2.HC

Tour de Langkawi 2011  |  Stage 3. Taiping - Sitiawan   

13th edition

144.9 km, 25 January 2011

Rider Team Time
1.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano 3h14'18"
2.
Anuar MANAN
Terengganu Cycling Team
3.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Neri Sottoli
4.
Andre SCHULZE
CCC Polsat Polkowice
5.
Boris SHPILEVSKY
Tabriz Petrochemical Team
6.
Chan jae JANG
Terengganu Cycling Team
7.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Qhubeka
8.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team
9.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
10.
Luca BARLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
11.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
12.
Rico ROGERS
Giant Kenda Cycling Team
13.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Petrochemical Team
14.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Pro Cycling
15.
Rafal RATAJCZYK
CCC Polsat Polkowice
16.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
17.
Alireza HAGHI
Azad University
18.
Boy VAN POPPEL
UnitedHealthcare Pro Cycling
19.
David VEILLEUX
Team Europcar
20.
Vidal CELIS ZABALA
Letua Cycling Team
21.
Taiji NISHITANI
Aisan Racing Team
22.
Amir Mustafa RUSLI
Drapac Cycling
23.
Jaan KIRSIPUU
Champion System
24.
Ahmad Fahrullah ALIAS
25.
Manuele CADDEO
Colnago - CSF Inox
26.
David PELL
Drapac Cycling
27.
Hamid SHIRISISAN
Suren Cycling Team
28.
Andrei KRASILNIKAU
Chipotle Development Team
29.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar
30.
Wei Kei CHANG
Giant Kenda Cycling Team
31.
Darren LOW
32.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
33.
Libardo NIÑO CORREDOR
Letua Cycling Team
34.
Ki Hong YOO
Geumsan Ginseng Asia
35.
Phuchong SAIUDOMSIN
Terengganu Cycling Team
36.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Drapac Cycling
37.
Karl MENZIES
UnitedHealthcare Pro Cycling
38.
Abolfazl NAZARI DAGHALIAN
Suren Cycling Team
39.
Hossein ASKARI
Tabriz Petrochemical Team
40.
Hilton CLARKE
UnitedHealthcare Pro Cycling
41.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
42.
Matthias FRIEDEMANN
Champion System
43.
Deon LOCKE
Champion System
44.
Thomas PALMER
Drapac Cycling
45.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
46.
Kazuhiro MORI
Aisan Racing Team
47.
Takashi MIYAZAWA
Farnese Vini - Neri Sottoli
48.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
49.
Ameli MEYSAM
Suren Cycling Team
50.
Adi PUTERA YUSOF
51.
Rahim EMAMI
Azad University
52.
Mirsamad POURSEYEDI GOLAKHOUR
Azad University
53.
Suhardi HASSAN
54.
Choon Huat GOH
55.
Junrong HO
56.
Hyo suk GONG
Geumsan Ginseng Asia
57.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
58.
Guillaume LE FLOCH
Team Europcar
59.
Thomas BONNIN
Skil - Shimano
60.
Ebrahim JAVANI
Suren Cycling Team
61.
Adrian Why Kit CHUAH
Letua Cycling Team
62.
Antonio SANTORO
Androni Giocattoli - C.I.P.I
63.
Amir ZARGARI
Azad University
64.
Alex HOWES
Chipotle Development Team
65.
Abbas SAEIDI TANHA
Azad University
66.
Vahid GHAFFARI
Suren Cycling Team
67.
Bradley POTGIETER
MTN Qhubeka
68.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
69.
Crescenzo D'AMORE
Androni Giocattoli - C.I.P.I
70.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
71.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice
72.
Kyung Gu JANG
73.
Ramin MEHRABANI AZAR
Suren Cycling Team
74.
Mohd Rauf Nur NISBAH
75.
Hui ZHANG
Max Success Sports
76.
Kirk CARLSEN
Chipotle Development Team
77.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Terengganu Cycling Team
78.
Farshad SALEHIAN
Azad University
79.
Lachlan MORTON
Chipotle Development Team
80.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
81.
Kin San WU
Champion System
82.
Pengda JIAO
Max Success Sports
83.
Gang XU
Max Success Sports
84.
Kenichi SUZUKI
Aisan Racing Team
85.
Gianluca MIRENDA
Farnese Vini - Neri Sottoli
86.
Otavio Didier BULGARELLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
87.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Petrochemical Team
88.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
89.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet
90.
Roberto DE PATRE
Farnese Vini - Neri Sottoli
91.
Dennis VAN NIEKERK
MTN Qhubeka
92.
Guillaume BOURGEOIS
Champion System
93.
Ji Wen LOW
94.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
95.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox
96.
Shinichi FUKUSHIMA
Terengganu Cycling Team
97.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
98.
Damien GAUDIN
Team Europcar
99.
Joeri STALLAERT
Landbouwkrediet
100.
Alex COUTTS
Giant Kenda Cycling Team
101.
Omar LOMBARDI
Colnago - CSF Inox
102.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
103.
Max JENKINS
UnitedHealthcare Pro Cycling
104.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
105.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
106.
Jacob RATHE
Chipotle Development Team
107.
Tobias ERLER
Tabriz Petrochemical Team
108.
Sam WITMITZ
Letua Cycling Team
109.
Hao LIU
Max Success Sports
110.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I
111.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
112.
Stuart SHAW
Drapac Cycling
113.
Rhys POLLOCK
Drapac Cycling
114.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Pro Cycling
115.
David MCCANN
Giant Kenda Cycling Team
116.
Markus EIBEGGER
Tabriz Petrochemical Team
117.
Sea Keong LOH
Marco Polo Cycling Team
118.
Shimpei FUKUDA
Aisan Racing Team
119.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
120.
James TENNENT
MTN Qhubeka
121.
Arran BROWN
MTN Qhubeka
122.
Baptiste PLANCKAERT
Landbouwkrediet
123.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
124.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet
125.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team
126.
Floris GOESINNEN
Drapac Cycling
127.
Davy COMMEYNE
Landbouwkrediet
128.
Wang Yip TANG
Champion System

Stage information

Start, finish: Stage 3. Taiping - Sitiawan

Race Type: Sprint stage

Distance: 144.9 km

Date: 25 January 2011