2.HC

Tour de Langkawi 2008  |  Stage 4. Port Dickson - Batu Pahat   

10th edition

169 km, 12 February 2008

Rider Team Time
1.
Danilo HONDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
2.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
CSF Group Navigare
3.
Marco CORSINI
NGC Medical - OTC Industria Porte
4.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
5.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
6.
Takashi MIYAZAWA
Meitan Hompo - GDR
7.
Sergey KUDENTSOV
Trek - Marco Polo Cycling Team
8.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
9.
Alberto LODDO
Tinkoff Credit Systems
10.
Sung Baek PARK
Seoul Cycling
11.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
12.
Stefan TRAFELET
NGC Medical - OTC Industria Porte
13.
Erik HOFFMANN
Giant Asia Racing Team
14.
Gene BATES
Drapac Porsche Development Program
15.
Anuar MANAN
Letua Cycling Team
16.
Jeremy YATES
Elite without contract
17.
Joseph CHAPMAN
Elite without contract
18.
Mohd Fauzan AHMAD LUTFI
Elite without contract
19.
Wang Yip TANG
Elite without contract
20.
Faris ABDUL RAZAK MD
Elite without contract
21.
Matthew WILSON
Team Type 1
22.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
23.
Siu Wai KO
Elite without contract
24.
Chun Hing CHAN
Elite without contract
25.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Elite without contract
26.
Jörg LEHMANN
Team Ista
27.
Dennis VAN NIEKERK
Team Konica Minolta - Bizhub
28.
Bernard SULZBERGER
Letua Cycling Team
29.
Ramin MALEKI MIZAN
Elite without contract
30.
Stuart SHAW
Drapac Porsche Development Program
31.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
Letua Cycling Team
32.
Seon Ho PARK
Seoul Cycling
33.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff Credit Systems
34.
Mohd Firdaus Bin DAUD
MNCF Cycling Team
35.
Scott LYTTLE
Elite without contract
36.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
37.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
38.
Mitchell DOCKER
Drapac Porsche Development Program
39.
Kuei Hsiang PENG
Giant Asia Racing Team
40.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Development Program
41.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
42.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
43.
Kin San WU
Elite without contract
44.
David Jai CRAWFORD
Trek - Marco Polo Cycling Team
45.
Mehdi SOHRABI
Islamic Azad University Cycling Team
46.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
47.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems
48.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole
49.
Kuan Hua LAI
Giant Asia Racing Team
50.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
51.
Reza PAHLEVY
Polygon Sweet Nice Team
52.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
53.
Robbie WILLIAMS
Drapac Porsche Development Program
54.
Robert WIJAYA
Polygon Sweet Nice Team
55.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
56.
Justin Leigh KERR
Elite without contract
57.
Ruslan IVANOV
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
58.
Zakkari DEMPSTER
SouthAustralia.com - AIS
59.
Yan Dong XING
Trek - Marco Polo Cycling Team
60.
Benjamin BROOKS
Team Type 1
61.
Moisés ALDAPE CHÁVEZ
Team Type 1
62.
Jasmin RUSLAN
MNCF Cycling Team
63.
Nikolai SCHWARZ
Team Ista
64.
Glen Alan CHADWICK
Team Type 1
65.
Cédric PINEAU
Ag2r La Mondiale
66.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
67.
Hidenori NODERA
Skil - Shimano
68.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
69.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Polygon Sweet Nice Team
70.
Diego NOSOTTI
NGC Medical - OTC Industria Porte
71.
Aziz MOHD SAIFUL ANUAR
MNCF Cycling Team
72.
Yong Li NG
Meitan Hompo - GDR
73.
Budi SANTOSO
Polygon Sweet Nice Team
74.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
75.
Massimiliano MAISTO
NGC Medical - OTC Industria Porte
76.
Yauheni SOBAL
Tinkoff Credit Systems
77.
Maxime MÉDEREL
Crédit Agricole
78.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
79.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
80.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
81.
Ashley WHITEHEAD
Elite without contract
82.
Amir ZARGARI
Islamic Azad University Cycling Team
83.
Fabio CALABRIA
Team Type 1
84.
Mohd Rauf Nur NISBAH
Elite without contract
85.
Suhardi HASSAN
Elite without contract
86.
Alex COUTTS
Giant Asia Racing Team
87.
Yoshiyuki ABE
Skil - Shimano
88.
Mond Sayuti MOHD ZAHIT
Letua Cycling Team
89.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
90.
Rolf HOFBAUER
Team Ista
91.
Ian MACGREGOR
Team Type 1
92.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
93.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
94.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
95.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
96.
Ian MCLEOD
Team MTN
97.
Shinichi FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
98.
Hari FITRIANTO
Polygon Sweet Nice Team
99.
Abbas SAEIDI TANHA
Islamic Azad University Cycling Team
100.
Tomoya KANOU
Skil - Shimano
101.
Benjamin KING
SouthAustralia.com - AIS
102.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
103.
Waylon WOOLCOCK
Team MTN
104.
Yoshimasa HIROSE
Skil - Shimano
105.
Li FUYU
Elite without contract
106.
Vyacheslav DYADICHKIN
Polygon Sweet Nice Team
107.
Ken ONODERA
Trek - Marco Polo Cycling Team
108.
Farshad SALEHIAN
Islamic Azad University Cycling Team
109.
Medhi FAHRIDI KOVIJ
Islamic Azad University Cycling Team
110.
Yusuke HATANAKA
Skil - Shimano
111.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
112.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems
113.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
114.
David GEORGE
Team MTN
115.
Jacobus VENTER
Team Neotel
116.
Matteo PRIAMO
CSF Group Navigare
117.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
118.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
119.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Letua Cycling Team
120.
Mark O'BRIEN
Drapac Porsche Development Program
121.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Xacobeo Galicia
122.
Yukiya ARASHIRO
Meitan Hompo - GDR
123.
Serguei KLIMOV
Tinkoff Credit Systems
124.
Johnnie WALKER
SouthAustralia.com - AIS
125.
Won Jae LEE
Seoul Cycling
126.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale
127.
Stefan LOFFLER
Giant Asia Racing Team
128.
Koji FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
129.
Filippo SAVINI
CSF Group Navigare
130.
Francesco TOMEI
CSF Group Navigare
131.
Simon CLARKE
SouthAustralia.com - AIS
132.
Denis BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
133.
Enrico ROSSI
NGC Medical - OTC Industria Porte
134.
Mohd Zamani MUSTARUDDIN
MNCF Cycling Team
135.
Paul ODLIN
Elite without contract
136.
Christoph MESCHENMOSER
Team Ista
137.
Ryan Hillmant ARIEHAN
Letua Cycling Team
138.
Rony MARTIAS
Bouygues Telecom
139.
William FORD
SouthAustralia.com - AIS
140.
Yoshinori IINO
Skil - Shimano
141.
Miyataka SHIMIZU
Meitan Hompo - GDR
142.
Nico KEINATH
Team Ista
143.
Ying Hon YEUNG
Elite without contract

Stage information

Start, finish: Stage 4. Port Dickson - Batu Pahat

Distance: 169 km

Date: 12 February 2008