2.HC

Bayern Rundfahrt 2015  |  Stage 4. Haßfurt - Haßfurt   

19th edition

26.1 km, 16 May 2015

Rider Team Time
1.
Alex DOWSETT
Movistar Team 31'33"
2.
Tiago Jose Pinto MACHADO
Team Katusha 00'01"
3.
Jan BÁRTA
Bora - Argon 18 00'16"
4.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Team Cannondale - Garmin 00'26"
5.
Dylan VAN BAARLE
Team Cannondale - Garmin 00'29"
6.
Nils POLITT
Team Stölting 00'31"
7.
Lawrence WARBASSE
IAM Cycling 00'45"
8.
Jack BAUER
Team Cannondale - Garmin 00'48"
9.
Gustav Erik LARSSON
Cult Energy Pro Cycling 00'50"
10.
Berden DE VRIES
Roompot - Oranje Peloton 00'51"
11.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 00'54"
12.
Enrico GASPAROTTO
Wanty - Groupe Gobert 00'59"
13.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha 01'01"
14.
Lennard KÄMNA
Team Stölting 01'04"
15.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team 01'05"
16.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha 01'06"
17.
Rasmus Christian QUAADE
Cult Energy Pro Cycling 01'13"
18.
Domenic WEINSTEIN
Rad-Net Rose Team 01'14"
19.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka
20.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
21.
Kersten THIELE
Rad-Net Rose Team 01'15"
23.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team 01'31"
24.
Egor SILIN
Team Katusha 01'33"
25.
Patrick SCHELLING
IAM Cycling
26.
Dominik NERZ
Bora - Argon 18
27.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Argon 18 01'36"
28.
Jonathan FUMEAUX
IAM Cycling 01'38"
29.
Florian SÉNÉCHAL
Cofidis, Solutions Crédits 01'39"
30.
Eduard VORGANOV
Team Katusha 01'40"
31.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 01'41"
32.
Linus GERDEMANN
Cult Energy Pro Cycling 01'42"
33.
Alex KIRSCH
Cult Energy Pro Cycling
34.
Alberto BETTIOL
Team Cannondale - Garmin 01'49"
35.
Kristijan KOREN
Team Cannondale - Garmin 01'53"
36.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team
37.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 01'57"
38.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
39.
Leon ROHDE
LKT Team Brandenburg 01'58"
40.
Willy WILLWOHL
LKT Team Brandenburg 02'01"
41.
Lars VAN DER HAAR
Team Giant - Alpecin 02'09"
42.
Thomas DEGAND
IAM Cycling 02'14"
43.
Frederik VEUCHELEN
Wanty - Groupe Gobert 02'20"
44.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia
45.
Mirko TEDESCHI
Southeast 02'22"
46.
Samuele CONTI
Southeast
47.
Pirmin LANG
IAM Cycling
48.
Giorgio CECCHINEL
Southeast 02'24"
49.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team 02'30"
50.
Giuseppe FONZI
Southeast 02'32"
51.
Moreno MOSER
Team Cannondale - Garmin
52.
Ramon SINKELDAM
Team Giant - Alpecin 02'35"
53.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
MTN - Qhubeka 02'36"
54.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Alpecin
55.
John DEGENKOLB
Team Giant - Alpecin 02'37"
56.
Marco MINNAARD
Wanty - Groupe Gobert
57.
Huub DUYN
Roompot - Oranje Peloton 02'40"
58.
Yannick MAYER
Bike Aid
59.
Christian MAGER
Cult Energy Pro Cycling 02'41"
60.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Colombia
61.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg 02'45"
62.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Oranje Peloton 02'47"
63.
Zakkari DEMPSTER
Bora - Argon 18 02'51"
64.
Edward Fabian DIAZ CARDENAS
Colombia 02'52"
65.
Fabian WEGMANN
Cult Energy Pro Cycling 02'56"
66.
Jonas VAN GENECHTEN
IAM Cycling 02'57"
67.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia 02'58"
68.
Jonas KOCH
Rad-Net Rose Team 03'01"
69.
Dylan GROENEWEGEN
Roompot - Oranje Peloton 03'02"
70.
Nacer BOUHANNI
Cofidis, Solutions Crédits 03'07"
71.
Laurin WINTER
Team Heizomat 03'08"
72.
Marc DE MAAR
Roompot - Oranje Peloton
73.
Carlos Mario RAMIREZ BOTERO
Colombia 03'09"
74.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin
75.
Yoann BAGOT
Cofidis, Solutions Crédits 03'11"
76.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team 03'14"
77.
Mike TERPSTRA
Roompot - Oranje Peloton 03'15"
78.
Jonas TENBROCK
Team Stölting 03'23"
79.
Sam BENNETT
Bora - Argon 18
80.
Simone ANTONINI
Wanty - Groupe Gobert 03'25"
81.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg 03'27"
82.
Rüdiger SELIG
Team Katusha 03'28"
83.
Anthony TURGIS
Cofidis, Solutions Crédits 03'30"
84.
Rafael Mattos ANDRIATO
Southeast 03'32"
85.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka 03'36"
86.
Philipp ZWINGENBERGER
Team Heizomat 03'40"
87.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits
88.
Adrien NIYONSHUTI
MTN - Qhubeka
89.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid 03'41"
90.
Gero WALBRUL
Team Heizomat
91.
Tom VEELERS
Team Giant - Alpecin 03'44"
92.
Johannes WEBER
Team Stuttgart
93.
Shane ARCHBOLD
Bora - Argon 18 03'47"
94.
Matej MOHORIČ
Team Cannondale - Garmin 03'50"
95.
Bartosz HUZARSKI
Bora - Argon 18
96.
Mekseb Abraha DEBESAY
Bike Aid 03'51"
97.
Benjamin EDMULLER
Team Heizomat
98.
Maarten DE JONGE
Bike Aid
99.
Georg LOEF
Team Stuttgart 03'52"
100.
Julian SCHULZE
Team Stuttgart 04'00"
101.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits 04'01"
102.
Martin REIMER
LKT Team Brandenburg 04'02"
103.
Jan OELERICH
Team Stölting 04'03"
104.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka 04'04"
105.
Thomas KOEP
Team Stölting 04'11"
106.
Juan Pablo VALENCIA
Colombia 04'15"
107.
Theo REINHARDT
Rad-Net Rose Team 04'18"
108.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 04'24"
109.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Oranje Peloton
110.
Florian NOWAK
Team Stuttgart 04'30"
111.
Kai KAUTZ
Team Stuttgart 04'32"
112.
Luca WACKERMANN
Southeast 04'35"
113.
Ole QUAST
Team Stölting 04'36"
114.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat 04'37"
115.
Leon BERGER
LKT Team Brandenburg 04'58"
116.
Sascha STARKER
Team Heizomat 05'00"
117.
Mirko SELVAGGI
Wanty - Groupe Gobert 05'13"
118.
Michael Carbel SVENDGAARD
Cult Energy Pro Cycling 05'16"
119.
Arnold FIEK
Team Stuttgart 05'20"
120.
Max WALSLEBEN
Team Stuttgart 05'37"
121.
Christoph SCHWEIZER
Bike Aid 05'42"
122.
Holger BURKHARDT
Team Heizomat 05'43"
123.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg 06'08"
124.
Matthias SCHNAPKA
Bike Aid 06'12"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Haßfurt - Haßfurt

Race Type: Time Trial

Distance: 26.1 km

Date: 16 May 2015