2.HC

Tour de l'Avenir 2018  |  Stage 5. Beaugency - Levroux   

56th edition

130.4 km, 21 August 2018

Rider Team Time
1.
Matthew GIBSON
JLT - Condor 3h10'59"
2.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
3.
Colin HEIDERSCHEID
Team Dauner D&DQ - Akkon
4.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
5.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum
6.
Damien TOUZÉ
St. Michel - Auber 93
7.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
8.
Gerben THIJSSEN
303 Project
9.
Joris VINCENT
Vendee U Pays De La Loire
10.
Simon GUGLIELMI
303 Project
11.
Robert STANNARD
Mitchelton - BikeExchange
12.
Mark DOWNEY
Team Wiggins
13.
Joab SCHNEITER
303 Project
14.
Luc WIRTGEN
Leopard Pro Cycling
15.
Kakeru OMAE
Elite without contract
16.
Theo MENANT
Vendee U Pays De La Loire
17.
Daragh O'MAHONY
Ireland
18.
Masaki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
19.
Rémy ROCHAS
Delko Marseille Provence KTM
20.
Antonio BARAC
303 Project
21.
Pit LEYDER
Leopard Pro Cycling
22.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team
23.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
GW - Shimano
24.
Samuel JENNER
Mitchelton - BikeExchange
25.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi
26.
Felix GALL
Development Team Sunweb
27.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
28.
Marceli BOGUSŁAWSKI
Wibatech - Merx 7R
29.
Barnabás PEÁK
Quick Step Floors
30.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum
31.
Kévin GENIETS
Elite without contract
32.
Mikkel BJERG
Hagens Berman - Axeon
33.
Marc HIRSCHI
Development Team Sunweb
34.
Samuele BATTISTELLA
303 Project
35.
Franklin ARCHIBOLD
UCI WCC Mens team
36.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
37.
Thomas VEREECKEN
Belgium
38.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
39.
Emilien JEANNIERE
Vendee U Pays De La Loire
40.
Mark DONOVAN
Team Wiggins
41.
Stephen WILLIAMS
Bahrain - Merida
42.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam
43.
Szymon TRACZ
One Pro Cycling
44.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins
45.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
46.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
47.
Mikkel Frolich HONORÉ
Team Waoo
48.
Jake STEWART
Elite without contract
49.
Georg ZIMMERMANN
Tirol Cycling Team
50.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
51.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team
52.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
53.
Piotr PĘKAŁA
303 Project
54.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
55.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
56.
Tegshbayar BATSAIKHAN
RTS Racing Team
57.
Sven BURGER
Tirol Cycling Team
58.
Viktor VERSCHAEVE
Belgium
59.
Jonas GREGAARD WILSLY
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
60.
Ian GARRISON
Hagens Berman - Axeon
61.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi
62.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange
63.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team ColoQuick
64.
Edoardo AFFINI
SEG Racing Academy
65.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
66.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling
67.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo 00'11"
68.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
69.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 00'14"
70.
Zeke MOSTOV
Hagens Berman - Axeon
71.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
Team Ecuador
72.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum
73.
Marcelo Raimundo SALVADOR
303 Project
74.
Daire FEELEY
303 Project
75.
Dimitri BUSSARD
303 Project
76.
Thomas DENIS
Vendee U Pays De La Loire
77.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
303 Project
78.
Wilson Steven HARO CRIOLLO
Team Ecuador
79.
Gordian BANZER
Akros - Renfer SA
80.
Jaka PRIMOŽIC
Slovenia
81.
Gino MÄDER
303 Project
82.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
EPM
83.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
EPM
84.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Team Ecuador
85.
Julian MERTENS
303 Project
86.
Brandon MCNULTY
Rally Cycling
87.
Michel RIES
Polartec - Kometa
88.
Andrea BAGIOLI
UAE Team Emirates
89.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team
90.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
91.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
92.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
93.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Polartec - Kometa
94.
Thymen ARENSMAN
SEG Racing Academy
95.
Alain RIOU
Elite without contract
96.
Tiago Gomes ANTUNES
SEG Racing Academy
97.
Magnus BAK KLARIS
BHS - Almeborg Bornholm
98.
Markus WILDAUER
Tirol Cycling Team
99.
Ide SCHELLING
SEG Racing Academy
100.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team 00'23"
101.
Hafetab Weldegebreal WELDU
Dimension Data for Qhubeka Continental Team 00'35"
102.
Shoi MATSUDA
Japan
103.
Abderrahim ZAHIRI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
104.
Marcel NEUHAUSER
Tirol Cycling Team 00'39"
105.
Joseph ARERUYA
Delko Marseille Provence KTM
106.
Emile BRENANS
Auvergne Rhone Alpes
107.
Alessandro MONACO
303 Project
108.
Florian STORK
Development Team Sunweb
109.
Leo BOILEAU
Auvergne Rhone Alpes
110.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa
111.
Antoine DEBONS
303 Project
112.
Matthew TEGGART
Team Wiggins
113.
Max KANTER
Development Team Sunweb
114.
Dmitrii MARKOV
Russia
115.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
116.
Clément CHAMPOUSSIN
303 Project
117.
Samuel MUGISHA
Dimension Data for Qhubeka Continental Team
118.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
303 Project 00'55"
119.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy 00'58"
120.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team 00'00"
121.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates
122.
Marlon GAILLARD
Direct Energie 01'36"
123.
Thomas CHAMPION
Vendee U Pays De La Loire
124.
Eddie DUNBAR
Team Sky 00'00"
125.
Valentin BRICAUD
Vendee U Pays De La Loire 13'10"
126.
Cameron BEARD
Destil - Parkhotel Valkenburg 02'51"
127.
Alexis Benjamin QUINTEROS MOYA
Team Ecuador
128.
Clément DIDIER
Auvergne Rhone Alpes
129.
Romain GUILLOT
Auvergne Rhone Alpes 04'08"
130.
Ayumu WATANABE
Japan
131.
Conor SCHUNK
CCB Foundation - Sicieri
132.
Anton POPOV
Russia
133.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
134.
Adam HARTLEY
303 Project
135.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg
136.
Pierre IDJOUADIENE
Roubaix - Lille Métropole
137.
Tyler STITES
Aevolo 04'15"
138.
Nik CEMAŽAR
Slovenia 05'57"
139.
Jan Drago PETELIN
Team Differdange - Losch
140.
Jarno MOBACH
Development Team Sunweb 06'29"
141.
Jordan CARDENAS
Ecuador 07'54"
142.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
143.
Florian DUFOUR
Auvergne Rhone Alpes 11'17"
144.
Rasmus Fossum TILLER
Joker - Icopal
145.
Håkon Lunder AALRUST
Team Coop 14'56"
146.
David GONZALEZ LOPEZ
303 Project 15'44"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Beaugency - Levroux

Race Type: Sprint stage

Distance: 130.4 km

Date: 21 August 2018