La Flèche Wallonne 1994

58th edition

20 April 1994

Rider Team Time
1.
Moreno ARGENTIN
Gewiss - Ballan 4h56'00"
2.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan
3.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Ballan 00'22"
4.
Gianni BUGNO
Team Polti - Vaporetto 01'14"
5.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - Clas
6.
Francesco CASAGRANDE
Mercatone Uno - Medeghini 01'23"
7.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni
8.
Davide CASSANI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 01'29"
9.
Ronan PENSEC
Novemail - Histor - Laser Computer 01'35"
10.
Marco GIOVANNETTI
Mapei - Clas 01'39"
11.
Raúl ALCALÁ
Motorola 01'43"
12.
Franco BALLERINI
Mapei - Clas 01'50"
13.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Ballan 01'57"
14.
Luca GELFI
Brescialat - Refin 02'09"
15.
Eric VAN LANCKER
WordPerfect
16.
Rolf ALDAG
Telekom
17.
Davide REBELLIN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
18.
Eddy BOUWMANS
Novemail - Histor - Laser Computer 02'11"
19.
Luc ROOSEN
Lotto 02'13"
20.
Fabian JEKER
Castorama
21.
Atle KVÅLSVOLL
WordPerfect 02'16"
22.
Frank VANDENBROUCKE
Lotto
23.
Erik DEKKER
WordPerfect
24.
Ivan GOTTI
Team Polti - Vaporetto 02'19"
25.
Gert-Jan THEUNISSE
TVM - Bison Kit
26.
Massimiliano LELLI
Mercatone Uno - Medeghini
27.
Steven ROOKS
TVM - Bison Kit
28.
Mauro GIANETTI
Mapei - Clas
29.
Harald MAIER
Festina - Lotus
30.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti - Vaporetto
31.
Laurent MADOUAS
Castorama
32.
Giuseppe PETITO
Mercatone Uno - Medeghini 02'25"
33.
Erik BREUKINK
O.N.C.E. 02'27"
34.
Didier ROUS
GAN 02'29"
35.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
36.
Lance ARMSTRONG
Motorola 02'32"
37.
Bruno CORNILLET
Novemail - Histor - Laser Computer 02'36"
38.
Álvaro MEJÍA CASTRILLÓN
Motorola
39.
Felice PUTTINI
Brescialat - Refin 02'38"
40.
Dmitri KONYCHEV
Jolly Componibili - Cage
41.
Andrea CHIURATO
Mapei - Clas
42.
Maximilian SCIANDRI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
43.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti - Vaporetto 02'44"
44.
Noel SZOSTEK
Collstrop - Willy Naessens 02'47"
45.
Gérard RUÉ
Banesto 02'50"
46.
Andrea NOÈ
Mapei - Clas 02'52"
47.
Stéphane HEULOT
Banesto 02'56"
48.
Pavel TCHERKASSOV
Jolly Componibili - Cage 03'06"
49.
Michael BOOGERD
WordPerfect 07'17"
50.
Rudy VERDONCK
Lotto
51.
Dominik KRIEGER
Telekom 07'24"
52.
Udo BÖLTS
Telekom
53.
Marco SALIGARI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 07'39"
54.
Davide PERONA
ZG Mobili - Selle Italia 07'42"

Race information

Date: 20 April 1994