Tour of the Alps 2021  |  General classification    

44th edition

General classification

19 April 2021 - 23 April 2021

Rider Team Time
1.
Simon YATES
Team BikeExchange 18h36'06"
2.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Bahrain - Victourios 00'58"
3.
Aleksandr VLASOV
Astana - Premier Tech 01'06"
4.
Jefferson Alexander CEPEDA ORTIZ
Androni Giocattoli - Sidermec 02'25"
5.
Hugh CARTHY
EF Education - Nippo 02'37"
6.
Pavel SIVAKOV
Ineos Grenadiers 02'44"
7.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic 02'54"
8.
Rúben GUERREIRO
EF Education - Nippo 03'12"
9.
Romain BARDET
Team DSM
10.
Nicholas SCHULTZ
Team BikeExchange 03'36"
11.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r Citroen Team 03'53"
12.
Matteo FABBRO
Bora - Hansgrohe 03'59"
13.
Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA
Ineos Grenadiers 04'21"
14.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Caja Rural - Seguros RGA 04'25"
15.
Daniel MARTIN
Israel Start - Up Nation 04'35"
16.
Domenico POZZOVIVO
Team Qhubeka Assos 05'01"
17.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
UAE Team Emirates 06'20"
18.
Florian LIPOWITZ
Tirol - KTM Cycling Team 06'28"
19.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Trek - Segafredo 08'21"
20.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - Victourios 08'53"
21.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF - Faizanè 09'48"
22.
Tony GALLOPIN
Ag2r Citroen Team 09'52"
23.
Gianni MOSCON
Ineos Grenadiers 10'07"
24.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 10'17"
25.
Erik FETTER
Eolo - Kometa Cycling Team 10'28"
26.
Antonio NIBALI
Trek - Segafredo 11'20"
27.
Attila VALTER
Groupama - FDJ 11'38"
28.
Vadim PRONSKIY
Astana - Premier Tech 12'01"
29.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana - Premier Tech 12'05"
30.
Jaakko HÄNNINEN
Ag2r Citroen Team 12'31"
31.
Guy NIV
Israel Start - Up Nation 13'13"
32.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Ineos Grenadiers 13'30"
33.
Lawrence WARBASSE
Ag2r Citroen Team 14'04"
34.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 14'33"
35.
Ben ZWIEHOFF
Bora - Hansgrohe 14'52"
36.
Nicolas PRODHOMME
Ag2r Citroen Team 15'43"
37.
Mattias SKJELMOSE JENSEN
Trek - Segafredo 16'32"
38.
Andres Camilo ARDILA ORDOÑEZ
UAE Team Emirates
39.
Kilian FRANKINY
Team Qhubeka Assos 16'33"
40.
Michel RIES
Trek - Segafredo 16'55"
41.
Georg STEINHAUSER
Tirol - KTM Cycling Team 17'28"
42.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Ineos Grenadiers 17'39"
43.
Nicolas ROCHE
Team DSM 17'45"
44.
Edward RAVASI
Eolo - Kometa Cycling Team 18'10"
45.
Simone RAVANELLI
Androni Giocattoli - Sidermec 18'34"
46.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education - Nippo 19'01"
47.
Anton PALZER
Bora - Hansgrohe 20'52"
48.
Luca CHIRICO
Androni Giocattoli - Sidermec 20'54"
49.
Alexander CATAFORD
Israel Start - Up Nation 21'18"
50.
François BIDARD
Ag2r Citroen Team 21'44"
51.
Natnael Ocbit TESFATSION
Androni Giocattoli - Sidermec 22'12"
52.
Winner ANACONA GÓMEZ
Team Arkéa - Samsic 22'14"
53.
Pavel KOCHETKOV
Gazprom - RusVelo 22'33"
54.
Anthony DELAPLACE
Team Arkéa - Samsic 23'58"
55.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana - Premier Tech 24'33"
56.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 24'43"
57.
Simon GUGLIELMI
Groupama - FDJ 24'49"
58.
Lars VAN DEN BERG
Groupama - FDJ 24'59"
59.
Tanel KANGERT
Team BikeExchange 25'09"
60.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ 25'35"
61.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè 26'25"
62.
Omer GOLDSTEIN
Israel Start - Up Nation 27'13"
63.
Alessandro DE MARCHI
Israel Start - Up Nation 27'15"
64.
Ilnur ZAKARIN
Gazprom - RusVelo 27'27"
65.
Davide GABBURO
Bardiani CSF - Faizanè 27'57"
66.
Rafael VALLS FERRI
Bahrain - Victourios 28'23"
67.
Cristian SCARONI
Gazprom - RusVelo 28'28"
68.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates 28'46"
69.
Filippo ZANA
Bardiani CSF - Faizanè 30'11"
70.
Sergio Román MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 30'33"
71.
Mark CHRISTIAN
Eolo - Kometa Cycling Team 31'08"
72.
Mark PADUN
Bahrain - Victourios 31'11"
73.
Fabio FELLINE
Astana - Premier Tech 32'20"
74.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF - Faizanè 33'28"
75.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Victourios 35'21"
76.
Matteo SOBRERO
Astana - Premier Tech 36'00"
77.
Michael STORER
Team DSM 36'50"
78.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF - Faizanè 38'38"
79.
Abner Santiago UMBA LOPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 39'30"
80.
Callum SCOTSON
Team BikeExchange 40'00"
81.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bardiani CSF - Faizanè 41'59"
82.
Romain COMBAUD
Team DSM 42'02"
83.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 42'55"
84.
Lachlan MORTON
EF Education - Nippo 44'35"
85.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic 44'49"
86.
Salvatore PUCCIO
Ineos Grenadiers 47'05"
87.
Kevin COLLEONI
Team BikeExchange 47'15"
88.
Connor BROWN
Team Qhubeka Assos 47'37"
89.
Maxime BOUET
Team Arkéa - Samsic 48'00"
90.
Márton DINA
Eolo - Kometa Cycling Team 48'44"
91.
Jon BARRENETXEA GOLZARRI
Caja Rural - Seguros RGA 49'06"
92.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates 49'54"
93.
Christopher FROOME
Israel Start - Up Nation 51'09"
94.
Cameron MEYER
Team BikeExchange 55'08"
95.
Nicholas DLAMINI
Team Qhubeka Assos 55'41"
96.
Henri VANDENABEELE
Development Team DSM 56'20"
97.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 59'54"
98.
Anton KUZMIN
Gazprom - RusVelo 1h00'11"
99.
Denis NEKRASOV
Gazprom - RusVelo 1h00'23"
100.
Domen NOVAK
Bahrain - Victourios 1h01'16"
101.
Reuben THOMPSON
Groupama - FDJ Continental Team 1h02'04"
102.
Frederik WANDAHL
Bora - Hansgrohe 1h03'07"
103.
Davide BAIS
Eolo - Kometa Cycling Team 1h06'27"
104.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 1h07'15"
105.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe 1h07'16"
106.
Felix ENGELHARDT
Tirol - KTM Cycling Team 1h07'52"
107.
Andrea VENDRAME
Ag2r Citroen Team 1h09'13"
108.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ 1h10'00"
109.
William BARTA
EF Education - Nippo 1h13'47"
110.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - RusVelo 1h14'34"
111.
Leon HEINSCHKE
Development Team DSM 1h17'55"
112.
Leonardo BASSO
Ineos Grenadiers 1h19'08"
113.
Julius VAN DEN BERG
EF Education - Nippo 1h21'02"
114.
Mathias VACEK
Gazprom - RusVelo 1h24'33"
115.
Matevz GOVEKAR
Tirol - KTM Cycling Team 1h27'03"
116.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 1h29'09"