2.1

Sibiu Cycling Tour 2014  |  Prologue. Sibiu - Sibiu   

2nd edition

2.3 km, 17 July 2014

Rider Team Time
1.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems 03'11"
2.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 00'01"
3.
Michael OLSSON
Team Ringeriks - Kraft 00'02"
4.
Sebastian FORKE
Christina Watches - Kuma
5.
Maciej PATERSKI
CCC Polsat Polkowice
6.
Matej MUGERLI
Adria Mobil 00'04"
7.
Jasper OCKELOEN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team
8.
Andrei NECHITA
MG Kvis - Wilier 00'05"
9.
Emiel WASTYN
Veranda's Willems
10.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch
11.
Trond Håkon TRONDSEN
Froy - Bianchi
12.
Primož ROGLIČ
Adria Mobil
13.
Gaetan BILLE
Veranda's Willems
14.
Zoltan SIPOS
15.
Mattia FRAPPORTI
MG Kvis - Wilier 00'06"
16.
Bram NOLTEN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team
17.
Kristoffer Sommer WORMSEN
Team Ringeriks - Kraft
18.
Oddbjorn Klomsten ANDERSEN
Froy - Bianchi
19.
Apostolos BOUGLAS
SP Tableware
20.
Louis CONVENS
Veranda's Willems 00'07"
21.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice
22.
Ioannis TAMOURIDIS
SP Tableware
23.
Walter Fernando PÉREZ
Buenos Aires Provincia
24.
Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN
25.
Kevin SUAREZ MARTINEZ
Team Differdange - Losch
26.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice
27.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
28.
Klemen ŠTIMULAK
Adria Mobil
29.
Péter KUSZTOR
Amplatz - BMC
30.
Andi BAJC
Amplatz - BMC
31.
Matteo BUSATO
MG Kvis - Wilier
32.
Stefan SCHUMACHER
Christina Watches - Kuma 00'08"
33.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
34.
Joris BLOKKER
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team
35.
Branislau SAMOILAU
CCC Polsat Polkowice
36.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela
37.
Mauro AGOSTINI
Buenos Aires Provincia 00'09"
38.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela
39.
Floris SMEYERS
Veranda's Willems
40.
Jonas KOCH
LKT Team Brandenburg
41.
Ryoma NONAKA
Shimano Racing Team 00'10"
42.
Bruno MALTAR
Adria Mobil
43.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
44.
César BIHEL
Team Differdange - Losch
45.
Christian DELLE STELLE
Team Idea
46.
Niels VANDYCK
Veranda's Willems
47.
Remco BROERS
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 00'11"
48.
Shotaro IRIBE
Shimano Racing Team
49.
Henrik Steen HAUGEN
Team Ringeriks - Kraft
50.
Marek ČANECKÝ
Amplatz - BMC
51.
Stefan SCHÄFER
LKT Team Brandenburg
52.
Petter THEODORSEN
Team Ringeriks - Kraft
53.
Balázs RÓZSA
Utensilnord
54.
Jake TANNER
Christina Watches - Kuma
55.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch 00'12"
56.
Rubén MENÉNDEZ VELASCO
Team Differdange - Losch
57.
Kristjan FAJT
Adria Mobil
58.
Marius PETRACHE
Romania
59.
Rino GASPARRINI
MG Kvis - Wilier
60.
Juan Ignacio CURUCHET
MG Kvis - Wilier 00'13"
61.
Frederik WILMANN
Team Ringeriks - Kraft
62.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Venezuela
63.
Øivind LUKKEDAL
Team Ringeriks - Kraft
64.
Norbert SZABO
65.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Venezuela
66.
Volodymyr DZHUS
ISD Continental Team 00'14"
67.
Emiliano José CONTRERAS TIVANI
68.
Marco ZANOTTI
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team
69.
Alessandro MAZZI
Utensilnord
70.
Jan SOKOL
Synergy Baku Cycling Project
71.
Laureano ROSAS
Elite without contract
72.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware
73.
Andreas UMHALLER
Amplatz - BMC
74.
Yusuke HATANAKA
Shimano Racing Team
75.
Nicola TESTI
Androni Giocattoli - Venezuela
76.
Domen NOVAK
Adria Mobil
77.
Oleksandr SHEYDYK
ISD Continental Team
78.
Oleg BERDOS
Tusnad Cycling Team 00'15"
79.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team
80.
Oleksandr GOLOVASH
Kolss Cycling Team
81.
Max Emil Boholm KORNER
Team Ringeriks - Kraft
82.
Rick VAN BREDA
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team
83.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg
84.
Marc GARBY
Christina Watches - Kuma
85.
Zsolt DÉR
Utensilnord
86.
Elias Angell SPIKSETH
Froy - Bianchi
87.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg 00'16"
88.
Kristian FORBORD
Froy - Bianchi 00'17"
89.
Carlo BRUGNOTTO
MG Kvis - Wilier
90.
Hayato YOSHIDA
Shimano Racing Team
91.
Daniel CRISTA
92.
Georgios BOUGLAS
SP Tableware
93.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
94.
Connor MCCONVEY
Synergy Baku Cycling Project
95.
Iliya KLEPIKOV
ISD Continental Team 00'18"
96.
Kota YOKOYAMA
Shimano Racing Team
97.
Jimmi SØRENSEN
Christina Watches - Kuma 00'19"
98.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team
99.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg
100.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware
101.
Tamas CSICSAKY
00'20"
102.
Janos PELIKÁN
Utensilnord
103.
Lukas STOIBER
Amplatz - BMC
104.
Sigurd NESSET
Froy - Bianchi
105.
Yuriy AGARKOV
ISD Continental Team
106.
Valentin PLESEA
Romania B 00'21"
107.
Juan Dario MERLOS
Argentina
108.
Keisuke KIMURA
Shimano Racing Team
109.
Halvor Landmark TANDREVOLD
Froy - Bianchi 00'22"
110.
Mykyta SKORENKO
Kolss Cycling Team
111.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg
112.
Alexandru STANCU
Romania
113.
Corrado LAMPA
Team Differdange - Losch
114.
Alexandr BRAICO
Tusnad Cycling Team 00'23"
115.
Istvan TEREBESI
Romania
116.
Anatoliy BUDYAK
ISD Continental Team
117.
Sebastiano FRASSETTO
Team Differdange - Losch
118.
Gennaro MADDALUNO
Utensilnord
119.
Oleksandr SURUTKOVYCH
Synergy Baku Cycling Project
120.
Adrian-dumitru ZAMFIR
Romania B
121.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Tusnad Cycling Team 00'24"
122.
Oleksiy KASYANOV
Kolss Cycling Team 00'25"
123.
Ionut Adrian SDRAILA
124.
Jon Sæverås BREIVOLD
Froy - Bianchi
125.
Adrian NITU
Romania B 00'26"
126.
Andrii BRATASHCHUK
Kolss Cycling Team
127.
Nicolae TINTEA
Romania B
128.
Agshin ISMAYILOV
Synergy Baku Cycling Project
129.
Darren LOW
Shimano Racing Team 00'27"
130.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project
131.
Volodymyr GOMENIUK
Elite without contract 00'28"
132.
Jose Manuel GUTIÉRREZ REVUELTA
Tusnad Cycling Team 00'30"
133.
Ismail ILIASOV
Synergy Baku Cycling Project 00'31"
134.
Carol Eduard NOVAK
Tusnad Cycling Team 00'32"
135.
Butuza OVIDIU
Romania
136.
Julian SCHULZE
LKT Team Brandenburg 00'33"
137.
Szabolcs SEBESTYEN
Tusnad Cycling Team
138.
Alexandru POENARU
Romania B
139.
Zoltan LENGYEL
Utensilnord 00'36"
140.
Daniele SCAMPAMORTE
Utensilnord 00'37"
141.
Gert Jan BOSMAN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 00'38"
142.
Sebastian Jose TOLOSA
Buenos Aires Provincia 00'46"
143.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Christina Watches - Kuma 01'14"

Stage information

Start, finish: Prologue. Sibiu - Sibiu

Race Type: Prologue

Distance: 2.3 km

Date: 17 July 2014