GT

Giro d'Italia 2020  |  Stage 14. Conegliano - Valdobbiadene   

103rd edition

34.1 km, 17 October 2020

Rider Team Time
1.
Filippo GANNA
Team Ineos Grenadiers 42'40"
2.
Rohan DENNIS
Team Ineos Grenadiers 00'26"
3.
Brandon MCNULTY
UAE Team Emirates 01'09"
4.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 01'11"
5.
Josef ČERNÝ
CCC Team 01'16"
6.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step 01'31"
7.
Tanel KANGERT
EF Education First 01'33"
8.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLÁS
Team Ineos Grenadiers 01'44"
9.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb 01'47"
10.
Jan TRATNIK
Bahrain - McLaren 02'00"
11.
Matteo SOBRERO
NTT Pro Cycling 02'06"
12.
Victor CAMPENAERTS
NTT Pro Cycling
13.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Ineos Grenadiers 02'24"
14.
Mikkel BJERG
UAE Team Emirates 02'32"
15.
Kamil GRADEK
CCC Team 02'34"
16.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 02'37"
17.
Joey ROSSKOPF
CCC Team 02'39"
18.
Ilnur ZAKARIN
CCC Team 02'40"
19.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation 02'43"
20.
Alex DOWSETT
Israel Start - Up Nation 02'49"
21.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates 02'50"
22.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Bahrain - McLaren 02'53"
23.
Vincenzo NIBALI
Trek - Segafredo 02'54"
24.
Attila VALTER
CCC Team 02'59"
25.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale 03'00"
26.
Fausto MASNADA
Deceuninck - Quick Step
27.
Domenico POZZOVIVO
NTT Pro Cycling 03'01"
28.
Aurélien PARET-PEINTRE
Ag2r La Mondiale 03'06"
29.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team 03'13"
30.
Dario CATALDO
Movistar Team 03'25"
31.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step
32.
Miles SCOTSON
Groupama - FDJ 03'27"
33.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 03'31"
34.
Jai HINDLEY
Team Sunweb 03'39"
35.
Andrea VENDRAME
Ag2r La Mondiale 03'45"
36.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - McLaren 03'47"
37.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Crédits
38.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 03'56"
39.
Ben SWIFT
Team Ineos Grenadiers 04'02"
40.
Fabio FELLINE
Astana Pro Team 04'10"
41.
Sam OOMEN
Team Sunweb 04'29"
42.
Davide BALLERINI
Deceuninck - Quick Step 04'32"
43.
Enrico BATTAGLIN
Bahrain - McLaren 04'33"
44.
Rúben GUERREIRO
EF Education First 04'34"
45.
Victor DE LA PARTE
CCC Team 04'37"
46.
Simone RAVANELLI
Androni Giocattoli - Sidermec 04'38"
47.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 04'39"
48.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r La Mondiale 04'40"
49.
Kamil MAŁECKI
CCC Team 04'41"
50.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ 04'47"
51.
Danilo WYSS
NTT Pro Cycling 04'48"
52.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ
53.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step
54.
Matteo FABBRO
Bora - Hansgrohe 04'56"
55.
Nathan HAAS
Cofidis, Solutions Crédits
56.
Martijn TUSVELD
Team Sunweb 04'59"
57.
James WHELAN
EF Education First 05'01"
58.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
59.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos Grenadiers 05'03"
60.
Ben O'CONNOR
NTT Pro Cycling 05'06"
61.
Giovanni VISCONTI
Vini Zabù - KTM 05'08"
62.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 05'11"
63.
Jonathan DIBBEN
Lotto - Soudal 05'12"
64.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 05'24"
65.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits 05'25"
66.
Eros CAPECCHI
Bahrain - McLaren
67.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step
68.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal 05'26"
69.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM 05'27"
70.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF - Faizanè 05'36"
71.
Simon CLARKE
EF Education First 05'38"
72.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - McLaren 05'39"
73.
Chad HAGA
Team Sunweb 05'42"
74.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 05'49"
75.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits 05'50"
76.
Stefano OLDANI
Lotto - Soudal 05'55"
77.
Manuele BOARO
Astana Pro Team 05'57"
78.
Elia VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits
79.
Matthew HOLMES
Lotto - Soudal
80.
Simone CONSONNI
Cofidis, Solutions Crédits 06'01"
81.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First 06'02"
82.
Davide VILLELLA
Movistar Team 06'05"
83.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits 06'06"
84.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 06'07"
85.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal 06'08"
86.
Edoardo ZARDINI
Vini Zabù - KTM 06'09"
87.
Salvatore PUCCIO
Team Ineos Grenadiers
88.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Astana Pro Team 06'10"
89.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo 06'11"
90.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale 06'16"
91.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec 06'17"
92.
Einer Augusto RUBIO
Movistar Team 06'20"
93.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ 06'21"
94.
Jaakko HÄNNINEN
Ag2r La Mondiale 06'24"
95.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ 06'27"
96.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe 06'29"
97.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
98.
Dylan SUNDERLAND
NTT Pro Cycling
99.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Androni Giocattoli - Sidermec 06'30"
100.
Jesper HANSEN
Cofidis, Solutions Crédits 06'31"
101.
Matteo SPREAFICO
Vini Zabù - KTM 06'32"
102.
Louis MEINTJES
NTT Pro Cycling 06'37"
103.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 06'38"
104.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 06'39"
105.
Davide CIMOLAI
Israel Start - Up Nation 06'42"
106.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
NTT Pro Cycling 06'45"
107.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team
108.
Rick ZABEL
Israel Start - Up Nation 06'47"
109.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates
110.
Lorenzo ROTA
Vini Zabù - KTM 06'51"
111.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team 06'54"
112.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
UAE Team Emirates 06'55"
113.
Filippo ZANA
Bardiani CSF - Faizanè 06'58"
114.
Simon GUGLIELMI
Groupama - FDJ 07'03"
115.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal 07'11"
116.
Mattia BAIS
Androni Giocattoli - Sidermec 07'14"
117.
Héctor CARRETERO MILLAN
Movistar Team 07'18"
118.
Filippo FIORELLI
Bardiani CSF - Faizanè 07'26"
119.
Francesco ROMANO
Bardiani CSF - Faizanè 07'29"
120.
Domen NOVAK
Bahrain - McLaren 07'31"
121.
Antonio NIBALI
Trek - Segafredo 07'40"
122.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 07'41"
123.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 07'44"
124.
Albert TORRES BARCELO
Movistar Team 07'45"
125.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Israel Start - Up Nation 07'46"
126.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 07'52"
127.
Giovanni LONARDI
Bardiani CSF - Faizanè 07'55"
128.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation 07'57"
129.
Luca CHIRICO
Androni Giocattoli - Sidermec
130.
Mark PADUN
Bahrain - McLaren 07'59"
131.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 08'00"
132.
Lachlan MORTON
EF Education First 08'02"
133.
Nico DENZ
Team Sunweb 08'03"
134.
Jefferson Alexander CEPEDA ORTIZ
Androni Giocattoli - Sidermec
135.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 08'05"
136.
Etienne VAN EMPEL
Vini Zabù - KTM 08'06"
137.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec 08'09"
138.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Movistar Team 08'11"
139.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF - Faizanè 08'20"
140.
Ariel Maximiliano RICHEZE
UAE Team Emirates 09'05"
141.
Fabio MAZZUCCO
Bardiani CSF - Faizanè 09'24"

Stage information

Start, finish: Stage 14. Conegliano - Valdobbiadene

Race Type: Time Trial

Distance: 34.1 km

Date: 17 October 2020