2.HC

Tour de l'Avenir 2011  |  Stage 3. Rambervilliers - Bruy?res   

49th edition

151 km, 6 September 2011

Rider Team Time
1.
Wouter WIPPERT
Elite without contract 3h51'29"
2.
Moreno HOFLAND
Rabobank Continental Team
3.
Filippo FORTIN
Androni Giocattoli - C.I.P.I
4.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team
5.
Michael HEPBURN
Team Jayco - AIS
6.
Jan KELLER
Price Your Bike
7.
Tim DECLERCQ
AC Sparta Praha
8.
Nikias ARNDT
LKT Team Brandenburg
9.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
10.
Romain BARDET
Elite without contract
11.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
12.
Rüdiger SELIG
Leopard Trek
13.
Luke ROWE
Elite without contract
14.
Marcel AREGGER
Price Your Bike
15.
Jordi SIMON CASULLERAS
Caja Rural
16.
Jan SOKOL
RC Arbö Gourmetfein Wels
17.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team Concordia Forsikring - Himmerland
18.
Warren BARGUIL
Bretagne - Schuller
19.
Mark CHRISTIAN
AC Sparta Praha
20.
Ramon SINKELDAM
Rabobank Continental Team
21.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
AC Sparta Praha
22.
Sebastian LANDER
Team Concordia Forsikring - Himmerland
23.
Richard LANG
Team Jayco - AIS
24.
Sébastien REICHENBACH
Atlas Personal
25.
Matthias ALLEGAERT
26.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
AC Sparta Praha
27.
Rudy MOLARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
28.
Arman KAMYSHEV
AC Sparta Praha
29.
Sven Erik BYSTRØM
Sparebanken Vest - Ridley
30.
Tim WELLENS
Elite without contract
31.
Tom DUMOULIN
Rabobank Continental Team
32.
Haritz ORBE URRUTIA
AC Sparta Praha
33.
Miras BEDERBEKOV
AC Sparta Praha
34.
Daniil FOMINYKH
AC Sparta Praha
35.
Georg PREIDLER
Tyrol Team
36.
Simon YATES
Elite without contract
37.
Lawrence WARBASSE
AC Sparta Praha
38.
Julian KERN
Seven Stones
39.
Michael RODRIGUEZ GALINDO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
40.
Jakub NOVÁK
Dukla Trencin Merida
41.
Sjoerd KOUWENHOVEN
Cyclingteam de Rijke
42.
David BOILY
Team Spidertech Powered by C10
43.
Victor CABEDO
Orbea Continental
44.
Scott THWAITES
Endura Racing
45.
Hugo HOULE
Team Spidertech Powered by C10
46.
Vegard Stake LAENGEN
Joker Merida
47.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha
48.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
AC Sparta Praha
49.
Ian BOSWELL
Trek Livestrong U23
50.
Jesper HANSEN
Team Energi Fyn
51.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Trek Livestrong U23
52.
Vegard Robinson BUGGE
Joker Merida
53.
Mattia CATTANEO
AC Sparta Praha
54.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand - LRO
55.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
56.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
57.
Arvin MOAZEMI GOUDARZI
Tabriz Petrochemical Team
58.
Marco HALLER
Adria Mobil
59.
Andrei KRASILNIKAU
Chipotle Development Team
60.
Matteo MAMMINI
61.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Plussbank Cervelo
62.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
63.
Dimitri LE BOULCH
BigMat - Auber 93
64.
Alexey LUTSENKO
AC Sparta Praha
65.
Petr VAKOČ
ASC Dukla Praha
66.
Antoine LAVIEU
Cofidis, Le Credit en Ligne
67.
Patrick SCHELLING
Price Your Bike
68.
Giorgio CECCHINEL
AC Sparta Praha
69.
Zico WAEYTENS
Topsport Vlaanderen - Mercator
70.
Robbie SQUIRE
Chipotle Development Team
71.
Jimmy JANSSENS
AC Sparta Praha
72.
Massimo COLEDAN
73.
Roman DRONIN
AC Sparta Praha
74.
Patrick KONRAD
Tyrol Team
75.
David WÖHRER
Tyrol Team
76.
Lukas SMOLA
AC Sparta Praha
77.
Rohan DENNIS
Rabobank Continental Team
78.
Etienne TORTELIER
Saur - Sojasun
79.
Michael VALGREN ANDERSEN
Glud & Marstrand - LRO
80.
Victor MARTÍN HERNÁNDEZ
Elite without contract
81.
Patrick LANE
Team Jayco - AIS
82.
Hassen BEN NASR
AC Sparta Praha
83.
Abdraimzhan ISHANOV
AC Sparta Praha
84.
Robert BUSH
Chipotle Development Team
85.
Jan HIRT
AC Sparta Praha 00'37"
86.
Omar FRAILE MATARRANZ
Elite without contract 01'13"
87.
Nils PLOTNER
Team Heizomat 01'39"
88.
Tosh VAN DER SANDE
Omega Pharma - Lotto 14'02"
89.
Thomas MOSES
AC Sparta Praha
90.
William VALENCIA
Gobernacion de Antioquia - Indeportes Antiquia
91.
Christian DELLE STELLE
Colnago - CSF Inox
92.
Thomas PALMER
Drapac Cycling
93.
Antoine DUCHESNE
AC Sparta Praha
94.
Jay MCCARTHY
Team Jayco - AIS
95.
Johan ZIESLER
Sparebanken Vest - Ridley
96.
Patrick BERCZ
Team Eddy Merckx - Indeland
97.
Guillaume BOIVIN
Team Spidertech Powered by C10
98.
Nathan BROWN
Trek Livestrong U23
99.
Tomáš DANAČÍK
PSK Whirlpool - Author
100.
Raphael ADDY
Atlas Personal
101.
Josef HOŠEK
PSK Whirlpool - Author
102.
Jamie RIGGS
19'26"
103.
Oliver HOFSTETTER
AC Sparta Praha
104.
Michael HÜMBERT
Seven Stones
105.
Filip EIDSHEIM
Sparebanken Vest - Ridley
106.
Pierrick NAUD
AC Sparta Praha

Stage information

Start, finish: Stage 3. Rambervilliers - Bruy?res

Distance: 151 km

Date: 6 September 2011