Tour de l'Avenir 2004  |  General Classification    

42nd edition

General Classification

2 September 2004 - 11 September 2004

Rider Team Time
1.
Sylvain CALZATI
R.A.G.T. Semences - MG Rover 37h17'51"
2.
Thomas LÖVKVIST
Fdjeux.com
3.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole 00'03"
4.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol 00'07"
5.
Maxim IGLINSKIY
T-Mobile Team 00'40"
6.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué 00'41"
7.
Matija KVASINA
Perutnina Ptuj 00'43"
8.
Theo ELTINK
Rabobank 00'44"
9.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère 00'52"
10.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim 01'48"
11.
Pieter MERTENS
Vlaanderen - T-Interim 02'31"
12.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère 02'47"
13.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Relax - Bodysol 02'48"
14.
Yannick TALABARDON
Auber 93 02'52"
15.
Petter RENANG
Team Bianchi Nordic 03'23"
16.
Tomislav DANČULOVIĆ
Perutnina Ptuj 03'51"
17.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon 03'52"
18.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim 04'01"
19.
Lars Ytting BAK
Bankgiroloterij 04'04"
20.
Saul RAISIN
Crédit Agricole Espoirs 04'10"
21.
Maxime MÉDEREL
Individual 04'19"
22.
Mads CHRISTENSEN
Team PH 05'17"
23.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team 05'19"
24.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover 05'31"
25.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole 05'32"
26.
Marc DE MAAR
Rabobank DT 05'43"
27.
Ivan SHCHEGOLEV
Individual 05'58"
28.
Benny DE SCHROODER
Vlaanderen - T-Interim 06'27"
29.
Andrey PCHELKIN
Individual 06'30"
30.
Laurens TEN DAM
Bankgiroloterij 06'53"
31.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole 07'11"
32.
Maxim KARPATCHEV
Individual 07'21"
33.
Ian MCLEOD
Team HSBC 08'16"
34.
Jonathan Patrick MCCARTY
US Postal Service p/b Berry Floor 09'34"
35.
Rasmus Fjordside LEHRMANN
Team PH 10'06"
36.
Paul MARTENS
AC Sparta Praha 10'11"
37.
Koen DE KORT
Rabobank DT 10'40"
38.
Michael PICHLER
Radclub - Resch & Frisch Eybl Wels 11'07"
39.
Heinrich HAUSSLER
T-Mobile Team 11'26"
40.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 11'34"
41.
Bastiaan GILING
Rabobank DT 12'29"
42.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool 13'43"
43.
Sébastien DURET
Individual 15'31"
44.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 15'38"
45.
Kamil VRÁNA
PSK Whirlpool 17'00"
46.
Camille BOUQUET
Individual 18'07"
47.
David BREARD
Auber 93 19'42"
48.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 20'00"
49.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 20'04"
50.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère 20'53"
51.
Martin PEDERSEN
Team PH 21'25"
52.
Jérémy ROY
Fdjeux.com 21'45"
53.
Daniel SPENCE
Team HSBC 21'48"
54.
Eduard VORGANOV
Individual 21'58"
55.
Anders LUND
Team PH 22'02"
56.
Johan SVENSSON
Team Bianchi Nordic 22'35"
57.
Mickael BUFFAZ
R.A.G.T. Semences - MG Rover 22'42"
58.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 23'15"
59.
Timothy DUGGAN
Individual
60.
Jan BÁRTA
Individual 23'41"
61.
Matti BRESCHEL
Team PH 25'25"
62.
Maxim GOUROV
Oktos - Saint Quentin 27'06"
63.
Assan BAZAYEV
Capec 31'20"
64.
Massimo DEMARIN
Perutnina Ptuj 31'31"
65.
Glenn BAK
Team Bianchi Nordic 31'50"
66.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué 34'07"
67.
Jeff HOWES
Team HSBC 37'50"
68.
Sebastien CHAVANEL
Brioches La Boulangère 38'31"
69.
Preben VAN HECKE
Relax - Bodysol 38'52"
70.
Jan BEJLEK
ASC Dukla Praha 41'18"
71.
Kilian PATOUR
Crédit Agricole Espoirs 41'32"
72.
Matej MARIN
Perutnina Ptuj 44'39"
73.
Wesley VAN DER LINDEN
Vlaanderen - T-Interim 45'02"
74.
Bernhard KOHL
Rabobank DT 46'21"
75.
Kristoffer NIELSEN
Team PH 51'16"
76.
Bart DOCKX
Relax - Bodysol 53'12"
77.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Crédit Agricole Espoirs 54'15"
78.
Nicolas DULAC
R.A.G.T. Semences - MG Rover 55'57"
79.
Tom STUBBE
Relax - Bodysol 58'17"
80.
Kimmo KANANEN
Team Bianchi Nordic 58'29"
81.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère 1h00'45"
82.
David BOUCHER
Oktos - Saint Quentin 1h00'49"
83.
Petr LECHNER
Individual 1h02'31"
84.
Mark RENSHAW
Fdjeux.com 1h04'59"
85.
František RABOŇ
PSK Whirlpool 1h07'35"
86.
Christopher ESCH
Team HSBC 1h07'55"
87.
Kevin BOUCHARD HALL
Individual 1h08'26"
88.
Claude PAUWELS
Relax - Bodysol 1h12'40"
89.
Émilien-Benoît BERGÈS
R.A.G.T. Semences - MG Rover 1h13'28"
90.
Darby THOMAS
Individual 1h32'29"