Vuelta al Pais Vasco 1994  |  General Classification    

34th edition

General Classification

4 April 1994 - 8 April 1994

Rider Team Time
1.
Tony ROMINGER
Mapei - Clas 23h25'04"
2.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Ballan
3.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni
4.
Francesco CASAGRANDE
Mercatone Uno - Medeghini
5.
Laurent DUFAUX
O.N.C.E.
6.
Luca GELFI
Brescialat - Refin
7.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
8.
Fernando ESCARTÍN COTI
Mapei - Clas
9.
Udo BÖLTS
Telekom
10.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Ballan
11.
Davide REBELLIN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 12'47"
12.
Pavel TCHERKASSOV
Jolly Componibili - Cage
13.
Abraham OLANO MANZANO
Mapei - Clas
14.
Bo HAMBURGER
TVM - Bison Kit
15.
Jean-François BERNARD
Banesto
16.
Serge BAGUET
Lotto
17.
Gérard RUÉ
Banesto
18.
Atle KVÅLSVOLL
WordPerfect
19.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Mapei - Clas
20.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM - Bison Kit
21.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
22.
Francisco CABELLO
Kelme - Avianca
23.
Laurent PILLON
Jolly Componibili - Cage
24.
Luc ROOSEN
Lotto
25.
Pascal LINO
Festina - Lotus
26.
Alberto ELLI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
27.
Franco VONA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
28.
Santiago CRESPO ZULET
Banesto
29.
Jim VAN DE LAER
Lotto
30.
Luis PÉREZ GARCÍA
Castellblanch 10'50"
31.
Angelo LECCHI
Brescialat - Refin 12'21"
32.
Andrew HAMPSTEN
Motorola 13'18"
33.
Steve LARSEN
Motorola 13'39"
34.
Iñaki GASTÓN CRESPO
Mapei - Clas 14'30"
35.
Viatcheslav EKIMOV
WordPerfect 15'03"
36.
Arsenio GONZÁLEZ GUTIÉRREZ
Mapei - Clas 15'26"
37.
Pello RUIZ CABESTANY
Euskadi - Petronor 16'43"
38.
Nicola LODA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 18'34"
39.
Johnny WELTZ
Artiach - Nabisco 19'36"
40.
Bo André NAMTVEDT
WordPerfect 21'03"
41.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Castellblanch 22'56"
42.
Álvaro MEJÍA CASTRILLÓN
Motorola 23'07"
43.
Rudy VERDONCK
Lotto 23'18"
44.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto 24'12"
45.
Félix GARCÍA CASAS
Artiach - Nabisco 24'19"
46.
Massimo DONATI
Mercatone Uno - Medeghini 25'38"
47.
Julián GOROSPE ARTABE
Banesto 28'20"
48.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 28'23"
49.
Mauro Silvestre RIBEIRO
Lotto 28'48"
50.
Alberto LEANIZBARRUTIA ABAUNZA
O.N.C.E. 29'07"
51.
Didier ROUS
GAN 29'52"
52.
Felice PUTTINI
Brescialat - Refin 30'22"
53.
Marco SALIGARI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 31'19"
54.
Phil ANDERSON
Motorola 31'24"
55.
Marco PANTANI
Carrera - Tassoni 32'39"
56.
Alberto VOLPI
Gewiss - Ballan 36'47"
57.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Artiach - Nabisco 40'40"
58.
Luc LEBLANC
Festina - Lotus 40'51"
59.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Avianca 45'11"
60.
Gian Matteo FAGNINI
Mercatone Uno - Medeghini
61.
Roberto LEZAUN
Festina - Lotus 45'56"
62.
Nicola MICELI
Carrera - Tassoni 46'53"
63.
Gerd AUDEHM
Telekom 47'24"
64.
Paolo LANFRANCHI
Mercatone Uno - Medeghini 47'37"
65.
Roland MEIER
TVM - Bison Kit 48'03"
66.
Neil STEPHENS
O.N.C.E. 48'28"
67.
Christian HENN
Telekom 48'57"
68.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
Kelme - Avianca 53'00"
69.
Oleg CHUZHDA
Castellblanch 56'15"
70.
Americo Neves SILVA
Artiach - Nabisco 56'46"
71.
Javier PALACIN SALGADO
Euskadi - Petronor 57'00"
72.
Brian SMITH
Motorola
73.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Ballan 58'16"
74.
Norman ALVIS
Motorola 58'25"
75.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Avianca 1h00'55"
76.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto 1h02'41"
77.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Euskadi - Petronor 1h05'22"
78.
Carlos GALARRETA
Castellblanch 1h07'35"
79.
Agustin SAGASTI
Euskadi - Petronor 1h09'11"
80.
Nico MATTAN
Lotto 1h13'11"
81.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Artiach - Nabisco
82.
Miguel Ángel MARTÍNEZ TORRES
O.N.C.E. 1h17'01"
83.
Rubén GOROSPE ARTABE
Euskadi - Petronor 1h17'52"
84.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Castellblanch 1h18'07"
85.
Scott SUNDERLAND
TVM - Bison Kit 1h18'44"
86.
Julio Cesar ORTEGÓN
Kelme - Avianca 1h20'31"
87.
Marty JEMISON
WordPerfect 1h24'01"
88.
Julio BARCINA
Euskadi - Petronor 1h24'29"
89.
Francisco Javier CEREZO
Castellblanch 1h27'12"
90.
Dominik KRIEGER
Telekom 1h27'26"
91.
Juan José MARTÍNEZ DÍAZ
Kelme - Avianca 1h28'05"
92.
Remo ROSSI
Carrera - Tassoni 1h29'06"
93.
Asier GUENETXEA
Artiach - Nabisco 1h34'46"