Tour de l'Avenir 2003  |  General Classification    

41st edition

General Classification

4 September 2003 - 13 September 2003

Rider Team Time
1.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 35h29'38"
2.
Radoslav ROGINA
Perutnina Ptuj 2'02"
3.
Samuel DUMOULIN
Jean Delatour 3'36"
4.
Philippe GILBERT
Fdjeux.com 4'18"
5.
Pierrick FÉDRIGO
Crédit Agricole 4'29"
6.
Thomas LÖVKVIST
Team Bianchi Scandinavia 4'42"
7.
Tobias LERGARD
Team Bianchi Scandinavia 5'09"
8.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Carvalhelhos - Boavista 5'11"
9.
Jef PEETERS
Vlaanderen - T-Interim 5'17"
10.
Nico SIJMENS
Vlaanderen - T-Interim 5'25"
11.
Dimitri MURAVYEV
Quick Step - Davitamon - Latexco 5'37"
12.
Preben VAN HECKE
Quick Step - Davitamon - Latexco 5'43"
13.
Benjamin DAY
Carvalhelhos - Boavista 5'50"
14.
Jukka VASTARANTA
Rabobank DT 5'51"
15.
Maxim IGLINSKIY
Individual 6'08"
16.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim 6'19"
17.
Joost POSTHUMA
Rabobank DT 6'43"
18.
Maxime MÉDEREL
Individual 6'53"
19.
Assan BAZAYEV
Individual 7'27"
20.
Theo ELTINK
Rabobank DT
21.
Jonathan Patrick MCCARTY
Individual 8'33"
22.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Carvalhelhos - Boavista 9'07"
23.
Camille BOUQUET
Individual 10'39"
24.
Vladimir GUSEV
Individual 11'13"
25.
Yannick TALABARDON
BigMat - Auber 93 11'26"
26.
David DEREPAS
Fdjeux.com 12'00"
27.
Johan VAN SUMMEREN
Quick Step - Davitamon - Latexco 12'21"
28.
David BREARD
Individual 13'03"
29.
Stefan RUCKER
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems 13'55"
30.
Vadim GORBACHEVSKIY
Individual 15'32"
31.
Jeremy MAARTENS
Team HSBC 17'36"
32.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole 17'42"
33.
Sylvain CALZATI
Team Barloworld 17'48"
34.
Bernhard KOHL
Rabobank DT 18'37"
35.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 22'20"
36.
Tomislav DANČULOVIĆ
Perutnina Ptuj 23'05"
37.
Wolfgang MURER
Individual 26'44"
38.
Cedric COUTOULY
Crédit Agricole Espoirs 27'44"
39.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi 27'47"
40.
Michiel ELIJZEN
Rabobank 27'53"
41.
Christian KNEES
Individual 31'47"
42.
Yuriy KRIVTSOV
Jean Delatour 36'14"
43.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim 38'38"
44.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 39'03"
45.
Nicolas MEUNIER
BigMat - Auber 93 39'36"
46.
Andrey MEDYANNIKOV
Individual 42'51"
47.
Darren LILL
Team HSBC 42'55"
48.
James VANLANDSCHOOT
Vlaanderen - T-Interim 47'07"
49.
Jimmy ENGOULVENT
Brioches La Boulangère 49'06"
50.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole Espoirs 49'37"
51.
Jonas LJUNGBLAD
Team Bianchi Scandinavia 50'51"
52.
Simon GERRANS
Carvalhelhos - Boavista 51'07"
53.
Benoît VAUGRENARD
Fdjeux.com 51'29"
54.
Matthieu SPRICK
Individual 52'20"
55.
Martin MAREŠ
PSK - Remerx 52'52"
56.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93 53'45"
57.
Martin PEDERSEN
Individual 55'43"
58.
Thomas VOECKLER
Brioches La Boulangère 56'39"
59.
Christophe EDALEINE
Jean Delatour 58'23"
60.
Jose Carlos SILVA RODRIGUES
Carvalhelhos - Boavista 1h04'32"
61.
Eric LEBLACHER
Crédit Agricole 1h06'22"
62.
Ryan COX
Team Barloworld 1h07'07"
63.
Ian MCLEOD
Team HSBC 1h13'59"
64.
Danail ANDONOV PETROV
Carvalhelhos - Boavista 1h14'51"
65.
Dean PODGORNIK
Perutnina Ptuj 1h15'46"
66.
Pierre THERVILLE
Jean Delatour 1h17'15"
67.
Pavel LINET
Individual 1h20'01"
68.
Markus FOTHEN
Individual 1h23'10"
69.
Éric BERTHOU
Team Barloworld 1h27'30"
70.
Yves DELARUE
BigMat - Auber 93 1h29'28"
71.
Matti BRESCHEL
Individual 1h39'59"
72.
Cameron MCLEOD
Team HSBC 1h43'48"
73.
Glenn BAK
Individual 1h48'25"
74.
Kamil VRÁNA
PSK - Remerx 1h52'35"
75.
Denis ROBIN
Crédit Agricole Espoirs 1h53'28"
76.
Matej MARIN
Perutnina Ptuj 1h54'48"
77.
Moritz VEIT
Individual 2h07'51"
78.
Massimo DEMARIN
Perutnina Ptuj 2h13'11"
79.
Martin GRATZER
Volksbank - Ideal Bikes 2h15'41"
80.
Mikael SEGERSÄLL
Team Bianchi Scandinavia 2h17'00"