2.HC

Euskal Bizikleta 2007  |  Stage 2b. Abadiño - Abadiño   

12th edition

20.5 km, 9 June 2007

Rider Team Time
1.
Rigoberto URÁN URÁN
Unibet.com 25h35'00"
2.
Isidro NOZAL VEGA
Karpin Galicia 00'01"
3.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Karpin Galicia 00'19"
4.
Aaron VILLEGAS TRAPAGA
Orbea - Oreka S.D.A. 00'20"
5.
Alexei MARKOV
Caisse d'Epargne
6.
Oleg CHUZHDA
Fuerteventura - Canarias 00'30"
7.
Arkaitz DURÁN AROCA
Saunier Duval - Prodir 00'32"
8.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 00'44"
9.
Luca CELLI
Team L.P.R. 00'51"
10.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Unibet.com 00'57"
11.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Andalucia - Cajasur 01'04"
12.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Unibet.com 01'11"
13.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Caisse d'Epargne
14.
Jörg JAKSCHE
Tinkoff Credit Systems 01'12"
15.
Dario CATALDO
Liquigas 01'13"
16.
Timothy DUGGAN
Team Slipstream
17.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 01'21"
18.
Samuel PLOUHINEC
Agritubel 01'23"
19.
Maurizio BELLIN
Team L.P.R.
20.
Serafin MARTINEZ
Karpin Galicia 01'25"
21.
Paolo BAILETTI
Team L.P.R. 01'27"
22.
Iban IRIONDO URANGA
Euskaltel - Euskadi 01'28"
23.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi 01'29"
24.
Patrick CALCAGNI
Liquigas 01'30"
25.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur 01'31"
26.
Francesco DI PAOLO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 01'32"
27.
Jonathan Patrick MCCARTY
Team Slipstream
28.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld 01'33"
29.
Rodrigo GARCIA RENA
Fuerteventura - Canarias 01'34"
30.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel 01'36"
31.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Fuerteventura - Canarias
32.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
33.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir 01'37"
34.
David HERRERO LLORENTE
Karpin Galicia 01'41"
35.
Aitor PEREZ ARRIETA
Caisse d'Epargne 01'44"
36.
James Lewis PERRY
Barloworld
37.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
38.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Barloworld 01'45"
39.
Roman KREUZIGER
Liquigas 01'53"
40.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Relax - Gam 01'57"
41.
Andrea ROSSI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
42.
Fabio BALDATO
Lampre - Fondital 02'01"
43.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur 02'02"
44.
Walter PROCH
Team L.P.R. 02'03"
45.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Tinkoff Credit Systems 02'04"
46.
Lander APERRIBAY
Euskaltel - Euskadi 02'05"
47.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
48.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam 02'13"
49.
Alessandro DONATI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
50.
Ruggero MARZOLI
Tinkoff Credit Systems 02'16"
51.
Marco MARCATO
Team L.P.R.
52.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Agritubel 02'17"
53.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur 02'18"
54.
Gaizka LASA LARRAYA
Karpin Galicia 02'22"
55.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 02'26"
56.
Juan Carlos CARINENA LUQUE
Andalucia - Cajasur
57.
Iván MELERO COCO
Orbea - Oreka S.D.A. 02'29"
58.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
59.
Tom CRIEL
Unibet.com III 02'30"
60.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam 02'31"
61.
Guido TRENTI
Liquigas 02'35"
62.
Hugo SABIDO
Barloworld
63.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 02'38"
64.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea - Oreka S.D.A. 02'47"
65.
Steffen WEIGOLD
Tinkoff Credit Systems
66.
Serguei KLIMOV
Tinkoff Credit Systems 02'49"
67.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam 02'52"
68.
Joseba ZUMETA ETXABE
Orbea - Oreka S.D.A. 02'58"
69.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam
70.
José Adrián BONILLA
Fuerteventura - Canarias 02'59"
71.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Agritubel 03'02"
72.
Antonio OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur 03'16"
73.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam 03'18"
74.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Agritubel
75.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Saunier Duval - Prodir 03'19"
76.
David LOOSLI
Lampre - Fondital 03'20"
77.
Ryan COX
Barloworld
78.
Kanstantsin SIUTSOU
Barloworld 03'25"
79.
Freddy BICHOT
Agritubel 03'26"
80.
Paolo BOSSONI
Lampre - Fondital 03'38"
81.
Iker MEZO ASKARGORTA
Orbea - Oreka S.D.A. 03'39"
82.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi 03'40"
83.
Julen ZUBERO
Orbea - Oreka S.D.A.
84.
David GARCÍA DAPENA
Karpin Galicia 03'43"
85.
Niels SCHEUNEMAN
Unibet.com 03'44"
86.
Francesco FAILLI
Liquigas 03'48"
87.
Branislau SAMOILAU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 03'55"
88.
Daniele CALLEGARIN
Team L.P.R. 03'56"
89.
Marco ZANOTTI
Unibet.com
90.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Agritubel 03'58"
91.
Roberto TRAFICANTE
Team L.P.R. 03'59"
92.
Iker LEONET IZA
Fuerteventura - Canarias 04'08"
93.
Marcos Antonio SERRANO
Karpin Galicia 04'46"
94.
Inigo LAZKANO IRIONDO
Orbea - Oreka S.D.A. 06'13"

Stage information

Start, finish: Stage 2b. Abadiño - Abadiño

Distance: 20.5 km

Date: 9 June 2007


Remarks
Stage 2b, a time trial, was stopped due to heavy rainfall and storm. The jury decided to cancel the race with six riders still left to go. The fastest rider at that moment was Rigoberto URAN, who will be considered the stage's winner. None of the results today will count toward the GC.