Euskal Bizikleta 2000  |  General Classification    

5th edition

General Classification

24 May 2000 - 28 May 2000

Rider Team Time
1.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
2.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
3.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
4.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
5.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
6.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom
7.
Alex ZÜLLE
Banesto
8.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
9.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
10.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
11.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
12.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata
13.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
14.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Albacom
15.
Rodolfo MASSI
Cantina Tollo - Regain
16.
Alexandr SHEFER
Alessio
17.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
18.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
19.
Roland MEIER
Cofidis
20.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
21.
Grischa NIERMANN
Rabobank
22.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
23.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Albacom
24.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
25.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
26.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
27.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
28.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
29.
Michael BOOGERD
Rabobank
30.
Felice PUTTINI
Alessio
31.
Steve DE WOLF
Cofidis
32.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
33.
Luca MAZZANTI
Fassa Bortolo
34.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
35.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
36.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
37.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Albacom
38.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Albacom
39.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
40.
Javier OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca
41.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
42.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
43.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
44.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
45.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada
46.
Dominique RAULT
BigMat - Auber 93
47.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
48.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
49.
Andrey MIZOUROV
Team Deutsche Telekom
50.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin
51.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
52.
Gines SALMERON
Jazztel - Costa de Almeria
53.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
54.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
55.
Maurizio CARAVAGGIO
Mercatone Uno - Albacom
56.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
57.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Albacom
58.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
59.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
60.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
61.
Bram DE GROOT
Rabobank
62.
Sven NIJS
Rabobank
63.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
64.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
65.
Nicolas JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
66.
Leon VAN BON
Rabobank
67.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
68.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
69.
Richard GROENENDAAL
Rabobank
70.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
71.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
72.
Imanol AYESTARÁN
Relax - Fuenlabrada
73.
Mathew HAYMAN
Rabobank