2.HC

Tour de l'Avenir 2010  |  Stage 5. Ambert - Vals-les-Bains   

48th edition

183 km, 9 September 2010

Rider Team Time
1.
Romain HARDY
Bretagne - Schuller 4h33'53"
2.
Romain BARDET
Elite without contract
3.
David ROSCH
Atlas Personal
4.
Jean Lou PAIANI
Elite without contract 02'00"
5.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins 02'06"
6.
John DEGENKOLB
Thüringer Energie Team
7.
Luke ROWE
Elite without contract
8.
Sylwester JANISZEWSKI
CCC Polsat Polkowice
9.
Alexey TSATEVITCH
AC Sparta Praha
10.
Marko KUMP
Adria Mobil
11.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Elite without contract
12.
Thomas DAMUSEAU
Skil - Shimano
13.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea
14.
Arnaud COURTEILLE
AC Sparta Praha
15.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun
16.
Silvan DILLIER
AC Sparta Praha
17.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank
18.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon
19.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
20.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia
21.
Loic DESRIAC
AC Sparta Praha
22.
Marek ČANECKÝ
AC Sparta Praha
23.
Yannick EIJSSEN
AC Sparta Praha
24.
Sébastien REICHENBACH
Atlas Personal
25.
Paweł POLJAŃSKI
AC Sparta Praha
26.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
27.
Thomas BONNIN
Ag2r La Mondiale
28.
Andrew TALANSKY
Garmin - Transitions
29.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23
30.
Dmitrii IGNATIEV
Itera - Katusha
31.
Nikita NOVIKOV
Itera - Katusha
32.
Andrei KRASILNIKAU
AC Sparta Praha
33.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank
34.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Caja Rural
35.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
36.
Pieter SERRY
Jong Vlaanderen - Bauknecht
37.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
AC Sparta Praha
38.
Mikel LANDA MEANA
Orbea
39.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion
40.
Andi BAJC
Zheroquadro Radenska
41.
David HESSELBARTH
Heizomat
42.
Blaž FURDI
Sava
43.
Vyacheslav KUZNETSOV
Itera - Katusha
44.
Maximilian MAY
Thüringer Energie Team
45.
Jan TRATNIK
Zheroquadro Radenska
46.
Yoann BARBAS
AC Sparta Praha 02'17"
47.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning 02'31"
48.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
AC Sparta Praha 02'32"
49.
Nikita STALNOV
AC Sparta Praha 03'05"
50.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 02'06"
51.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Itera - Katusha 03'46"
52.
Guilherme LOURENÇO
AC Sparta Praha 04'09"
53.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 04'10"
54.
Jonathan FUMEAUX
AC Sparta Praha 04'16"
55.
Wilco KELDERMAN
Rabobank 02'06"
56.
Tom DUMOULIN
AC Sparta Praha 04'20"
57.
Vladislav GORBUNOV
AC Sparta Praha 05'17"
58.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23
59.
Sebastian LANDER
Team Concordia Forsikring - Himmerland 05'48"
60.
Jesús HERRADA LÓPEZ
AC Sparta Praha 07'00"
61.
Blaž JARC
Adria Mobil
62.
Joseph LEWIS
Drapac Porsche Cycling 07'45"
63.
Ian BOSWELL
Bissell 11'51"
64.
Gaetan BILLE
AC Sparta Praha
65.
Michał KWIATKOWSKI
Caja Rural
66.
Paweł CHARUCKI
AC Sparta Praha 13'11"
67.
Martin GRÜNDER
AC Sparta Praha
68.
Abdraimzhan ISHANOV
AC Sparta Praha 14'20"
69.
Bert-Jan LINDEMAN
Cyclingteam Jo Piels
70.
Malcolm RUDOLPH
Team Jayco - Skins 18'33"
71.
Nick AITKEN
Team Jayco - Skins
72.
Stanislau BAZHKOU
AC Sparta Praha
73.
Siarhei NOVIKAU
74.
Ricky Enø JØRGENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
75.
Mads Meyer LILHOLM
Team Energi Fyn
76.
Arthur VAN OVERBERGHE
AC Sparta Praha
77.
Julien VERMOTE
Elite without contract
78.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha
79.
Kuanysh KYLYBAYEV
80.
Mathias LISSON
Team Designa Kokken - Blue Water
81.
Martijn KEIZER
Rabobank
82.
Michael BÄR
Atlas Personal
83.
Ki Ho CHOI
84.
Kamil ZIELIŃSKI
CCC Polsat Polkowice
85.
Daniel HENGGELER
Price - Custom Bikes
86.
Michael WEICHT
LKT Team Brandenburg
87.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Cervelo Test Team
88.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Elite without contract
89.
Pit SCHLECHTER
Continental Team Differdange
90.
Joël ZANGERLE
AC Sparta Praha
91.
Arman KAMYSHEV
AC Sparta Praha 26'14"
92.
Geoffrey SOUPE
AC Sparta Praha 28'41"
93.
Alex HOWES
Elite without contract 30'28"
94.
Alex DOWSETT
Trek Livestrong U23
95.
Tom THILL
Continental Team Differdange
96.
Taylor PHINNEY
Team RadioShack
97.
Marcel AREGGER
Price - Custom Bikes
98.
Nicolas CAPDEPUY
FDJ
99.
Jóni Silva BRANDÃO
AC Sparta Praha
100.
Chan jae JANG
Elite without contract
101.
Kanstantsin KLIMIANKOU
AC Sparta Praha
102.
Alexander KHOLODOV
Itera - Katusha
103.
Andrew FENN
AC Sparta Praha
104.
Domingos André Maciel GONÇALVES
AC Sparta Praha
105.
Tim KENNAUGH
AC Sparta Praha
106.
Jérôme COUSIN
BBox Bouygues Telecom
107.
Mark CHRISTIAN
AC Sparta Praha
108.
Luka MEZGEC
Zheroquadro Radenska
109.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Mercator

Stage information

Start, finish: Stage 5. Ambert - Vals-les-Bains

Distance: 183 km

Date: 9 September 2010