2.HC

Euskal Bizikleta 2005  |  Stage 4a. Murgia-Zuia - Abadiño   

10th edition

89 km, 4 June 2005

Rider Team Time
1.
Ángel VICIOSO ARCOS
Liberty Seguros - Würth Team 2h02'09"
2.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Team L.P.R.
3.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore di Mare
4.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
5.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore di Mare
6.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Team Barloworld - Valsir
7.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Liberty Seguros - Würth Team
8.
Pavel TONKOV
Team L.P.R.
9.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir
10.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Liberty Seguros - Würth Team
11.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Euskaltel - Euskadi
12.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Team Barloworld - Valsir
13.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Kaiku
14.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
15.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Liberty Seguros - Würth Team
16.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
17.
Jure GOLČER
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
18.
David GEORGE
Team Barloworld - Valsir
19.
Yoann LE BOULANGER
R.A.G.T. Semences 01'19"
20.
Rubén PÉREZ MORENO
Orbea
21.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Orbea
22.
Vladimir EFIMKIN
Team Barloworld - Valsir
23.
Mario DE SARRAGA ORVIZ
Naturino - Sapore di Mare
24.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana
25.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana
26.
Jorge AZANZA SOTO
Kaiku
27.
David LATASA
Comunidad Valenciana
28.
Ludovic MARTIN
R.A.G.T. Semences
29.
Javier RUIZ DE LARRINAGA IBANEZ
Kaiku
30.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Kaiku
31.
Santo ANZÀ
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
32.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Kaiku
33.
Ryan COX
Team Barloworld - Valsir
34.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
35.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Liberty Seguros - Würth Team
36.
Dailos Manuel DIAZ ARMAS
Orbea
37.
Daniële DE PAOLI
Team L.P.R.
38.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Liberty Seguros - Würth Team
39.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Fuenlabrada 03'24"
40.
Jon BRU PASCAL
Kaiku
41.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
Kaiku
42.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
43.
Alessandro DONATI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
44.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 04'45"
45.
Alessio GALLETTI
Naturino - Sapore di Mare
46.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences
47.
Daniele MASOLINO
Team L.P.R. 05'29"
48.
Iñigo CUESTA
Saunier Duval - Prodir 10'20"
49.
David PLAZA ROMERO
Team Barloworld - Valsir
50.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
51.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Team Barloworld - Valsir
52.
Rinaldo NOCENTINI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
53.
Mariano PICCOLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
54.
Elio AGGIANO
Team L.P.R.
55.
Stefano CAVALLARI
Team Barloworld - Valsir
56.
Luca NARDELLO
Team L.P.R.
57.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
58.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Saunier Duval - Prodir 11'10"
59.
Filippo SIMEONI
Naturino - Sapore di Mare
60.
Mickael BUFFAZ
Agritubel
61.
Alessandro BERTUOLA
Naturino - Sapore di Mare
62.
Hubert DUPONT
R.A.G.T. Semences
63.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
64.
José Adrián BONILLA
Comunidad Valenciana
65.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
66.
Julio LÓPEZ DE LA TORRE
Relax - Fuenlabrada
67.
Gilles CANOUET
Agritubel
68.
Jesús DEL NERO MONTES
Orbea
69.
Arkaitz DURÁN AROCA
Saunier Duval - Prodir
70.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Relax - Fuenlabrada
71.
Giuseppe MURAGLIA
Team L.P.R.
72.
Christophe LAURENT
Agritubel
73.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Fuenlabrada
74.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
75.
Jose Mario ALMAGRO VALERO
Relax - Fuenlabrada
76.
Carlos ZARATE FERNANDEZ
Comunidad Valenciana
77.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Kaiku
78.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea
79.
David MUÑOZ BAÑÓN
Comunidad Valenciana
80.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
81.
Gorka ARRIZABALAGA
Orbea
82.
Aaron VILLEGAS TRAPAGA
Orbea
83.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana
84.
Nicolas REYNAUD
R.A.G.T. Semences
85.
Christophe RINERO
R.A.G.T. Semences
86.
Cedric COUTOULY
Agritubel 11'18"
87.
René ANDRLE
Liberty Seguros - Würth Team

Stage information

Start, finish: Stage 4a. Murgia-Zuia - Abadiño

Distance: 89 km

Date: 4 June 2005