2.HC

Tour de Langkawi 2019  |  Stage 5. Tanjung Malim - Taiping   

21st edition

200.1 km, 10 April 2019

Rider Team Time
1.
Matteo PELUCCHI
Androni Giocattoli - Sidermec 4h27'11"
2.
Blake QUICK
St. George Continental Cycling Team
3.
Travis MCCABE
Floyd's Pro Cycling
4.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Inc - TSG Cycling Team
5.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
6.
Māris BOGDANOVIČS
Interpro Cycling Academy
7.
Clint HENDRICKS
ProTouch
8.
Grigoriy SHTEIN
Vino - Astana Motors
9.
Craig WIGGINS
St. George Continental Cycling Team
10.
Jade JULIUS
ProTouch
11.
Yosandy Darmawan OETOMO
Customs Cycling Indonesia
12.
Charalampos KASTRANTAS
Brunei Continental Cycling Team
13.
Rizki Hidayatul FADLI
Customs Cycling Indonesia
14.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
15.
Mamyr STASH
Gazprom - Rusvelo
16.
Zhiwen CHEN
Giant Cycling Team
17.
Youcef REGUIGUI
Terengganu Inc - TSG Cycling Team
18.
Andriy KULYK
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
19.
Emile JEAN
Floyd's Pro Cycling
20.
Shoi MATSUDA
Japan
21.
Calvin BENEKE
ProTouch
22.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
23.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
24.
Mohamed Zamri SALEH
Terengganu Inc - TSG Cycling Team
25.
Vadim PRONSKIY
Astana Pro Team
26.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Interpro Cycling Academy
27.
Qaris Maxu Irwandi SETRA
Customs Cycling Indonesia
28.
Penghai DENG
Giant Cycling Team
29.
Muhammad Nurfitri Ammar ROSLI
Malaysia
30.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
31.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo
32.
Robbie HUCKER
Team Ukyo
33.
Brendon DAVIDS
Oliver's Real Food Racing
34.
Kazushige KUBOKI
Team Bridgestone Cycling
35.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors
36.
Metkel EYOB
Terengganu Inc - TSG Cycling Team
37.
Luca RAGGIO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
38.
Benjamin DYBALL
Team Sapura Cycling
39.
Muhammad Fachri Naufal BAROKAH
Customs Cycling Indonesia
40.
Kent MAIN
ProTouch
41.
Simon JONES
Interpro Cycling Academy
42.
Keegan SWIRBUL
Floyd's Pro Cycling
43.
Alistair DONOHOE
Pro Racing Sunshine Coast
44.
Nariyuki MASUDA
Utsunomiya - Blitzen
45.
Michael FREIBERG
Pro Racing Sunshine Coast
46.
Charles-Étienne CHRÉTIEN
Interpro Cycling Academy
47.
Muhammad Shahmir Aiman ABDUL HALIM
Malaysia
48.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF
49.
Sam CROME
Team Ukyo
50.
Jae hyun KIM
KSPO - Bianchi Asia Procycling
51.
Freddy OVETT
Pro Racing Sunshine Coast
52.
Kyoung ho PARK
KSPO - Bianchi Asia Procycling
53.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling
54.
Timothy CAMERON
St. George Continental Cycling Team
55.
Brayan CHAVES RUBIO
Mitchelton - BikeExchange
56.
Benjami PRADES REVERTER
Team Ukyo
57.
Jinsong LI
Giant Cycling Team
58.
Ji Hoon KIM
KSPO - Bianchi Asia Procycling
59.
Cristian RAILEANU
Team Sapura Cycling
60.
Nickolas ZUKOWSKY
Floyd's Pro Cycling
61.
Michael POTTER
Pro Racing Sunshine Coast
62.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
63.
Serghei ȚVETCOV
Floyd's Pro Cycling
64.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
65.
James ORAM
Mitchelton - BikeExchange
66.
Artem OVECHKIN
Terengganu Inc - TSG Cycling Team
67.
Benjamin ANDREWS
Oliver's Real Food Racing
68.
Yuma KOISHI
Team Ukyo
69.
Mohammad Esmaeil CHAICHI RAGHIMI
Foolad Mobarakeh Sepahan
70.
Nik Mohamad Azwan ZULKIFLE
00'11"
71.
Connor REARDON
St. George Continental Cycling Team
72.
Jesse FEATONBY
Oliver's Real Food Racing
73.
Gleb BRUSSENSKIY
Vino - Astana Motors
74.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
75.
Bingcheng GU
Giant Cycling Team
76.
Nur Aiman Muhammad ZARIFF
Team Sapura Cycling
77.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling
78.
Sofian Nabil MOHAMMED BAKRI
79.
Zamirul Adlisham ZULKEFLII
Malaysia
80.
Michael VINK
St. George Continental Cycling Team
81.
Umberto MARENGO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
82.
Soon young KWON
KSPO - Bianchi Asia Procycling
83.
Hang SHI
Giant Cycling Team
84.
Mykhailo KONONENKO
Shenzhen Xidesheng Cycling Team 00'24"
85.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF 00'26"
86.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'29"
87.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo 00'41"
88.
Nur Amirull Fakhruddin MAZUKI
Terengganu Inc - TSG Cycling Team 00'42"
89.
Takeaki AMEZAWA
Ljubljana - Gusto - Santic
90.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 00'47"
91.
Dadi SURYADI
Brunei Continental Cycling Team
92.
Jiankun LIU
Mitchelton - BikeExchange
93.
Dong wook KIM
KSPO - Bianchi Asia Procycling 00'50"
94.
Sebastian PRESLEY
Oliver's Real Food Racing 00'58"
95.
Alexey KURBATOV
Gazprom - Rusvelo
96.
Jonathon NOBLE
Pro Racing Sunshine Coast
97.
Angus LYONS
Oliver's Real Food Racing
98.
Conor MURTAGH
Oliver's Real Food Racing
99.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team
100.
Hao LIU
Shenzhen Xidesheng Cycling Team 01'06"
101.
Alexander EVTUSHENKO
Gazprom - Rusvelo
102.
Shotaro IRIBE
Shimano Racing Team 01'09"
103.
Amarni DRAKE
Pro Racing Sunshine Coast 01'14"
104.
Jonathan CLARKE
Floyd's Pro Cycling 01'19"
105.
Yikui NIU
Mitchelton - BikeExchange 01'34"
106.
Kohei UCHIMA
Team Ukyo 01'45"
107.
Simone BEVILACQUA
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 02'37"
108.
Massimo ROSA
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
109.
Rohan DU PLOOY
ProTouch
110.
Martin FORD
Brunei Continental Cycling Team 07'09"
111.
Muhamad Fakhruazam MOHAMED HANIFIAH
Brunei Continental Cycling Team
112.
James FOURIE
ProTouch
113.
Yevgeniy FEDOROV
Vino - Astana Motors
114.
Mehdi TIGRINE
Brunei Continental Cycling Team
115.
Aleksejs SARAMOTINS
Interpro Cycling Academy
116.
Marcus CULEY
Team Sapura Cycling
117.
Zhaoliang XU
Giant Cycling Team
118.
Daniil PRONSKIY
Vino - Astana Motors
119.
Ilya DAVIDENOK
Shenzhen Xidesheng Cycling Team

Stage information

Start, finish: Stage 5. Tanjung Malim - Taiping

Race Type: Sprint stage

Distance: 200.1 km

Date: 10 April 2019