2.HC

Tour de Langkawi 2011  |  Stage 1. Dataran Helang - Pekan Kuah   

13th edition

94.6 km, 23 January 2011

Rider Team Time
1.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Neri Sottoli 2h03'28"
2.
Sung Baek PARK
KSPO
3.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
4.
Luca BARLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
5.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
6.
Andre SCHULZE
CCC Polsat Polkowice
7.
Hilton CLARKE
UnitedHealthcare Pro Cycling
8.
Arran BROWN
MTN Qhubeka
9.
Davy COMMEYNE
Landbouwkrediet
10.
Joeri STALLAERT
Landbouwkrediet
11.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
12.
Anuar MANAN
Terengganu Cycling Team
13.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team
14.
Vidal CELIS ZABALA
Letua Cycling Team
15.
Sam WITMITZ
Letua Cycling Team
16.
Jaan KIRSIPUU
Champion System
17.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Pro Cycling
18.
Yukiya ARASHIRO
Team Europcar
19.
Chan jae JANG
Terengganu Cycling Team
20.
Shimpei FUKUDA
Aisan Racing Team
21.
Ahmad Fahrullah ALIAS
22.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano
23.
Hamid SHIRISISAN
Suren Cycling Team
24.
Manuele CADDEO
Colnago - CSF Inox
25.
Thomas PALMER
Drapac Cycling
26.
Matthias FRIEDEMANN
Champion System
27.
Amir Mustafa RUSLI
Drapac Cycling
28.
Alireza HAGHI
Azad University
29.
David VEILLEUX
Team Europcar
30.
Taiji NISHITANI
Aisan Racing Team
31.
Hao LIU
Max Success Sports
32.
Vahid GHAFFARI
Suren Cycling Team
33.
Rico ROGERS
Giant Kenda Cycling Team
34.
Wei Kei CHANG
Giant Kenda Cycling Team
35.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Terengganu Cycling Team
36.
Crescenzo D'AMORE
Androni Giocattoli - C.I.P.I
37.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
38.
Sea Keong LOH
Marco Polo Cycling Team
39.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
40.
Boris SHPILEVSKY
Tabriz Petrochemical Team
41.
Kazuhiro MORI
Aisan Racing Team
42.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Petrochemical Team
43.
Kirk CARLSEN
Chipotle Development Team
44.
Kyung Gu JANG
45.
Chin Lung HUANG
Giant Kenda Cycling Team
46.
Libardo NIÑO CORREDOR
Letua Cycling Team
47.
Andrei KRASILNIKAU
Chipotle Development Team
48.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
49.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Qhubeka
50.
Takashi MIYAZAWA
Farnese Vini - Neri Sottoli
51.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet
52.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
53.
Gianluca MIRENDA
Farnese Vini - Neri Sottoli
54.
Guillaume LE FLOCH
Team Europcar
55.
Adi PUTERA YUSOF
56.
Choon Huat GOH
57.
David MCCANN
Giant Kenda Cycling Team
58.
Farshad SALEHIAN
Azad University
59.
Suhardi HASSAN
60.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
61.
Mirsamad POURSEYEDI GOLAKHOUR
Azad University
62.
Baptiste PLANCKAERT
Landbouwkrediet
63.
Wang Yip TANG
Champion System
64.
Floris GOESINNEN
Drapac Cycling
65.
Markus EIBEGGER
Tabriz Petrochemical Team
66.
Gang XU
Max Success Sports
67.
Tobias ERLER
Tabriz Petrochemical Team
68.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
69.
Masahiro SHINAGAWA
Aisan Racing Team
70.
Kin San WU
Champion System
71.
Amir ZARGARI
Azad University
72.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
73.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
74.
Omar LOMBARDI
Colnago - CSF Inox
75.
Thomas BONNIN
Skil - Shimano
76.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
77.
Ameli MEYSAM
Suren Cycling Team
78.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox
79.
Max JENKINS
UnitedHealthcare Pro Cycling
80.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team
81.
Abolfazl NAZARI DAGHALIAN
Suren Cycling Team
82.
Jacob RATHE
Chipotle Development Team
83.
Deon LOCKE
Champion System
84.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
85.
Hossein ASKARI
Tabriz Petrochemical Team
86.
David PELL
Drapac Cycling
87.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
88.
Hyo suk GONG
Geumsan Ginseng Asia
89.
Ramin MEHRABANI AZAR
Suren Cycling Team
90.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
91.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice
92.
Phuchong SAIUDOMSIN
Terengganu Cycling Team
93.
Boy VAN POPPEL
UnitedHealthcare Pro Cycling
94.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Pro Cycling
95.
Otavio Didier BULGARELLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
96.
Rafal RATAJCZYK
CCC Polsat Polkowice
97.
Bradley POTGIETER
MTN Qhubeka
98.
Junrong HO
99.
Antonio SANTORO
Androni Giocattoli - C.I.P.I
100.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
101.
Dylan GIRDLESTONE
MTN Qhubeka
102.
Dennis VAN NIEKERK
MTN Qhubeka
103.
Darren LOW
104.
Ebrahim JAVANI
Suren Cycling Team
105.
Kun JIANG
Max Success Sports
106.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
107.
Alex COUTTS
Giant Kenda Cycling Team
108.
Eun seong JEONG
109.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
110.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
111.
Guillaume BOURGEOIS
Champion System
112.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar
113.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Petrochemical Team
114.
Rahim EMAMI
Azad University
115.
Shinichi FUKUSHIMA
Terengganu Cycling Team
116.
Ting DENG
Max Success Sports
117.
Ji Wen LOW
118.
Ki Hong YOO
Geumsan Ginseng Asia
119.
Mohd Rauf Nur NISBAH
120.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Drapac Cycling
121.
Pengda JIAO
Max Success Sports
122.
Abbas SAEIDI TANHA
Azad University
123.
Adrian Why Kit CHUAH
Letua Cycling Team
124.
Stuart SHAW
Drapac Cycling
125.
Kenichi SUZUKI
Aisan Racing Team
126.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
127.
Hui ZHANG
Max Success Sports
128.
Lachlan MORTON
Chipotle Development Team
129.
Alex HOWES
Chipotle Development Team
130.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet
131.
Damien GAUDIN
Team Europcar
132.
Karl MENZIES
UnitedHealthcare Pro Cycling 00'15"
133.
Rhys POLLOCK
Drapac Cycling 01'09"
134.
Roberto DE PATRE
Farnese Vini - Neri Sottoli 01'30"
135.
James TENNENT
MTN Qhubeka 02'05"
136.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I 07'33"
137.
Yun Jie Lemuel LEE
14'07"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Dataran Helang - Pekan Kuah

Distance: 94.6 km

Date: 23 January 2011