Euskal Bizikleta 1999  |  General classification    

4th edition

General classification

26 May 1999 - 30 May 1999

Rider Team Time
1.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 20h43'40"
2.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 36"
3.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto 01'22"
4.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca 02'13"
5.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto 02'53"
6.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 02'58"
7.
Roland MEIER
Cofidis 02'59"
8.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom 03'02"
9.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'45"
10.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 04'07"
11.
Michele COPPOLILLO
Mercatone Uno - Bianchi 04'14"
12.
Roberto CONTI
Mercatone Uno - Bianchi 04'29"
13.
Ellis RASTELLI
Liquigas 04'51"
14.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Euskaltel - Euskadi 05'25"
15.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec 05'50"
16.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi 06'35"
17.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 07'27"
18.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 08'34"
19.
Giusvan PIOVACCARI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 09'02"
20.
Geert VERHEYEN
Lotto - Mobistar 09'08"
21.
Armin MEIER
Saeco - Cannondale 10'07"
22.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 10'09"
23.
Valerio TEBALDI
Mobilvetta - Northwave 10'26"
24.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Bianchi 10'27"
25.
César SOLAUN
Banesto 10'41"
26.
Vincent CALI
Home Market - Ville de Charleroi 10'47"
27.
Guido TRENTIN
Vini Caldirola - Sidermec 11'13"
28.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom 11'23"
29.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 11'24"
30.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 11'43"
31.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 13'09"
32.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi 13'19"
33.
Ruggero BORGHI
Vini Caldirola - Sidermec 14'38"
34.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 17'48"
35.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 18'43"
36.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 19'08"
37.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Cofidis 19'10"
38.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 19'38"
39.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto 20'26"
40.
José Miguel ELIZBURU
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 20'28"
41.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 20'34"
42.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 20'41"
43.
Alessandro VAROCCHI
Amica Chips - Costa de Almeria 21'29"
44.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 21'31"
45.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 21'37"
46.
Iñigo GONZALEZ DE HEREDIA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 21'52"
47.
Maurizio CARAVAGGIO
Mercatone Uno - Bianchi
48.
Harald MORSCHER
Saeco - Cannondale 23'23"
49.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto 25'34"
50.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom 26'36"
51.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 30'50"
52.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 33'17"
53.
Dmitri KONYCHEV
Mercatone Uno - Bianchi 33'46"
54.
Fabien DE WAELE
Lotto - Mobistar 34'48"
55.
Alessandro BERTOLINI
Mobilvetta - Northwave 37'23"
56.
Leandro FIORONI
Mobilvetta - Northwave 39'18"
57.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 41'47"
58.
Ruggero MARZOLI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 44'59"
59.
Mario AERTS
Lotto - Mobistar 45'11"
60.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 47'33"
61.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Bianchi 49'35"
62.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 50'06"
63.
Thierry LODER
Cofidis 50'38"
64.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec 1h16'09"