Tour de l'Avenir 2002  |  General Classification    

40th edition

General Classification

5 September 2002 - 14 September 2002

Rider Team Time
1.
Evgeni PETROV
Mapei - Quick Step - Latexco 35h41'44"
2.
Pierrick FÉDRIGO
Crédit Agricole 1"
3.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca 13"
4.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi 14"
5.
Kevin DE WEERT
Rabobank DT 31"
6.
Pieter WEENING
Rabobank DT 34"
7.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski 37"
8.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski 42"
9.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago 47"
10.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 1'02"
11.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 1'07"
12.
Jure GOLČER
Perutnina Ptuj - Krka - Telekom Slovenije 1'56"
13.
Anthony CHARTEAU
Bonjour 2'10"
14.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Marlux - Ville de Charleroi 2'15"
15.
Vladislav BORISOV
Individual 2'17"
16.
Filippo POZZATO
Mapei - Quick Step - Latexco 2'32"
17.
Christophe LAURENT
Jean Delatour 2'47"
18.
Patrik SINKEWITZ
Mapei - Quick Step - Latexco 2'55"
19.
Matthew WILSON
Francaise des Jeux 3'08"
20.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski 3'46"
21.
Radoslav ROGINA
Perutnina Ptuj - Krka - Telekom Slovenije 3'49"
22.
Santo ANZÀ
Landbouwkrediet - Colnago 3'50"
23.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 4'02"
24.
Nico SIJMENS
Vlaanderen - T-Interim 4'08"
25.
Yuriy KRIVTSOV
Jean Delatour 4'10"
26.
Maxim KARPATCHEV
Individual 4'56"
27.
Johan COENEN
Marlux - Ville de Charleroi 5'05"
28.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 5'34"
29.
Laurens TEN DAM
Rabobank DT 5'54"
30.
David DEREPAS
Phonak 6'19"
31.
Éric BERTHOU
Individual 6'50"
32.
Nicolas MERET
Saint Quentin - Oktos 8'11"
33.
Theo ELTINK
Rabobank DT 8'44"
34.
Jimmy ENGOULVENT
Bonjour 10'00"
35.
Sergei POLUKHIN
Individual 10'17"
36.
Vincent BADER
Saint Quentin - Oktos 10'28"
37.
Nicolas MEUNIER
BigMat - Auber 93 14'28"
38.
Alexandre USOV
Phonak 15'06"
39.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 15'18"
40.
Anthony GESLIN
Bonjour 19'59"
41.
Andy CAPPELLE
Marlux - Ville de Charleroi 20'12"
42.
Christian POOS
Marlux - Ville de Charleroi 21'31"
43.
Graziano GASPARRE
Mapei - Quick Step - Latexco 22'46"
44.
Giampaolo CHEULA
Mapei - Quick Step - Latexco 23'51"
45.
Morten HEGREBERG
Individual 25'24"
46.
Thomas VOECKLER
Bonjour 26'13"
47.
Martin ELMIGER
Phonak 27'38"
48.
Mikhail TIMOCHINE
Landbouwkrediet - Colnago 29'02"
49.
Frédéric FINOT
Jean Delatour 29'12"
50.
Jordi RIERA
Kelme - Costa Blanca 29'53"
51.
James VANLANDSCHOOT
Vlaanderen - T-Interim 30'09"
52.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca 30'12"
53.
Bernhard EISEL
Mapei - Quick Step - Latexco 30'55"
54.
Benjamin LEVECOT
BigMat - Auber 93 31'38"
55.
Johan DEKKERS
Marlux - Ville de Charleroi 32'41"
56.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 35'13"
57.
Christophe EDALEINE
Jean Delatour 35'52"
58.
Erik LIEVENS
Landbouwkrediet - Colnago 36'09"
59.
Stijn DEVOLDER
Vlaanderen - T-Interim 36'46"
60.
Cedric COUTOULY
Crédit Agricole Espoirs 37'47"
61.
Nicolas FRITSCH
Francaise des Jeux 39'10"
62.
Samuel DUMOULIN
Jean Delatour 39'52"
63.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole Espoirs 41'04"
64.
Jérôme BOUCHET
Individual 43'32"
65.
Regis LHUILLER
Francaise des Jeux 46'18"
66.
Camille BOUQUET
BigMat - Auber 93 46'46"
67.
Lenaic OLIVIER
Jean Delatour 50'57"
68.
Jimmy CASPER
Francaise des Jeux 52'10"
69.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago 52'54"
70.
Jonathan GONZALEZ RIOS
O.N.C.E. - Eroski 54'26"
71.
Mickael BUFFAZ
Individual 1h01'04"