Tour de Suisse 2002  |  General classification    

66th edition

General classification

18 June 2002 - 27 June 2002

Rider Team Time
1.
Alex ZÜLLE
Team Coast 37h15'09"
2.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites 01'27"
3.
Nicolas FRITSCH
Francaise des Jeux 01'38"
4.
Laurent DUFAUX
Alessio 02'07"
5.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 02'26"
6.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin 02'53"
7.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi 03'11"
8.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio 04'06"
9.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo 04'17"
10.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo 04'19"
11.
Alexandre MOOS
Phonak 05'03"
12.
Daniel SCHNIDER
Phonak 05'40"
13.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 06'08"
14.
Gerhard TRAMPUSCH
Mapei - Quick Step 07'53"
15.
Pierre BOURQUENOUD
Saint Quentin - Oktos 08'43"
16.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 09'21"
17.
Christophe RINERO
Saint Quentin - Oktos 09'29"
18.
Rolf ALDAG
Team Telekom 10'00"
19.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi 10'02"
20.
Reto BERGMANN
Phonak 10'30"
21.
Christian CHARRIERE
Phonak 13'51"
22.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom 14'07"
23.
Miguel MARTINEZ
Mapei - Quick Step 17'28"
24.
Frédéric GABRIEL
Saint Quentin - Oktos 20'36"
25.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport 21'31"
26.
Geert VERHEYEN
Rabobank 21'44"
27.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 25'56"
28.
Martin ELMIGER
Phonak 26'36"
29.
Bobby JULICH
Team Telekom 28'02"
30.
Beat ZBERG
Rabobank 28'34"
31.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux 28'46"
32.
Mirko CELESTINO
Saeco - Longoni Sport 31'00"
33.
Dmitri GAYNITDINOV
Tacconi Sport - Emmegi 35'07"
34.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 36'54"
35.
Christophe AGNOLUTTO
Ag2r Prévoyance 37'51"
36.
Kevin LIVINGSTON
Team Telekom 38'56"
37.
Vincent BADER
Saint Quentin - Oktos 40'01"
38.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Longoni Sport 40'05"
39.
Gianluca BORTOLAMI
Tacconi Sport - Emmegi 40'12"
40.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner 40'57"
41.
Oscar POZZI
Fassa Bortolo 41'00"
42.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 41'21"
43.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin 42'24"
44.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 42'35"
45.
Massimo GIUNTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 43'27"
46.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites 43'28"
47.
Thierry LODER
Ag2r Prévoyance 43'41"
48.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi 43'50"
49.
Massimo DONATI
Tacconi Sport - Emmegi 44'00"
50.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin 44'18"
51.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo 44'43"
52.
Alexandr SHEFER
Alessio 44'49"
53.
Jan BOVEN
Rabobank 45'37"
54.
Erik ZABEL
Team Telekom 46'28"
55.
Tobias STEINHAUSER
Gerolsteiner 46'56"
56.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom 47'11"
57.
Markus ZBERG
Rabobank 47'22"
58.
Karsten KROON
Rabobank 48'24"
59.
Andy FLICKINGER
Ag2r Prévoyance 50'23"
60.
Franck PENCOLE
Francaise des Jeux 50'24"
61.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites 52'07"
62.
Federico GIABBECUCCI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 52'45"
63.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio 53'17"
64.
Marc WAUTERS
Rabobank 53'19"
65.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport 54'56"
66.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step 55'40"
67.
Ruslan IVANOV
Alessio 55'50"
68.
Steffen WESEMANN
Team Telekom 58'44"
69.
Leon VAN BON
Domo - Farm Frites 59'58"
70.
Gianluca VALOTI
Index - Alexia Alluminio 1h01'31"
71.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Longoni Sport 1h01'41"
72.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux 1h04'23"
73.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi 1h04'41"
74.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport 1h05'08"
75.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step 1h05'37"
76.
Rolf HUSER
Team Coast 1h06'00"
77.
Mauro GIANETTI
Team Coast 1h08'11"
78.
Sven TEUTENBERG
Phonak 1h08'34"
79.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi 1h11'21"
80.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites 1h13'03"
81.
Sascha HENRIX
Team Coast 1h14'57"
82.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin 1h16'06"
83.
Marcel DUIJN
Rabobank 1h17'03"
84.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin 1h17'38"
85.
André KORFF
Team Coast 1h23'57"
86.
Matthew WILSON
Francaise des Jeux 1h26'25"
87.
Sven VANTHOURENHOUT
Domo - Farm Frites 1h29'26"
88.
Anton CHANTYR
Team Coast 1h30'02"
89.
Marco ZANOTTI
Fassa Bortolo 1h30'20"
90.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step 1h31'26"
91.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio 1h33'14"
92.
Jimmy CASPER
Francaise des Jeux 1h43'18"
93.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre - Daikin 1h43'31"
94.
Innar MÄNDOJA
Ag2r Prévoyance 1h44'39"