GT

Giro d'Italia 2021  |  General Classification    

104th edition

General Classification

8 May 2021 - 30 May 2021

Rider Team Time
1.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Ineos Grenadiers 86h17'28"
2.
Damiano CARUSO
Bahrain - Victourios 01'29"
3.
Simon YATES
Team BikeExchange 04'15"
4.
Aleksandr VLASOV
Astana - Premier Tech 06'40"
5.
Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA
Ineos Grenadiers 07'24"
6.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step
7.
Romain BARDET
Team DSM 08'05"
8.
Hugh CARTHY
EF Education - Nippo 08'56"
9.
Tobias Svendsen FOSS
Jumbo - Visma 11'44"
10.
Daniel MARTIN
Israel Start - Up Nation 18'35"
11.
George BENNETT
Jumbo - Visma 25'35"
12.
Koen BOUWMAN
Jumbo - Visma 30'56"
13.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Bahrain - Victourios 37'58"
14.
Attila VALTER
Groupama - FDJ 45'30"
15.
Davide FORMOLO
UAE Team Emirates 47'21"
16.
Lorenzo FORTUNATO
Eolo - Kometa Cycling Team 47'31"
17.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates 56'32"
18.
Vincenzo NIBALI
Trek - Segafredo 1h03'59"
19.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana - Premier Tech 1h04'12"
20.
Louis VERVAEKE
Alpecin - Fenix 1h05'19"
21.
Tanel KANGERT
Team BikeExchange 1h07'25"
22.
Antonio PEDRERO LÓPEZ
Movistar Team 1h07'50"
23.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLÁS
Ineos Grenadiers 1h18'16"
24.
Gianni MOSCON
Ineos Grenadiers 1h18'17"
25.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team BikeExchange 1h20'58"
26.
Jan HIRT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 1h32'42"
27.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 1h36'27"
28.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 1h36'47"
29.
Francesco GAVAZZI
Eolo - Kometa Cycling Team 1h40'19"
30.
Alberto BETTIOL
EF Education - Nippo 1h43'43"
31.
Michael STORER
Team DSM 1h49'05"
32.
Matteo FABBRO
Bora - Hansgrohe 1h49'23"
33.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana - Premier Tech 1h49'52"
34.
Matteo BADILATTI
Groupama - FDJ 1h51'47"
35.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF - Faizanè 2h00'45"
36.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Astana - Premier Tech 2h01'12"
37.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ 2h02'01"
38.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates 2h03'30"
39.
Einer Augusto RUBIO
Movistar Team 2h03'56"
40.
Vadim PRONSKIY
Astana - Premier Tech 2h03'59"
41.
Lawrence WARBASSE
Ag2r Citroen Team 2h05'59"
42.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 2h12'10"
43.
Quinten HERMANS
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 2h13'57"
44.
Simone PETILLI
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 2h14'12"
45.
Chris HAMILTON
Team DSM 2h17'55"
46.
Edward RAVASI
Eolo - Kometa Cycling Team 2h18'40"
47.
Eduardo SEPULVEDA
Androni Giocattoli - Sidermec 2h20'12"
48.
Patrick BEVIN
Israel Start - Up Nation 2h21'29"
49.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Ineos Grenadiers 2h21'53"
50.
Andrea VENDRAME
Ag2r Citroen Team 2h23'42"
51.
Rein TAARAMÄE
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 2h24'46"
52.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo 2h27'00"
53.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step 2h29'17"
54.
Dario CATALDO
Movistar Team 2h29'24"
55.
Davide VILLELLA
Movistar Team 2h29'51"
56.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step 2h30'40"
57.
Kilian FRANKINY
Team Qhubeka Assos 2h34'36"
58.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r Citroen Team 2h36'35"
59.
Nicolas ROCHE
Team DSM 2h41'13"
60.
Tony GALLOPIN
Ag2r Citroen Team 2h46'05"
61.
Matteo SOBRERO
Astana - Premier Tech 2h47'16"
62.
Nikias ARNDT
Team DSM 2h56'04"
63.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Trek - Segafredo 2h59'03"
64.
Lars VAN DEN BERG
Groupama - FDJ 3h13'49"
65.
Jimmy JANSSENS
Alpecin - Fenix 3h15'06"
66.
Simon CARR
EF Education - Nippo 3h18'32"
67.
Andriy PONOMAR
Androni Giocattoli - Sidermec 3h18'33"
68.
Rémi CAVAGNA
Deceuninck - Quick Step 3h19'43"
69.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec 3h20'10"
70.
Jan TRATNIK
Bahrain - Victourios 3h22'28"
71.
Simone RAVANELLI
Androni Giocattoli - Sidermec 3h22'30"
72.
Andrea PASQUALON
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 3h23'57"
73.
Filippo ZANA
Bardiani CSF - Faizanè 3h28'45"
74.
Guy NIV
Israel Start - Up Nation 3h33'32"
75.
Vincenzo ALBANESE
Eolo - Kometa Cycling Team 3h34'13"
76.
Mark CHRISTIAN
Eolo - Kometa Cycling Team 3h35'44"
77.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Victourios 3h36'24"
78.
Jens KEUKELEIRE
EF Education - Nippo 3h37'24"
79.
Stefano OLDANI
Lotto - Soudal 3h39'11"
80.
Giovanni ALEOTTI
Bora - Hansgrohe 3h40'28"
81.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step 3h41'43"
82.
Samuele BATTISTELLA
Astana - Premier Tech 3h45'57"
83.
Callum SCOTSON
Team BikeExchange 3h46'05"
84.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education - Nippo 3h46'16"
85.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF - Faizanè 3h47'55"
86.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal 3h49'07"
87.
Gianni VERMEERSCH
Alpecin - Fenix 3h52'52"
88.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ 3h55'23"
89.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 3h58'45"
90.
Simon GUGLIELMI
Groupama - FDJ 3h59'46"
91.
Dries DE BONDT
Alpecin - Fenix 4h03'03"
92.
Natnael Ocbit TESFATSION
Androni Giocattoli - Sidermec 4h03'27"
93.
Mauro SCHMID
Team Qhubeka Assos 4h03'47"
94.
Salvatore PUCCIO
Ineos Grenadiers 4h04'23"
95.
Giovanni VISCONTI
Bardiani CSF - Faizanè 4h04'45"
96.
Rafael VALLS FERRI
Bahrain - Victourios 4h04'52"
97.
Christopher JUUL JENSEN
Team BikeExchange 4h05'47"
98.
Matteo JORGENSON
Movistar Team 4h05'48"
99.
Paul MARTENS
Jumbo - Visma 4h09'07"
100.
Márton DINA
Eolo - Kometa Cycling Team 4h11'55"
101.
Senne LEYSEN
Alpecin - Fenix 4h15'22"
102.
Nico DENZ
Team DSM 4h16'02"
103.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 4h26'44"
104.
Oscar RIESEBEEK
Alpecin - Fenix 4h33'33"
105.
Samuele ZOCCARATO
Bardiani CSF - Faizanè 4h33'49"
106.
Davide GABBURO
Bardiani CSF - Faizanè 4h35'44"
107.
Taco VAN DER HOORN
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 4h35'49"
108.
Filippo FIORELLI
Bardiani CSF - Faizanè 4h36'05"
109.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates 4h37'48"
110.
Simone CONSONNI
Cofidis, Solutions Crédits 4h38'16"
111.
Cameron MEYER
Team BikeExchange 4h38'42"
112.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe 4h42'49"
113.
Edoardo AFFINI
Jumbo - Visma 4h43'51"
114.
Alexis GOUGEARD
Ag2r Citroen Team 4h43'57"
115.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ 4h43'58"
116.
Max KANTER
Team DSM 4h46'24"
117.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe
118.
Filippo GANNA
Ineos Grenadiers 4h47'40"
119.
Lawrence NAESEN
Ag2r Citroen Team 4h47'48"
120.
Michael HEPBURN
Team BikeExchange 4h47'58"
121.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 4h50'45"
122.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Qhubeka Assos 4h58'29"
123.
Filippo TAGLIANI
Androni Giocattoli - Sidermec 4h59'05"
124.
Max WALSCHEID
Team Qhubeka Assos 4h59'37"
125.
Julius VAN DEN BERG
EF Education - Nippo 5h00'11"
126.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 5h01'04"
127.
Davide CIMOLAI
Israel Start - Up Nation 5h02'16"
128.
Wesley KREDER
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 5h02'43"
129.
Samuele RIVI
Eolo - Kometa Cycling Team 5h02'59"
130.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation 5h03'34"
131.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Team Qhubeka Assos 5h08'11"
132.
Nicola VENCHIARUTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 5h08'13"
133.
Fabio SABATINI
Cofidis, Solutions Crédits 5h09'16"
134.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo 5h11'05"
135.
Elia VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits 5h12'15"
136.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 5h14'42"
137.
Ariel Maximiliano RICHEZE
UAE Team Emirates 5h17'22"
138.
Albert TORRES BARCELO
Movistar Team 5h17'26"
139.
Umberto MARENGO
Bardiani CSF - Faizanè 5h19'06"
140.
Alexander KRIEGER
Alpecin - Fenix 5h25'02"
141.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo 5h29'21"
142.
Attilio VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits 5h29'40"
143.
Riccardo MINALI
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 5h35'49"