CDC

Tour de France 1958  |  General Classification    

45th edition

General Classification

26 June 1958 - 19 July 1958

Rider Team Time
1.
Charly GAUL
Faema - Guerra - Clément 116h59'05"
2.
Vito FAVERO
Atala - Pirelli 03'10"
3.
Raphael GÉMINIANI
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 03'41"
4.
Jan ADRIAENSENS
Carpano 07'16"
5.
Gastone NENCINI
Chlorodont - Leo 13'33"
6.
Joseph PLANCKAERT
Carpano 28'01"
7.
Louison BOBET
L. Bobet - BP - Hutchinson 31'39"
8.
Federico MARTÍN BAHAMONTES
Faema - Guerra - Clément 40'44"
9.
Louis BERGAUD
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 48'33"
10.
Jos HOEVENAERS
Faema - Guerra - Clément 58'26"
11.
Piet DAMEN
Radium - R.I.H. Sport 1h00'40"
12.
Lothar FRIEDRICH
Torpedo 1h02'13"
13.
Édouard DELBERGHE
Helyett - Leroux - Hutchinson 1h02'18"
14.
Jean GRACZYK
Helyett - Leroux - Hutchinson 1h04'39"
15.
Gilbert BAUVIN
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 1h12'51"
16.
Marcel ERNZER
Faema - Guerra - Clément 1h16'29"
17.
Henry ANGLADE
Libéria - Hutchinson 1h24'57"
18.
Joseph THOMIN
Helyett - Leroux - Hutchinson 1h25'44"
19.
Antonino CATALANO
Bianchi - Pirelli 1h26'05"
20.
Fernando MANZANEQUE SÁNCHEZ
Faema - Guerra - Clément 1h29'30"
21.
André DARRIGADE
Helyett - Leroux - Hutchinson 1h34'22"
22.
Piet VAN EST
Magneet - Vredestein 1h35'37"
23.
Jean-Claude ANNAERT
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 1h37'05"
24.
Gianni FERLENGHI
Bianchi - Pirelli 1h37'58"
25.
Joseph GROUSSARD
Helyett - Leroux - Hutchinson 1h40'46"
26.
Marcel ROHRBACH
Peugeot - BP - Dunlop 1h41'17"
27.
Martin VAN GENEUGDEN
Mercier - BP - Hutchinson 1h43'02"
28.
Adolf CHRISTIAN
Carpano 1h46'19"
29.
Jean GAINCHE
Mercier - BP - Hutchinson 1h47'16"
30.
Toni GRÄSER
Condor 1h52'40"
31.
Manuel BUSTO
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 1h53'56"
32.
Aldo BOLZAN
Faema - Guerra - Clément 1h58'52"
33.
Armand DESMET
Groene Leeuw - Leopold 2h02'44"
34.
Pietro NASCIMBENE
Carpano 2h03'05"
35.
Joseph MORVAN
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 2h05'37"
36.
Franz REITZ
Feru - Hag 2h08'59"
37.
Jean-Pierre "Jempy" SCHMITZ
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop
38.
Emilio BOTTECCHIA
Chlorodont - Leo 2h09'26"
39.
Pierre POLO
Coupry - Margnat 2h14'08"
40.
Fernand LAMY
Peugeot - BP - Dunlop 2h14'20"
41.
Piet DE JONGH
Eroba - Vredestein 2h18'31"
42.
Ernst TRAXEL
Allegro 2h18'57"
43.
Rizzardo BRENIOLI
Atala - Pirelli 2h20'05"
44.
Jaap KERSTEN
Magneet - Vredestein 2h21'06"
45.
Arrigo PADOVAN
Atala - Pirelli 2h21'20"
46.
Wim VAN EST
Locomotief - Vredestein 2h22'16"
47.
Gerrit VOORTING
Locomotief - Vredestein 2h22'28"
48.
Seamus ELLIOTT
Helyett - Leroux - Hutchinson 2h23'16"
49.
Fernand PICOT
Mercier - BP - Hutchinson 2h27'21"
50.
Gilberto DALL'AGATA
Ghigi - Coppi 2h29'58"
51.
Serge DAVID
Peuziat 2h31'55"
52.
Rik LUYTEN
Faema - Guerra - Clément 2h35'18"
53.
Tino SABBADINI
Mercier - BP - Hutchinson 2h39'33"
54.
Camille LE MENN
Peugeot - BP - Dunlop 2h41'17"
55.
Bernardo RUIZ NAVARRETE
Faema - Guerra - Clément 2h42'17"
56.
Luis OTAÑO ARCELUS
Mobylette - GAC 2h42'59"
57.
Raymond HOORELBEKE
Essor - Leroux - Hutchinson 2h43'14"
58.
Horst TÜLLER
Torpedo 2h43'23"
59.
Jesús GALDEANO
Faema - Guerra - Clément 2h43'42"
60.
René PRIVAT
Mercier - BP - Hutchinson 2h44'04"
61.
Francis PIPELIN
Mercier - BP - Hutchinson 2h46'57"
62.
Hans Edmund ANDRESEN
Crescent 2h47'36"
63.
Pierino BAFFI
Chlorodont - Leo 2h49'36"
64.
Antonio SUÁREZ VÁZQUEZ
Lube - NSU 2h52'42"
65.
Giuseppe PINTARELLI
Cali'-Broni - Girardengo - Libertas 2h54'35"
66.
Antonin ROLLAND
L. Bobet - BP - Hutchinson 2h56'47"
67.
Jean Claude GRÊT
Allegro 3h02'13"
68.
Jean STABLINSKI
Essor - Leroux - Hutchinson 3h02'32"
69.
Stan BRITTAIN
Helyett - Leroux - Hutchinson
70.
Roger CHAUSSABEL
Coupry - Margnat 3h03'05"
71.
Francisco MORENO MARTÍNEZ
Faema - Guerra - Clément 3h13'22"
72.
Miquel BOVER
Faema - Guerra - Clément 3h20'30"
73.
Stanislas BOBER
Mercier - BP - Hutchinson 3h21'38"
74.
Ernest ECUYER
Tigra 3h26'14"
75.
Roger WALKOWIAK
Peugeot - BP - Dunlop 3h43'45"
76.
Alves Antonio BARBOSA
Sangalhos 3h44'23"
77.
Mario BERTOLO
Peugeot - BP - Dunlop 3h48'14"
78.
Walter FAVRE
Condor 3h49'28"