Tour of Antalya 2018  |  Stage 2. Antalya - Antalya   

1st edition

118.3 km, 23 February 2018

Rider Team Time
1.
Wim KLEIMAN
Monkey Town Continental Team 3h07'05"
2.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
3.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
4.
Markus WILDAUER
Tirol Cycling Team
5.
Mads Baadsgaard RAHBEK
6.
Cristian RAILEANU
Torku Sekerspor
7.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 00'49"
8.
Antonio SANTORO
Monkey Town Continental Team
9.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling
10.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia
11.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team
12.
Luc WIRTGEN
Leopard Pro Cycling
13.
Kevin DE JONGHE
Tarteletto - Isorex
14.
Sven VAN LUIJK
Monkey Town Continental Team
15.
Marco FRIEDRICH
Tirol Cycling Team
16.
Awet Tekle HABTOM
Polartec - Kometa
17.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia
18.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
19.
Ruben SCHEIRE
Tarteletto - Isorex
20.
Artem OVECHKIN
Terengganu Cycling Team
21.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
22.
Gordian BANZER
Akros - Renfer SA 01'45"
23.
Anatoliy BUDYAK
Lviv Cycling Team 04'25"
24.
Vadim PRONSKIY
Astana City 04'48"
25.
Silas Zacharias CLEMMENSEN
05'14"
26.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
27.
Meron Abraham BERHANE
Bike Aid
28.
Viktor MANAKOV
29.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia
30.
Grigoriy SHTEIN
Astana City 09'00"
31.
Maksym VASILYEV
Lviv Cycling Team
32.
Justin PAROZ
Akros - Renfer SA
33.
Sergio TORRES JORRO
Tarteletto - Isorex
34.
Ahmet ÖRKEN
35.
Nikita SOKOLOV
Vino - Astana Motors
36.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid
37.
Isaac CANTON SERRANO
Polartec - Kometa
38.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling
39.
Viktor OKISHEV
Vino - Astana Motors
40.
Alexandr OVSYANNIKOV
Vino - Astana Motors
41.
Onur BALKAN
Torku Sekerspor
42.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling
43.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
44.
Charles KAGIMU
Bike Aid
45.
Ivar SLIK
Monkey Town Continental Team
46.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors
47.
Oleksandr POLIVODA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
48.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid
49.
Georg ZIMMERMANN
Tirol Cycling Team
50.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
51.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
52.
Kasper WÜRTZ SCHMIDT
Denmark
53.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa
54.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Polartec - Kometa
55.
Yunus Emre YILMAZ
12'27"
56.
Abdulkadir KELLECI
Brisaspor
57.
Ivan BALYKIN
Torku Sekerspor
58.
Mustafa SAYAR
13'13"
59.
Jan RÜTTIMANN
Akros - Renfer SA
60.
Andrey PROSTOKISHIN
Marathon-Tula Cycling Team 13'30"
61.
Rick VAN BREDA
Monkey Town Continental Team 14'36"
62.
Andre LOOIJ
Monkey Town Continental Team
63.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club
64.
Yuriy CHSHERBININ
Astana City
65.
Maksim SUKHOV
Marathon-Tula Cycling Team
66.
Jonas DÖRING
Akros - Renfer SA
67.
Polychronis TZORTZAKIS
Tarteletto - Isorex
68.
Oguzhan TIRYAKI
69.
Jan BROCKHOFF
Leopard Pro Cycling
70.
Michael HABTOM
Eritrea
71.
Matthias SCHNAPKA
Bike Aid
72.
Elgun ALIZADA
Synergy Baku Cycling Project
73.
Zeki KAYGISIZ
Salcano Sakarya
74.
Jordy BUSKERMOLEN
Monkey Town Continental Team
75.
Mario VOGT
Team Sapura Cycling
76.
Konrad GEßNER
Leopard Pro Cycling
77.
Nikolay SHUMOU
Minsk Cycling Club
78.
Kemal KÜÇÜKBAY
Brisaspor
79.
Andrew LEIGH
Tarteletto - Isorex
80.
Mario GAMPER
Tirol Cycling Team
81.
Lukas SCHLEMMER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
82.
Alexandr GLADILIN
Apple Team
83.
Feritcam ŞAMLI
Torku Sekerspor
84.
Musa MIKAYILZADE
Synergy Baku Cycling Project
85.
Yuriy NATAROV
Astana City
86.
Alexey VOLOSHIN
Vino - Astana Motors
87.
Sam DOBBS
Tirol Cycling Team
88.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
89.
Christian ALBRECHTSEN
Denmark
90.
Andreas Handberg MADSEN
Denmark
91.
Mads Østergaard KRISTENSEN
Denmark
92.
Kristian Arnth SØRENSEN
Denmark
93.
Anton KUZMIN
Astana City
94.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
95.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Vino - Astana Motors
96.
Oleksandr PREVAR
Team Novak
97.
Filippo FORTIN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
98.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
99.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice
100.
Galym AKHMETOV
Astana City
101.
Vadim GALEYEV
Apple Team
102.
Vladislav DUYUNOV
Marathon-Tula Cycling Team 17'44"
103.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia 17'46"
104.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia
105.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Selle Italia
106.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
107.
Dylan PAGE
Team Sapura Cycling
108.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club
109.
Emin KOCAN
Brisaspor
110.
Michele GAZZOLI
Polartec - Kometa
111.
Antoine AEBI
Akros - Renfer SA
112.
Ylber SEFA
Tarteletto - Isorex
113.
Matteo MOSCHETTI
Polartec - Kometa
114.
Andrii BRATASHCHUK
Team Novak
115.
Roman GLADYSH
Lviv Cycling Team
116.
Karl Arnold VENDELIN
117.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
118.
Ahmet AKDİLEK
Torku Sekerspor
119.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
120.
Matvey NIKITIN
Astana City
121.
Oleg ZEMLYAKOV
Apple Team
122.
Kanstantsin KLIMIANKOU
Minsk Cycling Club
123.
Artur ERSHOV
124.
Arman KAMYSHEV
Vino - Astana Motors
125.
Eduard VORGANOV
Minsk Cycling Club
126.
Norman VAHTRA
127.
Yannis VOISARD
Akros - Renfer SA
128.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Team Sapura Cycling
129.
Sergey MOSIN
Marathon-Tula Cycling Team
130.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
131.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon - Wels
132.
Enver ASANOV
Synergy Baku Cycling Project
133.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club

Stage information

Start, finish: Stage 2. Antalya - Antalya

Race Type: Mountain stage

Distance: 118.3 km

Date: 23 February 2018