2.HC

Tour de Langkawi 2011  |  Stage 2. Kangar - Butterworth   

13th edition

145 km, 24 January 2011

Rider Team Time
1.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Neri Sottoli 3h26'26"
2.
Boris SHPILEVSKY
Tabriz Petrochemical Team
3.
Anuar MANAN
Terengganu Cycling Team
4.
Vidal CELIS ZABALA
Letua Cycling Team 00'20"
5.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano
6.
Davy COMMEYNE
Landbouwkrediet
7.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Qhubeka
8.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
9.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team
10.
Hilton CLARKE
UnitedHealthcare Pro Cycling
11.
Arran BROWN
MTN Qhubeka
12.
Chan jae JANG
Terengganu Cycling Team
13.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
14.
Crescenzo D'AMORE
Androni Giocattoli - C.I.P.I
15.
Alireza HAGHI
Azad University
16.
Thomas PALMER
Drapac Cycling
17.
Rico ROGERS
Giant Kenda Cycling Team
18.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
19.
Wang Yip TANG
Champion System
20.
Hamid SHIRISISAN
Suren Cycling Team
21.
Hui ZHANG
Max Success Sports
22.
Matthias FRIEDEMANN
Champion System
23.
Tobias ERLER
Tabriz Petrochemical Team
24.
Hao LIU
Max Success Sports
25.
Andre SCHULZE
CCC Polsat Polkowice
26.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
27.
Darren LOW
28.
Sam WITMITZ
Letua Cycling Team
29.
David VEILLEUX
Team Europcar
30.
Baptiste PLANCKAERT
Landbouwkrediet
31.
Jaan KIRSIPUU
Champion System
32.
Amir Mustafa RUSLI
Drapac Cycling
33.
Dennis VAN NIEKERK
MTN Qhubeka
34.
Wei Kei CHANG
Giant Kenda Cycling Team
35.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
36.
Ji Wen LOW
37.
Taiji NISHITANI
Aisan Racing Team
38.
Kirk CARLSEN
Chipotle Development Team
39.
Phuchong SAIUDOMSIN
Terengganu Cycling Team
40.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
41.
Hossein ASKARI
Tabriz Petrochemical Team
42.
Adi PUTERA YUSOF
43.
Suhardi HASSAN
44.
Omar LOMBARDI
Colnago - CSF Inox
45.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
46.
Shinichi FUKUSHIMA
Terengganu Cycling Team
47.
Kyung Gu JANG
48.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team
49.
Farshad SALEHIAN
Azad University
50.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice
51.
Ebrahim JAVANI
Suren Cycling Team
52.
Choon Huat GOH
53.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
54.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Petrochemical Team
55.
Libardo NIÑO CORREDOR
Letua Cycling Team
56.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
57.
Markus EIBEGGER
Tabriz Petrochemical Team
58.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar
59.
Rafal RATAJCZYK
CCC Polsat Polkowice
60.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
61.
Ramin MEHRABANI AZAR
Suren Cycling Team
62.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
63.
Damien GAUDIN
Team Europcar
64.
Chin Lung HUANG
Giant Kenda Cycling Team
65.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
66.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Terengganu Cycling Team
67.
Max JENKINS
UnitedHealthcare Pro Cycling
68.
Abolfazl NAZARI DAGHALIAN
Suren Cycling Team
69.
Andrei KRASILNIKAU
Chipotle Development Team
70.
Kun JIANG
Max Success Sports
71.
Yun Jie Lemuel LEE
72.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Drapac Cycling
73.
Antonio SANTORO
Androni Giocattoli - C.I.P.I
74.
Stuart SHAW
Drapac Cycling
75.
Thomas BONNIN
Skil - Shimano
76.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet
77.
Abbas SAEIDI TANHA
Azad University
78.
Pengda JIAO
Max Success Sports
79.
Sea Keong LOH
Marco Polo Cycling Team
80.
Guillaume LE FLOCH
Team Europcar
81.
Hyo suk GONG
Geumsan Ginseng Asia
82.
Amir ZARGARI
Azad University
83.
Junrong HO
84.
Manuele CADDEO
Colnago - CSF Inox
85.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
86.
Dylan GIRDLESTONE
MTN Qhubeka
87.
David MCCANN
Giant Kenda Cycling Team
88.
Kin San WU
Champion System
89.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
90.
Ki Hong YOO
Geumsan Ginseng Asia
91.
Adrian Why Kit CHUAH
Letua Cycling Team
92.
Vahid GHAFFARI
Suren Cycling Team
93.
Kazuhiro MORI
Aisan Racing Team
94.
Mirsamad POURSEYEDI GOLAKHOUR
Azad University
95.
Ahmad Fahrullah ALIAS
96.
Guillaume BOURGEOIS
Champion System
97.
Mohd Rauf Nur NISBAH
98.
Deon LOCKE
Champion System
99.
Karl MENZIES
UnitedHealthcare Pro Cycling
100.
Ameli MEYSAM
Suren Cycling Team
101.
Alex HOWES
Chipotle Development Team
102.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Pro Cycling
103.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Pro Cycling
104.
David PELL
Drapac Cycling
105.
Lachlan MORTON
Chipotle Development Team
106.
Floris GOESINNEN
Drapac Cycling
107.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
108.
Rahim EMAMI
Azad University
109.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Petrochemical Team
110.
Alex COUTTS
Giant Kenda Cycling Team
111.
Bradley POTGIETER
MTN Qhubeka
112.
Jacob RATHE
Chipotle Development Team
113.
Rhys POLLOCK
Drapac Cycling
114.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox
115.
Kenichi SUZUKI
Aisan Racing Team
116.
Shimpei FUKUDA
Aisan Racing Team
117.
Gang XU
Max Success Sports
118.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet
119.
Roberto DE PATRE
Farnese Vini - Neri Sottoli
120.
Otavio Didier BULGARELLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
121.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
122.
Gianluca MIRENDA
Farnese Vini - Neri Sottoli 00'19"
123.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
124.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice 00'55"
125.
Joeri STALLAERT
Landbouwkrediet 01'17"
126.
James TENNENT
MTN Qhubeka 01'39"
127.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team 00'20"
128.
Luca BARLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
129.
Takashi MIYAZAWA
Farnese Vini - Neri Sottoli
130.
Yukiya ARASHIRO
Team Europcar
131.
Boy VAN POPPEL
UnitedHealthcare Pro Cycling
132.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
133.
Sung Baek PARK
KSPO
134.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
135.
Masahiro SHINAGAWA
Aisan Racing Team
136.
Eun seong JEONG
06'28"
137.
Ting DENG
Max Success Sports

Stage information

Start, finish: Stage 2. Kangar - Butterworth

Distance: 145 km

Date: 24 January 2011