2.1

Sibiu Cycling Tour 2014  |  Stage 2. Sibiu - Păltiniș   

2nd edition

160 km, 19 July 2014

Rider Team Time
1.
Branislau SAMOILAU
CCC Polsat Polkowice 4h20'19"
2.
Primož ROGLIČ
Adria Mobil 00'03"
3.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice 00'11"
4.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
5.
Jasper OCKELOEN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 00'13"
6.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela
7.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Venezuela
8.
Péter KUSZTOR
Amplatz - BMC
9.
Michael OLSSON
Team Ringeriks - Kraft
10.
Frederik WILMANN
Team Ringeriks - Kraft
11.
Matteo BUSATO
MG Kvis - Wilier 00'21"
12.
Marc GARBY
Christina Watches - Kuma 00'24"
13.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Tusnad Cycling Team 00'25"
14.
Domen NOVAK
Adria Mobil
15.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Venezuela
16.
Matej MUGERLI
Adria Mobil 00'35"
17.
Corrado LAMPA
Team Differdange - Losch
18.
Andrei NECHITA
MG Kvis - Wilier 00'38"
19.
César BIHEL
Team Differdange - Losch
20.
Øivind LUKKEDAL
Team Ringeriks - Kraft 00'42"
21.
Oleg BERDOS
Tusnad Cycling Team 00'46"
22.
Andrii BRATASHCHUK
Kolss Cycling Team 00'56"
23.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg 01'07"
24.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems 01'10"
25.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 01'40"
26.
Remco BROERS
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 03'00"
27.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch 03'35"
28.
Alexandr BRAICO
Tusnad Cycling Team 03'51"
29.
Andreas UMHALLER
Amplatz - BMC 04'01"
30.
Anatoliy BUDYAK
ISD Continental Team 05'33"
31.
Oleksiy KASYANOV
Kolss Cycling Team 05'50"
32.
Andi BAJC
Amplatz - BMC 05'53"
33.
Adrian NITU
Romania B 06'01"
34.
Shotaro IRIBE
Shimano Racing Team 07'28"
35.
Jon Sæverås BREIVOLD
Froy - Bianchi 07'31"
36.
Gert Jan BOSMAN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 07'56"
37.
Kristjan FAJT
Adria Mobil 08'16"
38.
Klemen ŠTIMULAK
Adria Mobil
39.
Oddbjorn Klomsten ANDERSEN
Froy - Bianchi
40.
Gaetan BILLE
Veranda's Willems 08'51"
41.
Louis CONVENS
Veranda's Willems 11'08"
42.
Oleksandr SURUTKOVYCH
Synergy Baku Cycling Project 11'21"
43.
Jonas KOCH
LKT Team Brandenburg 11'29"
44.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project 11'52"
45.
Stefan SCHUMACHER
Christina Watches - Kuma 12'03"
46.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
47.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
48.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice
49.
Max Emil Boholm KORNER
Team Ringeriks - Kraft 12'20"
50.
Oleksandr GOLOVASH
Kolss Cycling Team 14'14"
51.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 14'50"
52.
Gennaro MADDALUNO
Utensilnord 14'51"
53.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela
54.
Kristian FORBORD
Froy - Bianchi 15'34"
55.
Elias Angell SPIKSETH
Froy - Bianchi 17'20"
56.
Daniel CRISTA
17'32"
57.
Rubén MENÉNDEZ VELASCO
Team Differdange - Losch 17'44"
58.
Jose Manuel GUTIÉRREZ REVUELTA
Tusnad Cycling Team
59.
Oleksandr SHEYDYK
ISD Continental Team 18'08"
60.
Jake TANNER
Christina Watches - Kuma
61.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware
62.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Christina Watches - Kuma
63.
Georgios BOUGLAS
SP Tableware
64.
Apostolos BOUGLAS
SP Tableware
65.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware
66.
Balázs RÓZSA
Utensilnord
67.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg
68.
Volodymyr DZHUS
ISD Continental Team
69.
Sigurd NESSET
Froy - Bianchi
70.
Jan SOKOL
Synergy Baku Cycling Project
71.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team
72.
Janos PELIKÁN
Utensilnord
73.
Yuriy AGARKOV
ISD Continental Team
74.
Hayato YOSHIDA
Shimano Racing Team
75.
Ioannis TAMOURIDIS
SP Tableware
76.
Lukas STOIBER
Amplatz - BMC
77.
Jimmi SØRENSEN
Christina Watches - Kuma
78.
Zsolt DÉR
Utensilnord
79.
Zoltan SIPOS
80.
Yusuke HATANAKA
Shimano Racing Team
81.
Maciej PATERSKI
CCC Polsat Polkowice
82.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team
83.
Keisuke KIMURA
Shimano Racing Team 20'38"
84.
Kota YOKOYAMA
Shimano Racing Team
85.
Julian SCHULZE
LKT Team Brandenburg 20'48"
86.
Trond Håkon TRONDSEN
Froy - Bianchi 21'38"
87.
Iliya KLEPIKOV
ISD Continental Team
88.
Kristoffer Sommer WORMSEN
Team Ringeriks - Kraft 22'36"
89.
Sebastian FORKE
Christina Watches - Kuma 23'40"
90.
Petter THEODORSEN
Team Ringeriks - Kraft 24'18"
91.
Zoltan LENGYEL
Utensilnord 24'32"
92.
Mattia FRAPPORTI
MG Kvis - Wilier 24'35"
93.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg 24'47"
94.
Ryoma NONAKA
Shimano Racing Team 24'54"
95.
Sebastian Jose TOLOSA
Buenos Aires Provincia 25'02"
96.
Laureano ROSAS
Elite without contract
97.
Mauro AGOSTINI
Buenos Aires Provincia
98.
Marco ZANOTTI
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 25'09"
99.
Stefan SCHÄFER
LKT Team Brandenburg 25'16"
100.
Christian DELLE STELLE
Team Idea 25'21"
101.
Juan Ignacio CURUCHET
MG Kvis - Wilier
102.
Bram NOLTEN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 25'48"
103.
Ismail ILIASOV
Synergy Baku Cycling Project 25'55"
104.
Sebastiano FRASSETTO
Team Differdange - Losch 28'04"
105.
Rino GASPARRINI
MG Kvis - Wilier
106.
Juan Dario MERLOS
Argentina
107.
Emiel WASTYN
Veranda's Willems
108.
Szabolcs SEBESTYEN
Tusnad Cycling Team
109.
Bruno MALTAR
Adria Mobil 29'28"
110.
Alexandru STANCU
Romania 31'18"
111.
Alessandro MAZZI
Utensilnord 32'26"
112.
Carlo BRUGNOTTO
MG Kvis - Wilier
113.
Rick VAN BREDA
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 32'29"
114.
Joris BLOKKER
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team
115.
Kevin SUAREZ MARTINEZ
Team Differdange - Losch
116.
Emiliano José CONTRERAS TIVANI
32'33"
117.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg
118.
Nicola TESTI
Androni Giocattoli - Venezuela
119.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch
120.
Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN
32'40"
121.
Darren LOW
Shimano Racing Team 35'44"
122.
Walter Fernando PÉREZ
Buenos Aires Provincia 39'37"
123.
Connor MCCONVEY
Synergy Baku Cycling Project 39'48"
124.
Nicolae TINTEA
Romania B 41'26"
125.
Henrik Steen HAUGEN
Team Ringeriks - Kraft 47'09"
126.
Agshin ISMAYILOV
Synergy Baku Cycling Project 51'03"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Sibiu - Păltiniș

Race Type: Mountain stage

Distance: 160 km

Date: 19 July 2014