Volta ao Algarve 2004  |  Stage 2. Castro Marim - Portimao   

9th edition

182 km, 19 February 2004

Rider Team Time
1.
Cândido BARBOSA
L.A. Aluminios - Pecol 4h46'13"
2.
Alberto BENITO GUERREIRO
Antarte - Rota dos Moveis
3.
Stuart O'GRADY
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
4.
James VANLANDSCHOOT
Relax - Bodysol
5.
Jukka VASTARANTA
Rabobank DT
6.
Martin GARRIDO
Barbot - Gaia
7.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - Maia
8.
Bastiaan GILING
Rabobank DT
9.
Sven RENDERS
Jong Vlaanderen 2016
10.
Geert STEURS
Jong Vlaanderen 2016
11.
Bruno Ricardo Fernandes NEVES
ASC - Vila do Conde
12.
Pedro Miguel MIRANDA SOEIRO
Carvalhelhos - Boavista
13.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Pecol
14.
Fernando FERNANDEZ UNGRIA
Beppi - Ovarense
15.
Roman LUHOVYY
R.A.G.T. Semences - MG Rover
16.
Nuno MARTA DUARTE
Wurth - Bom Petisco
17.
Nuno ALVES
Barbot - Gaia
18.
Wim DE VOCHT
Relax - Bodysol
19.
Bart DOCKX
Relax - Bodysol
20.
Jordi BERENGUER
Beppi - Ovarense
21.
Michiel ELIJZEN
Rabobank DT
22.
Serge PAUWELS
Rabobank DT
23.
Jimmy ENGOULVENT
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
24.
Ricardo Jorge SILVA COSTA
Wurth - Bom Petisco
25.
Juan PEREZ JIMENEZ
26.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
27.
David GARCÍA DAPENA
L.A. Aluminios - Pecol
28.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Euskaltel - Euskadi
29.
Juan OLMO MENACHO
Barbot - Gaia
30.
Sébastien ROSSELER
Relax - Bodysol
31.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
32.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Milaneza - Maia
33.
Klaus MUTSCHLER
R.A.G.T. Semences - MG Rover
34.
Guillaume AUGER
R.A.G.T. Semences - MG Rover
35.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
36.
Kurt HOVELYNCK
Jong Vlaanderen 2016
37.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Milaneza - Maia
38.
Vitor Manuel GAMITO
Milaneza - Maia
39.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
40.
Jose Eriberto Silva MEDEIROS RODRIGUES
Individual
41.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Carvalhelhos - Boavista
42.
Nelson Nuno SEQUEIRO VITORINO
Wurth - Bom Petisco
43.
Marc DE MAAR
Rabobank DT
44.
Bernhard KOHL
Rabobank DT
45.
Hugo SABIDO
Milaneza - Maia
46.
Joaquim Adrego ANDRADE
Wurth - Bom Petisco
47.
Peter FARAZIJN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
48.
Daniel Geronimo DE JESUS CABRITA
Imoholding - Loule Jardim Hotel
49.
Pieter UYTTERHOEVEN
Jong Vlaanderen 2016
50.
Tommy VAN DE GEHUCHTE
Jong Vlaanderen 2016
51.
Jacek MORAJKO
Antarte - Rota dos Moveis
52.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Carvalhelhos - Boavista
53.
Joaquim Alberto CAMPOS SAMPAIO
Carvalhelhos - Boavista
54.
Pedro FERNANDEZ HERMIDA
Beppi - Ovarense
55.
Cesar PINTO
ASC - Vila do Conde
56.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
US Postal Service p/b Berry Floor
57.
Jose Manuel HERNANDEZ HIGUERAS
Antarte - Rota dos Moveis
58.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Carvalhelhos - Boavista
59.
Pedro Manuel LOURENCO MARTINS
Barbot - Gaia
60.
Paulo Jorge De Moura FERREIRA
Antarte - Rota dos Moveis
61.
Rui Pedro HENRIQUES ROQUE
Beppi - Ovarense
62.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
63.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
64.
Janek TOMBAK
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
65.
Bruno THIBOUT
R.A.G.T. Semences - MG Rover
66.
Marco Oliveira MORAIS
Barbot - Gaia
67.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
ASC - Vila do Conde
68.
Carlos Manuel OLIVEIRA PINHO
Barbot - Gaia
69.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
70.
Hugo Manuel FILIPE LUCIO
Barbot - Gaia
71.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor
72.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
73.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
74.
Gerardo Luis FERNANDEZ
Antarte - Rota dos Moveis
75.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
76.
Thomas DEKKER
Rabobank
77.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué
78.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol
79.
Daniel RINCON QUINTANA
US Postal Service p/b Berry Floor
80.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Beppi - Ovarense
81.
Helder MIRANDA
Wurth - Bom Petisco
82.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol
83.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
ASC - Vila do Conde
84.
Hugo Manuel IZIDORO VITO
Wurth - Bom Petisco
85.
Luis Fernando Matias PINHEIRO
L.A. Aluminios - Pecol
86.
Pedro Manuel ANDRADE OLIVEIRA
L.A. Aluminios - Pecol
87.
Frédéric FINOT
R.A.G.T. Semences - MG Rover
88.
Hermano VIEIRA
ASC - Vila do Conde
89.
Marco Alexandre PEREIRA SILVESTRE
Imoholding - Loule Jardim Hotel
90.
Danail ANDONOV PETROV
Carvalhelhos - Boavista
91.
Victoriano FERNANDEZ
ASC - Vila do Conde
92.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
93.
Renato SILVA
Milaneza - Maia
94.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover
95.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - Maia
96.
Rui Miguel Madeira MATIAS
Imoholding - Loule Jardim Hotel
97.
Paulo BARROSO
Milaneza - Maia
98.
Nuno RIBEIRO
L.A. Aluminios - Pecol
99.
Fernando JIMENEZ RODRIGUEZ
Imoholding - Loule Jardim Hotel
100.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
Antarte - Rota dos Moveis
101.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi
102.
Preben VAN HECKE
Relax - Bodysol
103.
Rui Filipe FELGUEIRAS PINTO
Barbot - Gaia
104.
Israel NÚÑEZ BATICÓN
ASC - Vila do Conde
105.
Luis BARTOLOMEU
Wurth - Bom Petisco
106.
Oscar SERRANO ALONSO
ASC - Vila do Conde
107.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Carvalhelhos - Boavista
108.
Jérôme BERNARD
R.A.G.T. Semences - MG Rover
109.
Joost POSTHUMA
Rabobank
110.
Stefan WIJNANDS
Jong Vlaanderen 2016 00'57"
111.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Relax - Bodysol
112.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Imoholding - Loule Jardim Hotel 01'04"
113.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
114.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi 01'38"
115.
Sjef DE WILDE
Jong Vlaanderen 2016 03'31"
116.
Oscar ROMERO MOYA
Beppi - Ovarense 04'20"
117.
Vidal FITAS
Wurth - Bom Petisco 05'40"
118.
Andre MOREIRA VITAL
Carvalhelhos - Boavista
119.
Alexandre Miguel COSTA PINHO
Beppi - Ovarense 10'16"
120.
Jorge Miguel Alemao GONCALVES DA COSTA
Imoholding - Loule Jardim Hotel 15'50"
121.
Aron HUYSMANS
Jong Vlaanderen 2016 27'02"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Castro Marim - Portimao

Distance: 182 km

Date: 19 February 2004