Brussels Cycling Classic - 2018

98th edition

Brussels - Brussels 201.4 km

1 September 2018

Rider Team Time
1.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 4h35'12"
2.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
3.
Thomas BOUDAT
Direct Energie 00'01"
4.
Florian SÉNÉCHAL
Quick-Step Floors
5.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
6.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept Cycling Club
7.
Kenny DEHAES
WB Aqua Protect Veranclassic
8.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits
9.
Timothy DUPONT
Wanty - Groupe Gobert
10.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
11.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
12.
Clément RUSSO
Team Fortuneo - Samsic
13.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
14.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates
15.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko Marseille Provence KTM
16.
Zico WAEYTENS
Veranda's Willems - Crelan
17.
Jérémy LEVEAU
Delko Marseille Provence KTM
18.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
19.
Mathias DE WITTE
Veranda's Willems - Crelan
20.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise
21.
Kevyn ISTA
WB Aqua Protect Veranclassic
22.
Wesley KREDER
Wanty - Groupe Gobert
23.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
24.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
25.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo
26.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 00'08"
27.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
28.
Joris NIEUWENHUIS
Development Team Sunweb
29.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert
30.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij
31.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
32.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
33.
Yoann OFFREDO
Wanty - Groupe Gobert
34.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
35.
Magnus CORT NIELSEN
Astana Pro Team 00'11"
36.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo 00'13"
37.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
38.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
39.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
40.
Maxime VANTOMME
WB Aqua Protect Veranclassic
41.
Yves LAMPAERT
Quick-Step Floors 00'15"
42.
Marcel SIEBERG
Lotto - Soudal
43.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
44.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
45.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia 00'19"
46.
Cedric RAYMACKERS
Cibel - Cebon
47.
Tyler WILLIAMS
Israel Cycling Academy 00'22"
48.
Gianni MARCHAND
Cibel - Cebon 00'27"
49.
Jimmy TURGIS
Cofidis, Solutions Crédits
50.
Lennert TEUGELS
Cibel - Cebon
51.
Kevin REZA
Vital Concept Cycling Club
52.
Christophe MASSON
WB Aqua Protect Veranclassic
53.
Patrick MÜLLER
Vital Concept Cycling Club
54.
Mikkel Frolich HONORÉ
Team Waoo
55.
Peter KENNAUGH
Bora - Hansgrohe
56.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
57.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
58.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
59.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
60.
Barnabás PEÁK
Quick-Step Floors
61.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
62.
Gatis SMUKULIS
Delko Marseille Provence KTM
63.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice
64.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan
65.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
66.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
67.
Michaël VAN STAEYEN
Cofidis, Solutions Crédits
68.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
69.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
70.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
71.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
72.
Oliver NAESEN
Ag2r La Mondiale
73.
Leonardo BONIFAZIO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
74.
Jimmy JANSSENS
Cibel - Cebon
75.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ
76.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
77.
William BONNET
Groupama - FDJ 00'36"
78.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ
79.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
80.
Corentin ERMENAULT
Vital Concept Cycling Club
81.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
82.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise
83.
Laurent PICHON
Team Fortuneo - Samsic
84.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems - Crelan
85.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij 00'39"
86.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij
87.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
88.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
89.
Simon SELLIER
Direct Energie 00'48"
90.
Yohann GENE
Direct Energie
91.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
92.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
93.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
94.
Fabio JAKOBSEN
Quick-Step Floors
95.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
96.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
97.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic
98.
Silvan DILLIER
Ag2r La Mondiale
99.
Gregory RAST
Trek - Segafredo
100.
Matteo BONO
UAE Team Emirates 01'24"
101.
Davide MARTINELLI
Quick-Step Floors 01'30"
102.
Brice FEILLU
Team Fortuneo - Samsic
103.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal 02'00"
104.
Dries DE BONDT
Veranda's Willems - Crelan
105.
Dennis COENEN
Cibel - Cebon
106.
Michiel DIELEMAN
Cibel - Cebon
107.
Emmanuel MORIN
Cofidis, Solutions Crédits
108.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 03'17"
109.
Leon HEINSCHKE
Development Team Sunweb 03'19"
110.
Clement CARISEY
Israel Cycling Academy
111.
Rémi CAVAGNA
Quick-Step Floors
112.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ
113.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 04'35"
114.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
115.
Przemyslaw KASPERKIEWICZ
Delko Marseille Provence KTM
116.
Jeremy CORNU
Direct Energie
117.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia
118.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ
119.
Jonas Gregaard WILSLY
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 05'20"
120.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team 05'30"
121.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates
122.
Sindre Skjøstad SKJØSTAD LUNKE
Team Fortuneo - Samsic
123.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
124.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
125.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
126.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
127.
Itamar EINHORN
Israel Cycling Academy
128.
Felix GALL
Development Team Sunweb
129.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice