2.1

Österreich-Rundfahrt 2019  |  Stage 5. Bruck - Kitzbühel   

24th edition

161.9 km, 11 July 2019

Rider Team Time
1.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step 4h04'09"
2.
Jonas KOCH
CCC Team
3.
Patrick GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
4.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
5.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
6.
Laurent PICHON
Team Arkéa - Samsic
7.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
8.
Johannes SCHINNAGEL
Maloja Pushbikers
9.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic
10.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles
11.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data
12.
Josef ČERNÝ
CCC Team
13.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
14.
Stefan DE BOD
Team Dimension Data
15.
Vadim PRONSKIY
Vino - Astana Motors
16.
Timon LODERER
Hrinkow Advarics Cycleang
17.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
18.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
19.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
20.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team
21.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
22.
Victor DE LA PARTE
CCC Team
23.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team
24.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data
25.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence
26.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
27.
Connor SWIFT
Team Arkéa - Samsic
28.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
29.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
30.
Riccardo ZOIDL
CCC Team
31.
Hans Jörg LEOPOLD
Maloja Pushbikers
32.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
33.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
34.
Łukasz OWSIAN
CCC Team
35.
Michał PODLASKI
Wibatech - Merx 7R
36.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 7R
37.
Paweł CIEŚLIK
Wibatech - Merx 7R
38.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence
39.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
40.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
41.
José Manuel DÍAZ
Team Vorarlberg - Santic
42.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team
43.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team
44.
Gordian BANZER
Team Vorarlberg - Santic
45.
Franck BONNAMOUR
Team Arkéa - Samsic
46.
Matvey NIKITIN
Vino - Astana Motors
47.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
48.
Omar EL GOUZI
Tirol - KTM Cycling Team
49.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic
50.
Jonas RAPP
Hrinkow Advarics Cycleang
51.
Daniel GEISMAYR
Team Vorarlberg - Santic
52.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles
53.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
54.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
55.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
56.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
57.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles
58.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data
59.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
60.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
61.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
62.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Movistar Team
63.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic
64.
Mario GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
65.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
66.
Brice FEILLU
Team Arkéa - Samsic
67.
Romain HARDY
Team Arkéa - Samsic
68.
Scott DAVIES
Team Dimension Data 02'41"
69.
Alessandro FEDELI
Delko - Marseille Provence 00'00"
70.
Daniel AUER
Maloja Pushbikers 04'49"
71.
Alexandr OVSIANNIKOV
Vino - Astana Motors
72.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 04'55"
73.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'00"
74.
Marvin HAMMERSCHMID
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich 07'13"
75.
Luka PAJEK
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
76.
Daniel EICHINGER
Hrinkow Advarics Cycleang
77.
Stefan KOLB
Maloja Pushbikers
78.
Felix RITZINGER
Maloja Pushbikers
79.
Felix ENGELHARDT
Tirol - KTM Cycling Team
80.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
81.
Grzegorz STĘPNIAK
Wibatech - Merx 7R
82.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
83.
Yannick ACHTERBERG
Maloja Pushbikers
84.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
85.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
86.
Lukas SCHLEMMER
Maloja Pushbikers
87.
Marek RUTKIEWICZ
Wibatech - Merx 7R
88.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
89.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
90.
Lukas MALGAY
Hrinkow Advarics Cycleang
91.
Dominik HRINKOW
Hrinkow Advarics Cycleang
92.
Andreas GRAF
Hrinkow Advarics Cycleang
93.
Samuele RIVI
Tirol - KTM Cycling Team
94.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
95.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
96.
William BARTA
CCC Team
97.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence
98.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles 08'03"
99.
Florian GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team 11'09"
100.
Thomas UMHALLER
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
101.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 12'49"
102.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles
103.
Alexandr SEMENOV
Vino - Astana Motors
104.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles
105.
Andreas HOFER
Hrinkow Advarics Cycleang
106.
Raphael HAMMERSCHMID
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
107.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team 00'00"
108.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM

Stage information

Start, finish: Stage 5. Bruck - Kitzbühel

Distance: 161.9 km

Date: 11 July 2019