BONNIN
Skil - Shimano 02'57"
121.
Hao LIU
Max Success Sports 03'03"
122.
Sea Keong LOH
Marco Polo Cycling Team
123.
Ki Hong YOO
Geumsan Ginseng Asia 07'23"

Stage information

Start, finish: Stage 7. Banting. - Tampin

Distance: 149.5 km

Date: 29 January 2011