2.HC

Bayern Rundfahrt 2015  |  Stage 3. Selb - Ebern   

19th edition

205.9 km, 15 May 2015

Rider Team Time
1.
Sam BENNETT
Bora - Argon 18 4h59'33"
2.
Nacer BOUHANNI
Cofidis, Solutions Crédits
3.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Team Cannondale - Garmin
4.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
5.
Jonas VAN GENECHTEN
IAM Cycling
6.
Marco MARCATO
Wanty - Groupe Gobert
7.
John DEGENKOLB
Team Giant - Alpecin
8.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 00'02"
9.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka
10.
Fabian WEGMANN
Cult Energy Pro Cycling
11.
Enrico GASPAROTTO
Wanty - Groupe Gobert
12.
Dylan GROENEWEGEN
Roompot - Oranje Peloton
13.
Dylan VAN BAARLE
Team Cannondale - Garmin
14.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia
15.
Rafael Mattos ANDRIATO
Southeast
16.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
17.
Jack BAUER
Team Cannondale - Garmin
18.
Ramon SINKELDAM
Team Giant - Alpecin
19.
Kristijan KOREN
Team Cannondale - Garmin
20.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
21.
Berden DE VRIES
Roompot - Oranje Peloton
22.
Willy WILLWOHL
LKT Team Brandenburg
23.
Linus GERDEMANN
Cult Energy Pro Cycling
24.
Jan BÁRTA
Bora - Argon 18
25.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha
26.
Marco MINNAARD
Wanty - Groupe Gobert
27.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
MTN - Qhubeka
28.
Maarten DE JONGE
Bike Aid
29.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat
30.
Dominik NERZ
Bora - Argon 18
31.
Alberto BETTIOL
Team Cannondale - Garmin
32.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Oranje Peloton
33.
Lawrence WARBASSE
IAM Cycling
34.
Alex DOWSETT
Movistar Team
35.
Tiago Jose Pinto MACHADO
Team Katusha
36.
Nils POLITT
Team Stölting
37.
Lennard KÄMNA
Team Stölting
38.
Gustav Erik LARSSON
Cult Energy Pro Cycling
39.
Thomas DEGAND
IAM Cycling
40.
Pirmin LANG
IAM Cycling
41.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
42.
Jonas TENBROCK
Team Stölting
43.
Michael Carbel SVENDGAARD
Cult Energy Pro Cycling
44.
Jonas KOCH
Rad-Net Rose Team
45.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team
46.
Huub DUYN
Roompot - Oranje Peloton
47.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Oranje Peloton
48.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Colombia
49.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
50.
Mekseb Abraha DEBESAY
Bike Aid
51.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha
52.
Frederik VEUCHELEN
Wanty - Groupe Gobert
53.
Jan OELERICH
Team Stölting
54.
Rüdiger SELIG
Team Katusha
55.
Zakkari DEMPSTER
Bora - Argon 18
56.
Egor SILIN
Team Katusha
57.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits
58.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia
59.
Giuseppe FONZI
Southeast
60.
Moreno MOSER
Team Cannondale - Garmin
61.
Philipp ZWINGENBERGER
Team Heizomat
62.
Mike TERPSTRA
Roompot - Oranje Peloton
63.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
64.
Theo REINHARDT
Rad-Net Rose Team
65.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg
66.
Rasmus Christian QUAADE
Cult Energy Pro Cycling
67.
Johannes WEBER
Team Stuttgart
68.
Leon ROHDE
LKT Team Brandenburg
69.
Florian NOWAK
Team Stuttgart
70.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
71.
Giorgio CECCHINEL
Southeast
72.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Argon 18
74.
Patrick SCHELLING
IAM Cycling
75.
Samuele CONTI
Southeast
76.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
77.
Mirko TEDESCHI
Southeast
78.
Julian SCHULZE
Team Stuttgart
79.
Mirko SELVAGGI
Wanty - Groupe Gobert 00'20"
80.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg 00'27"
81.
Laurin WINTER
Team Heizomat 00'32"
82.
Georg LOEF
Team Stuttgart
83.
Carlos Mario RAMIREZ BOTERO
Colombia
84.
Jonathan FUMEAUX
IAM Cycling
85.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Alpecin 00'37"
86.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka 00'40"
87.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
88.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka 00'47"
89.
Christian MAGER
Cult Energy Pro Cycling 01'02"
90.
Alex KIRSCH
Cult Energy Pro Cycling
91.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 01'04"
92.
Shane ARCHBOLD
Bora - Argon 18 01'12"
93.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team 01'14"
94.
Yoann BAGOT
Cofidis, Solutions Crédits 01'15"
95.
Florian SÉNÉCHAL
Cofidis, Solutions Crédits 01'47"
96.
Edward Fabian DIAZ CARDENAS
Colombia 01'56"
97.
Juan Pablo VALENCIA
Colombia
98.
Adrien NIYONSHUTI
MTN - Qhubeka
99.
Kai KAUTZ
Team Stuttgart
100.
Lars VAN DER HAAR
Team Giant - Alpecin 02'20"
101.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin
102.
Matej MOHORIČ
Team Cannondale - Garmin 00'02"
103.
Benjamin EDMULLER
Team Heizomat 03'18"
104.
Martin REIMER
LKT Team Brandenburg 00'02"
105.
Luca WACKERMANN
Southeast 06'19"
106.
Max WALSLEBEN
Team Stuttgart
107.
Marc DE MAAR
Roompot - Oranje Peloton
108.
Anthony TURGIS
Cofidis, Solutions Crédits 06'28"
109.
Christoph SCHWEIZER
Bike Aid 07'01"
110.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team
111.
Holger BURKHARDT
Team Heizomat
112.
Ole QUAST
Team Stölting
113.
Bartosz HUZARSKI
Bora - Argon 18
114.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg 07'04"
115.
Kersten THIELE
Rad-Net Rose Team 08'23"
116.
Domenic WEINSTEIN
Rad-Net Rose Team
117.
Michel KOCH
Rad-Net Rose Team
118.
Simone ANTONINI
Wanty - Groupe Gobert 10'07"
119.
Yannick MAYER
Bike Aid
120.
Thomas KOEP
Team Stölting
121.
Leon BERGER
LKT Team Brandenburg
122.
Tom VEELERS
Team Giant - Alpecin
123.
Matthias SCHNAPKA
Bike Aid
124.
Gero WALBRUL
Team Heizomat
125.
Arnold FIEK
Team Stuttgart
126.
Sascha STARKER
Team Heizomat

Stage information

Start, finish: Stage 3. Selb - Ebern

Distance: 205.9 km

Date: 15 May 2015