2.HC

Tour de Langkawi 2008  |  Stage 8. Temerloh - Bukit Fraser   

10th edition

127 km, 16 February 2008

Rider Team Time
1.
Filippo SAVINI
CSF Group Navigare
2.
Ruslan IVANOV
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
3.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
4.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
5.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems
6.
Jeremy YATES
Elite without contract
7.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
8.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
9.
Medhi FAHRIDI KOVIJ
Islamic Azad University Cycling Team
10.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
11.
Tonton SUSANTO
Letua Cycling Team
12.
David GEORGE
Team MTN
13.
Yauheni SOBAL
Tinkoff Credit Systems
14.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
15.
Cédric PINEAU
Ag2r La Mondiale
16.
David Jai CRAWFORD
Trek - Marco Polo Cycling Team
17.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
18.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
19.
Mitchell DOCKER
Drapac Porsche Development Program
20.
Waylon WOOLCOCK
Team MTN
21.
Ian MCLEOD
Team MTN
22.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
23.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Xacobeo Galicia
24.
Serguei KLIMOV
Tinkoff Credit Systems
25.
Yong Li NG
Meitan Hompo - GDR
26.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
27.
Abbas SAEIDI TANHA
Islamic Azad University Cycling Team
28.
Matthew WILSON
Team Type 1
29.
Dennis VAN NIEKERK
Team Konica Minolta - Bizhub
30.
Shinichi FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
31.
Matteo PRIAMO
CSF Group Navigare
32.
Yukiya ARASHIRO
Meitan Hompo - GDR
33.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
34.
Amir ZARGARI
Islamic Azad University Cycling Team
35.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems
36.
Moisés ALDAPE CHÁVEZ
Team Type 1
37.
Tomoya KANOU
Skil - Shimano
38.
Jörg LEHMANN
Team Ista
39.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
40.
Chun Hing CHAN
Elite without contract
41.
Farshad SALEHIAN
Islamic Azad University Cycling Team
42.
Ki Hong YOO
Seoul Cycling
43.
Glen Alan CHADWICK
Team Type 1
44.
Scott LYTTLE
Elite without contract
45.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
46.
Yoshiyuki ABE
Skil - Shimano
47.
Bernard SULZBERGER
Letua Cycling Team
48.
Hari FITRIANTO
Polygon Sweet Nice Team
49.
Suhardi HASSAN
Elite without contract
50.
Gu Hyeon KIM
Seoul Cycling
51.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
52.
Mehdi SOHRABI
Islamic Azad University Cycling Team
53.
Maxime MÉDEREL
Crédit Agricole
54.
Ryan Hillmant ARIEHAN
Letua Cycling Team
55.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
56.
Zakkari DEMPSTER
SouthAustralia.com - AIS
57.
William FORD
SouthAustralia.com - AIS
58.
Johnnie WALKER
SouthAustralia.com - AIS
59.
Hidenori NODERA
Skil - Shimano
60.
Kuan Hua LAI
Giant Asia Racing Team
61.
Kin San WU
Elite without contract
62.
Yan Dong XING
Trek - Marco Polo Cycling Team
63.
Robert WIJAYA
Polygon Sweet Nice Team
64.
Christoph MESCHENMOSER
Team Ista
65.
Diego NOSOTTI
NGC Medical - OTC Industria Porte
66.
Ashley WHITEHEAD
Elite without contract
67.
Mohd Rauf Nur NISBAH
Elite without contract
68.
Enrico ROSSI
NGC Medical - OTC Industria Porte
69.
Reza PAHLEVY
Polygon Sweet Nice Team
70.
Paul ODLIN
Elite without contract
71.
Alex COUTTS
Giant Asia Racing Team
72.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Polygon Sweet Nice Team
73.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Development Program
74.
Mohd Fauzan AHMAD LUTFI
Elite without contract
75.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
76.
Sung Baek PARK
Seoul Cycling
77.
Erik HOFFMANN
Giant Asia Racing Team
78.
Jacobus VENTER
Team Neotel
79.
Fabio CALABRIA
Team Type 1
80.
Faris ABDUL RAZAK MD
Elite without contract
81.
Benjamin KING
SouthAustralia.com - AIS
82.
Miyataka SHIMIZU
Meitan Hompo - GDR
83.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
84.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole
85.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
86.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
87.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
88.
Francesco TOMEI
CSF Group Navigare
89.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
90.
Rony MARTIAS
Bouygues Telecom
91.
Danilo HONDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
92.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale
93.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
94.
Gene BATES
Drapac Porsche Development Program
95.
Mark O'BRIEN
Drapac Porsche Development Program
96.
Yoshimasa HIROSE
Skil - Shimano
97.
Benjamin BROOKS
Team Type 1
98.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Letua Cycling Team
99.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff Credit Systems
100.
Anuar MANAN
Letua Cycling Team
101.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
102.
Mohd Firdaus Bin DAUD
MNCF Cycling Team
103.
Amir Mustafa RUSLI
MNCF Cycling Team
104.
Mond Sayuti MOHD ZAHIT
Letua Cycling Team
105.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
Letua Cycling Team
106.
Denis BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
107.
Jasmin RUSLAN
MNCF Cycling Team
108.
Mohd Zamani MUSTARUDDIN
MNCF Cycling Team
109.
Yusuke HATANAKA
Skil - Shimano
110.
Takashi MIYAZAWA
Meitan Hompo - GDR
111.
Joseph CHAPMAN
Elite without contract
112.
Stefan TRAFELET
NGC Medical - OTC Industria Porte
113.
Budi SANTOSO
Polygon Sweet Nice Team
114.
Marco CORSINI
NGC Medical - OTC Industria Porte
115.
Stuart SHAW
Drapac Porsche Development Program
116.
Vyacheslav DYADICHKIN
Polygon Sweet Nice Team
117.
Kuei Hsiang PENG
Giant Asia Racing Team
118.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel
119.
Justin Leigh KERR
Elite without contract
120.
Wang Yip TANG
Elite without contract
121.
Sea Keong LOH
Trek - Marco Polo Cycling Team
122.
Aziz MOHD SAIFUL ANUAR
MNCF Cycling Team
123.
Ken ONODERA
Trek - Marco Polo Cycling Team
124.
Won Jae LEE
Seoul Cycling
125.
Rolf HOFBAUER
Team Ista
126.
Nico KEINATH
Team Ista
127.
Seon Ho PARK
Seoul Cycling
128.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
CSF Group Navigare
129.
Li FUYU
Elite without contract
130.
Koji FUKUSHIMA
Meitan Hompo - GDR
131.
Ramin MALEKI MIZAN
Elite without contract
132.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Elite without contract
133.
Sergey KUDENTSOV
Trek - Marco Polo Cycling Team
134.
Siu Wai KO
Elite without contract

Stage information

Start, finish: Stage 8. Temerloh - Bukit Fraser

Distance: 127 km

Date: 16 February 2008