2.HC

Tour de Langkawi 2011  |  Stage 6. Rawang - Putrajaya   

13th edition

107 km, 28 January 2011

Rider Team Time
1.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Neri Sottoli 2h14'59"
2.
Anuar MANAN
Terengganu Cycling Team
3.
Takashi MIYAZAWA
Farnese Vini - Neri Sottoli
4.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
5.
Chan jae JANG
Terengganu Cycling Team
6.
Andre SCHULZE
CCC Polsat Polkowice
7.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Pro Cycling
8.
Taiji NISHITANI
Aisan Racing Team
9.
Alireza HAGHI
Azad University
10.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
11.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team
12.
Rico ROGERS
Giant Kenda Cycling Team
13.
Jacob RATHE
Chipotle Development Team
14.
Kazuhiro MORI
Aisan Racing Team
15.
Abolfazl NAZARI DAGHALIAN
Suren Cycling Team
16.
Ahmad Fahrullah ALIAS
17.
Boris SHPILEVSKY
Tabriz Petrochemical Team
18.
Manuele CADDEO
Colnago - CSF Inox
19.
Amir Mustafa RUSLI
Drapac Cycling
20.
Joeri STALLAERT
Landbouwkrediet
21.
Hao LIU
Max Success Sports
22.
Boy VAN POPPEL
UnitedHealthcare Pro Cycling
23.
Matthias FRIEDEMANN
Champion System
24.
Hamid SHIRISISAN
Suren Cycling Team
25.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team
26.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Drapac Cycling
27.
Ameli MEYSAM
Suren Cycling Team
28.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
29.
Adi PUTERA YUSOF
30.
Kyung Gu JANG
31.
Arran BROWN
MTN Qhubeka
32.
Dennis VAN NIEKERK
MTN Qhubeka
33.
Luca BARLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
34.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
35.
Shimpei FUKUDA
Aisan Racing Team
36.
Libardo NIÑO CORREDOR
Letua Cycling Team
37.
Abbas SAEIDI TANHA
Azad University
38.
Hossein ASKARI
Tabriz Petrochemical Team
39.
Kirk CARLSEN
Chipotle Development Team
40.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
41.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
42.
Andrei KRASILNIKAU
Chipotle Development Team
43.
Markus EIBEGGER
Tabriz Petrochemical Team
44.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
45.
Pengda JIAO
Max Success Sports
46.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Pro Cycling
47.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Petrochemical Team
48.
Amir ZARGARI
Azad University
49.
Suhardi HASSAN
50.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar
51.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
52.
Farshad SALEHIAN
Azad University
53.
Omar LOMBARDI
Colnago - CSF Inox
54.
Darren LOW
55.
Kin San WU
Champion System
56.
Hyo suk GONG
Geumsan Ginseng Asia
57.
Tobias ERLER
Tabriz Petrochemical Team
58.
Phuchong SAIUDOMSIN
Terengganu Cycling Team
59.
Mirsamad POURSEYEDI GOLAKHOUR
Azad University
60.
Gianluca MIRENDA
Farnese Vini - Neri Sottoli
61.
Ramin MEHRABANI AZAR
Suren Cycling Team
62.
Vahid GHAFFARI
Suren Cycling Team
63.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
64.
Ebrahim JAVANI
Suren Cycling Team
65.
Deon LOCKE
Champion System
66.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet
67.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Petrochemical Team
68.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
69.
Stuart SHAW
Drapac Cycling
70.
Damien GAUDIN
Team Europcar
71.
David VEILLEUX
Team Europcar
72.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
73.
Wei Kei CHANG
Giant Kenda Cycling Team
74.
Mohd Rauf Nur NISBAH
75.
Max JENKINS
UnitedHealthcare Pro Cycling
76.
Lachlan MORTON
Chipotle Development Team
77.
Rahim EMAMI
Azad University
78.
Alex HOWES
Chipotle Development Team
79.
Choon Huat GOH
80.
Antonio SANTORO
Androni Giocattoli - C.I.P.I
81.
Guillaume LE FLOCH
Team Europcar
82.
Rhys POLLOCK
Drapac Cycling
83.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Qhubeka
84.
David PELL
Drapac Cycling
85.
Floris GOESINNEN
Drapac Cycling
86.
Hui ZHANG
Max Success Sports
87.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice
88.
Ji Wen LOW
89.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
90.
Guillaume BOURGEOIS
Champion System
91.
Alex COUTTS
Giant Kenda Cycling Team
92.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
93.
Otavio Didier BULGARELLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
94.
Karl MENZIES
UnitedHealthcare Pro Cycling
95.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
96.
Bradley POTGIETER
MTN Qhubeka
97.
Ki Hong YOO
Geumsan Ginseng Asia
98.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
99.
Adrian Why Kit CHUAH
Letua Cycling Team
100.
Junrong HO
101.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
102.
Sea Keong LOH
Marco Polo Cycling Team
103.
David MCCANN
Giant Kenda Cycling Team
104.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
105.
Sam WITMITZ
Letua Cycling Team
106.
Gang XU
Max Success Sports
107.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Terengganu Cycling Team
108.
Kenichi SUZUKI
Aisan Racing Team
109.
Baptiste PLANCKAERT
Landbouwkrediet
110.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet
111.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox
112.
Rafal RATAJCZYK
CCC Polsat Polkowice 00'21"
113.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
114.
Roberto DE PATRE
Farnese Vini - Neri Sottoli
115.
Shinichi FUKUSHIMA
Terengganu Cycling Team 00'25"
116.
James TENNENT
MTN Qhubeka 00'33"
117.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice 00'41"
118.
Thomas PALMER
Drapac Cycling 00'42"
119.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 00'46"
120.
Thomas BONNIN
Skil - Shimano 00'54"
121.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I 01'10"
122.
Hilton CLARKE
UnitedHealthcare Pro Cycling 01'55"
123.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano

Stage information

Start, finish: Stage 6. Rawang - Putrajaya

Distance: 107 km

Date: 28 January 2011