2.HC

Tour de Langkawi 2008  |  Stage 9. Kuala Lumpur - Kuala Lumpur   

10th edition

73.7 km, 17 February 2008

Rider Team Time
1.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
CSF Group Navigare
2.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
3.
Enrico ROSSI
NGC Medical - OTC Industria Porte
4.
Seon Ho PARK
Seoul Cycling
5.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale
6.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
7.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
8.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff Credit Systems
9.
Danilo HONDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
10.
Joseph CHAPMAN
Elite without contract
11.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Letua Cycling Team
12.
Takashi MIYAZAWA
Meitan Hompo - GDR
13.
Yoshiyuki ABE
Skil - Shimano
14.
Faris ABDUL RAZAK MD
Elite without contract
15.
Hidenori NODERA
Skil - Shimano
16.
Marco CORSINI
NGC Medical - OTC Industria Porte
17.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
18.
Jeremy YATES
Elite without contract
19.
Justin Leigh KERR
Elite without contract
20.
Stefan TRAFELET
NGC Medical - OTC Industria Porte
21.
Erik HOFFMANN
Giant Asia Racing Team
22.
Kuei Hsiang PENG
Giant Asia Racing Team
23.
Scott LYTTLE
Elite without contract
24.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
25.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
26.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
27.
Matteo PRIAMO
CSF Group Navigare
28.
Johnnie WALKER
SouthAustralia.com - AIS
29.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
30.
Reza PAHLEVY
Polygon Sweet Nice Team
31.
Bernard SULZBERGER
Letua Cycling Team
32.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole
33.
Li FUYU
Elite without contract
34.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
35.
Matthew WILSON
Team Type 1
36.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
37.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
38.
Yauheni SOBAL
Tinkoff Credit Systems
39.
Mitchell DOCKER
Drapac Porsche Development Program
40.
Shinichi FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
41.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
42.
Paul ODLIN
Elite without contract
43.
Zakkari DEMPSTER
SouthAustralia.com - AIS
44.
Christoph MESCHENMOSER
Team Ista
45.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Elite without contract
46.
Filippo SAVINI
CSF Group Navigare
47.
Serguei KLIMOV
Tinkoff Credit Systems
48.
Ruslan IVANOV
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
49.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
50.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
51.
Ashley WHITEHEAD
Elite without contract
52.
Yong Li NG
Meitan Hompo - GDR
53.
Dennis VAN NIEKERK
Team Konica Minolta - Bizhub
54.
Rony MARTIAS
Bouygues Telecom
55.
Wang Yip TANG
Elite without contract
56.
Koji FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
57.
Robert WIJAYA
Polygon Sweet Nice Team
58.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
59.
Diego NOSOTTI
NGC Medical - OTC Industria Porte
60.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
61.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems
62.
Moisés ALDAPE CHÁVEZ
Team Type 1
63.
Farshad SALEHIAN
Islamic Azad University Cycling Team
64.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Polygon Sweet Nice Team
65.
Chun Hing CHAN
Elite without contract
66.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
67.
Suhardi HASSAN
Elite without contract
68.
David GEORGE
Team MTN
69.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
70.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
71.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
72.
Vyacheslav DYADICHKIN
Polygon Sweet Nice Team
73.
Cédric PINEAU
Ag2r La Mondiale
74.
Medhi FAHRIDI KOVIJ
Islamic Azad University Cycling Team
75.
Tomoya KANOU
Skil - Shimano
76.
Yoshimasa HIROSE
Skil - Shimano
77.
Rolf HOFBAUER
Team Ista
78.
Nico KEINATH
Team Ista
79.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems
80.
Ian MCLEOD
Team MTN
81.
Yukiya ARASHIRO
Meitan Hompo - GDR
82.
Mohd Rauf Nur NISBAH
Elite without contract
83.
David Jai CRAWFORD
Trek - Marco Polo Cycling Team
84.
Kin San WU
Elite without contract
85.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
86.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
87.
Mohd Fauzan AHMAD LUTFI
Elite without contract
88.
Fabio CALABRIA
Team Type 1
89.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
90.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
91.
Hari FITRIANTO
Polygon Sweet Nice Team
92.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Xacobeo Galicia
93.
Amir ZARGARI
Islamic Azad University Cycling Team
94.
Yusuke HATANAKA
Skil - Shimano
95.
Waylon WOOLCOCK
Team MTN
96.
Jacobus VENTER
Team Neotel
97.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
Letua Cycling Team
98.
Benjamin KING
SouthAustralia.com - AIS
99.
Kuan Hua LAI
Giant Asia Racing Team
100.
Alex COUTTS
Giant Asia Racing Team
101.
Benjamin BROOKS
Team Type 1
102.
Francesco TOMEI
CSF Group Navigare
103.
Mohd Firdaus Bin DAUD
MNCF Cycling Team
104.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
105.
Mehdi SOHRABI
Islamic Azad University Cycling Team
106.
Ryan Hillmant ARIEHAN
Letua Cycling Team
107.
Ken ONODERA
Trek - Marco Polo Cycling Team
108.
Aziz MOHD SAIFUL ANUAR
MNCF Cycling Team
109.
Jörg LEHMANN
Team Ista
110.
Sergey KUDENTSOV
Trek - Marco Polo Cycling Team
111.
Stuart SHAW
Drapac Porsche Development Program
112.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
113.
Sung Baek PARK
Seoul Cycling
114.
Ramin MALEKI MIZAN
Elite without contract
115.
Won Jae LEE
Seoul Cycling
116.
Abbas SAEIDI TANHA
Islamic Azad University Cycling Team
117.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Development Program
118.
Yan Dong XING
Trek - Marco Polo Cycling Team
119.
Mond Sayuti MOHD ZAHIT
Letua Cycling Team
120.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
121.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
122.
Denis BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
123.
William FORD
SouthAustralia.com - AIS
124.
Gene BATES
Drapac Porsche Development Program
125.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
126.
Siu Wai KO
Elite without contract
127.
Mohd Zamani MUSTARUDDIN
MNCF Cycling Team
128.
Jasmin RUSLAN
MNCF Cycling Team
129.
Mark O'BRIEN
Drapac Porsche Development Program
130.
Glen Alan CHADWICK
Team Type 1
131.
Anuar MANAN
Letua Cycling Team

Stage information

Start, finish: Stage 9. Kuala Lumpur - Kuala Lumpur

Distance: 73.7 km

Date: 17 February 2008